Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανεξάρτητη από κτίσμα αποθήκη?


Recommended Posts

Δηλαδή επιτρεπόμενη δόμηση είναι η δόμηση που έχει εγκριθεί με την οικοδομική άδεια και όχι αυτή που όλοι ξέρουμε, δηλαδή Εοικ X Σ.Δ. ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει άδεια είναι η υπέρβαση της Ο.Α και όταν δεν υπάρχει Ο.Α είναι ολόκληρη η αυθαιρεσία. Εγώ έτσι μόνο μπορώ να το καταλάβω.....

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει άδεια είναι η υπέρβαση της Ο.Α και όταν δεν υπάρχει Ο.Α είναι ολόκληρη η αυθαιρεσία. Εγώ έτσι μόνο μπορώ να το καταλάβω.....

 

υπέρβαση απο το επιτρεπόμενο όριο του Σ.Δ.?

ή ακόμα και αν εχεις καποια ελεύθερα τ.μ., θεωρείται και παλι υπέρβαση, αρκει που ξεπέρασες τα μ² της Ο.Α. σου?

 

δηλαδή εχεις κτίσει 120μ² ενώ ο Σ.Δ. σου επιτρέπει 165μ²

η υπέρβαση δομησης του Ν.4014 στον συντελεστή 5 θεωρεί υπέρβαση απο 165 και ανω?

ή απο 120μ² και ανω?

 

εγώ νομιζω/θεωρώ απο 165 και ανω

απλα τα 45 θα τα υπολογίζεις ως αυθαίρετα τ.μ. επι τους συντελεστές και τα ανω των 165μ² στον 5ο συντελεστή ως υπέρβαση δόμησης ανάλογα με το ποσοστό της υπέρβασης τους.

 

κανονικά θα επρεπε να βγάλουν ΑΜΕΣΑ μια εγκύκλιο που να αναλύει διεξοδικά τον ΚΑΘΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΉ .....ΜΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στις οδηγίες λογισμικού του ΤΕΕ (σελίδα 24) λεει οτι ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης υπολογίζεται βάσει της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης.

Αν και το λογικό είναι αυτό που λέει ο AΡΗΣ ΧΑΝΙΑ για μένα.

 

Επίσης, ως προς το αρχικό ερώτημα της αποθήκης, αν "ανήκει" στην ιδιοκτησία (πχ στην κατοικία) που είχε ΟΑ, είναι δηλαδή έχει βοηθητική χρήση ως προς αυτήν και είναι σε αυτά που πχ στα συμβόλαια θα περιγράφαμε ως αρακολουθήματα/προσαρτήματα, τότε εγώ θεωρώ οτι υπάρχει ΟΑ.

Αν τώρα μιλάμε για κάποιον που έχει φτιάξει δίπλα στο σπίτι του καμιά μεγάλη αποθήκη με ανεξάρτητη χρήση πχ επαγγελματική, την νοικιάζει κλπ, τότε θα τη θεωρούσα ανεξάρτητο κτίσμα χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Κι αν δηλαδή έχουμε την εξής περίπτωση:

Τετραόροφη οικοδομή με 4 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Δόμηση κατά την άδεια 400τμ και μέγιστη επιτρεπόμενη 450τμ.

Έστω οτι σε κάθε ιδιοκτησία έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση 20τμ.

Ποιός πρωτοδικαιούται να νομιμοποιήσει;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αν πάει ο ιδιοκτήτης του πρώτου ορόφου να κάνει τη ρύθμιση, έχει υπερβεί ή δεν έχει τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση και πόσο;

Δε στέκει έτσι engant.

Link to comment
Share on other sites

Αν παει ο ιδιοκτητης του 1ου να νομιμοποιησει, τοτε δεν υπερβαινει, απο 400 παει 420

Το ιδιο και ο δευτερος ιδιοκτητης....

 

Τι γινεται ομως με τον τριτο...? Νομιμοποιει το μισο και το αλλο το πληρωνει προστιμο...?

 

Και αν ο μηχανικος δεν ειναι ενημερος για τη ρυθμιση στους αλλους 2 οροφους και οτι δεν εχει υπολοιπο ΣΔ?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ πω τη σκέψη μου σε αυτό.Για να υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες πάει να πει ότι υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες.Άρα τα δικαιώματα σε αυτές είναι ξεκάθαρα.Οποιαδήποτε παράβαση σε αυτές είναι υπεράνω δόμησης και κάλυψης.Αν δεν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής τότε αυτός θα είναι δηλωμένος στον πίνακα των οριζόντιων σε κάποιον.Δεν μπορεί δηλαδή μια οριζόντια να χρησιμοποιήσει το συντελεστή αυτόν για νομιμοποίηση γιατί ανήκει σε κάποιον άλλον.Αρα οποιαδήποτε παράβαση ελέγχεται ανά οριζόντια ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ πω τη σκέψη μου σε αυτό.Για να υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες πάει να πει ότι υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες....

 

Manolis gon, συμφωνω μαζι σου και το επεκτεινω :

 

Σε πολυκατοικια, για να εφαρμοστει το αρθρο24 παρ6β (συμβολαιογραφοι γιναμε), περί παράβασης ως 20 τμ, με ποιό εμβαδό θα ελεγχθεί το 20% της "επιτρεπόμενης επιφάνειας της κάθε ιδιοκτησίας", με το εμβαδό του διαμερίσματος ή αυτό που αντιστοιχεί στα χιλιοστά του από το συνολικό συντελεστή ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως μάλλον θα είναι το ίδιο, γιατί υποθέτω πως θα έχει τηρηθεί η αναλογία χιλιοστών επί του οικοπέδου με την αναλογία τετραγωνικών επί της δόμησης. Δηλ αν ένας έχει 10% επί του οικοπέδου θα έχει και 10% επί της δόμησης (θέλω να πιστεύω πως ισχύει σε μεγάλο ποσοστό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ηθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατό σε αγροτεμάχιο εκτασης 3,5 στρεμάτων με δύο ανεξάρτητες αυθαίρετες Ισόγειες κατοικίες του ίδιου ιδιοκτήτη να τακτοποιηθούν με δύο διαφορετικές αιτήσεις και όχι μαζι σε μία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.