Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί φορολογικής αδικίας...


Recommended Posts

Ψάχνω αγαπητέ ότι δεν μπορεί για διαφορά εισοδήματος κοντά στα 6000-7000 χιλιάρικα ο ένας να είναι το κοροϊδο και ο άλλος ο εξυπνάκιας που παίρνει και επιστροφή...μιλάμε για τεράστιες διαφορές ποσών. Και δεν παίζουν αυτά που αναφέρονται ούτε για 10 παιδιά , ούτε για 40 ανίψια..όσο για τη παρακράτηση και τα υπόλοιπα τι σημασία έχει...εδώ μιλάμε τι δηλώνεις στο τέλος ως μισθωτός ή συνταξιούχος....Το ζήτημα επομένως είναι τι εκπίπτει τόσο πολύ ..γι'αυτό ρώτησα και για τη κλίμακα..μηπως για αυτή τη μικρή διαφορά ο φόρος που αντιστοιχεί είναι δυσανάλογος...

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μισθωτός έχει μεγάλες μικτές αποδοχές, τότε αφενός η παρακράτηση φόρου που του γίνεται είναι πολύ μεγάλη σε κάθε μήνα, έτσι ώστε στο τέλος του χρόνου, ουσιαστικά να οφείλει ένα αρκετά μικρό ποσό για φόρο (αν υποθέσουμε ότι δεν πληροί καμία προϋπόθεση για φοροελαφρύνσεις) και αφετέρου, οι ασφαλιστικές εισφορές του είναι πολύ μεγαλύτερες του ελ. επαγγελματία διπλ. μηχανικού, καθώς αποτελούν ποσοστό των μεικτών αποδοχών του (μέχρι ένα ύψος φυσικά-δεν αυξάνονται επ' άπειρον).

 

Αυτό μειώνει (με βάση τον περασμένο φορολογικό νόμο, γιατί τώρα άλλαξε κάπως), το φορολογητέο εισόδημα, ενώ του ελ. επαγγελματία διπλ. μηχανικού, παρουσιάζεται πιο αυξημένο (λόγω σταθερών, ανεξάρτητων, από το εισόδημα και χαμηλότερων εισφορών), με αποτέλεσμα να οφείλει μεγαλύτερο φόρο.

Link to comment
Share on other sites

Μισθωτοί και οι 2....το αναφέρω για 3η φορά ...δεν μιλάμε για ελ.επάγγελμα...με τον ίδιο αριθμό ενήλικων παιδιών και οι 2...σε αυτόν που δηλώνει το λιγότερο εισόδημα το 1 παιδί νομίζω κάνει μεταπτυχιακό στην επαρχία αλλα μένει σε δικό του σπίτι. Μήπως παίζει λέω εγώ και το διαφορετικό ασφαλιστικό ταμείο του καθένα..καθώς ναι μεν μηχανικός ο ένας που δήλωσε τα λιγότερα αλλά δεν ξέρω εάν του παρακρατεί η υπηρεσία του το ΤΣΜΕΔΕ καθώς δεν άσκησε ποτέ το επάγγελμα. Οι απορίες μου συνάδελφοι είναι γιατί βλέπω ακόμα και τώρα σε μια τέτοια εποχή απίστευτης κρίσης να δημουργούνται προκλητικές αδικίες κατά τη γνώμη μου και επιτέλους τουλάχιστον άνθρωποι με παρόμοια εισοδήματα να πληρώνουν σχεδόν παρόμοιο φόρο...εννοείται ότι δεν μπορούν να πληρώνουν τον ίδιο ή και καθόλου ο ένας το δέχομαι όταν υπάρχουν νομίμως εκπιπτόμενα ποσά αλλά εδώ sorry κάτι δεν μου κάθετε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Άνθρωποι με παρόμοια εισοδήματα πληρώνουν ίδιους φόρους.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Τώρα το πως θα μετατραπεί το δηλωθέν σε φορολογητέο, εκεί είναι που μπαίνουν πολλοί μα πολλοί παράγοντες.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η εκκαθάριση είναι σαν τις πανελλαδικές. Αδιάβλητη.

 

Άμα έχεις τόση απορία, βρες τα 2 εκκαθαριστικά, κρύψε ονόματα και ανέβασε τα.

Είναι θέμα 10 λεπτών να σου πει κάποιος τι έγινε.

 

Πουστιά στο δηλωθέν δεν μπορεί να έγινε αφού είναι και οι 2 μισθωτοί.

 

Απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Άνθρωποι με παρόμοια εισοδήματα πληρώνουν ίδιους φόρους.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

Μην είσαι τόσο απόλυτος. Εξαρτάται από την πηγή (φορλογικά) και από το πως θα δηλωθεί το εισόδημα πχ. ατομική επιχείρηση και εισόδημα από συμμετοχή σε ομόρρυθμη ή ετερρόρυθμη εταιρεία.

Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να έχεις μια ποικιλία κλιμακίων πχ. από 18% έως 45% ενώ στην περίπτωση μέλους ΕΕ "καθαρίζεις" με το 25% (συντελεστές με βάση τον 3842/10).

Αν είσαι μισθωτός δεν θα έχεις προκαταβολή φόρου, αν είσαι ατομική επιχείρηση (και όχι μόνο ) θα έχεις (εφόσον το 55% του κύριου φόρου υπερβαίνει τις τυχόν παρακρατήσεις ).

Αν είσαι μισθωτός φορολογείσαι στο καθαρό ποσό δηλ αφού από τα μικτά αφαιρεθούν οι σαφαλιστικές εισφορές που αναλογούν στον εργαζόμενο.

Με το ίδιο εισόδημα πχ ο ελεύθερος επαγγελματίας πληρώνει περισσότερο γιατί φορολογικά πλέον του αναγνωρίζεται προς έκπτωση ποσοστό των ασφαλιστικών εισφορών που εξ ιδίων έχει καταβάλει.

 

...........................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.