Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

Λέει ο νόμος

 

Το άρθρο 27 λέει για την γενική περίπτωση που δεν καταβληθεί το πρόστιμο.

Συμπέρασμα: άλλη μια γκρίζα ζώνη που χρήζει εγκυκλίου :) :) :) :)

 

To άρθρο 27 λέει :

 

αν δεν περατωθεί εμπρόθεσμα η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου

 

Εννοεί αυτούς που πλήρωσαν ΜΕΝ το παράβολο αλλά ΔΕΝ ολοκλήρωσαν την αποπληρωμή του προστίμου...

 

 

Καθόλου γκρίζο δεν το βλέπω το παραπάνω.....

 

 

2. Στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια βάσει των διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985 εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 24 έως 31.12. 2011 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων.

 

 

Για το κόκκινο πιο πάνω λέω ότι είναι λάθος διατύπωση μάλλον, γιατί θα έπρεπε να είναι σαφές ότι "δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο ΠΕΡΑΝ αυτού που καθορίστηκε με τον 4014".

 

Αν αυτό εννοούν φυσικά... αλλιώς ισχύουν οι απόψεις μου στο προηγούμενο ποστ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ κρατάω μια πισνή. Ποτέ δεν ξέρεις.....

 

Όλοι αυτό κάνουμε.... Ειδικά όταν έχουμε να ερμηνεύσουμε πράγματα που γράφτηκαν στο ποδάρι...

 

Προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα βάσει λογικής....

 

Τώρα θα μου πεις "μα ποιός μίλησε για λογική???"

 

... και δε θα μπορώ να σου απαντήσω παρά ..."δίκιο έχεις ! " :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ζώνης είναι τιμή ζώνης.

Δεν έχει παλαιότητα από μόνη της.

Παλαιότητα μπαίνει στον προσδιορισμό της αντικειμενικής αξίας, που γίνεται βάσει της τιμής ζώνης αλλά και με πολλούς άλλους παράγοντες.

 

Στον νόμο 4014, η παλαιότητα έχει 3 κατηγορίες:

1. Προ Τρίτση

2. προ Βάσως

3. από 01.01.2004 μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου ήρθε μια φλασιά.

Κάποιος έχει κάνει ένα αυθαίρετο εντός σχεδίου. Σε ένα οικόπεδο έχει οικοδομήσει προ 1983 μια κατοικία 100μ².

Αυτό μπορεί να το νομιμοποιήσει βγάζοντάς το άδεια.

Εμπίπτει στο άρθρο 26.2;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελοι εχω 2 ερωτησεις.

 

1. Για τα αυθαιρετα που ειναι στο σταδιο των τουβλων η των επιχρισματων και δεν εχουν ολοκληρωθει, τι γινεται? Τα δηλωνουμε κι αν ναι με τι συντελεστες?

 

2. Αν καποιο αυθαιρετο εχει κτιστει σε καταπατημενο οικοπεδο, τι γινεται με αυτο? νομιμοποιειται αυτο το αυθαιρετο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, μήπως έχετε ξεκαθαρίσει :

βάζουμε ΝΑΙ ή ΌΧΙ στο κουτάκι-1 (οικοδομική άδεια) για αυθάιρετο 70τ.μ. το οποίο βρίσκεται στο ίδιο οικόπεδο (αλλά όχι εν επαφή) με άλλο κτίσμα για το οποίο όμως έχει εκδωθεί οικοδομική άδεια το 1989;;

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, μήπως έχετε ξεκαθαρίσει :

βάζουμε ΝΑΙ ή ΌΧΙ στο κουτάκι-1 (οικοδομική άδεια) για αυθάιρετο 70τ.μ. το οποίο βρίσκεται στο ίδιο οικόπεδο (αλλά όχι εν επαφή) με άλλο κτίσμα για το οποίο όμως έχει εκδωθεί οικοδομική άδεια το 1989;;

 

Αποκορωνιώτη εγώ θεωρώ πως βάζεις ναι αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Αποκορωνιώτη εγώ θεωρώ πως βάζεις ναι αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά

 

tnanx Ari, κι εγώ αυτό θεωρώ αλλά περιμένω εσάς να διαβάσετε τον "κακό χαμό" των εντύπων που πριν λιγες ώρες κυκλοφόρησαν να μου πείτε κι εμένα που έχω κακή σχέση με το διάβασμα... χοχοχο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.