Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Συνάδελφοι μια ερώτηση.

Έχω δήλωση σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο...

Ο πελάτης θέλει να πληρώσει εφάπαξ προκειμένου να μεταβιβάσει....

Το ποσό του προστίμου πρέπει να επανυπολογιστεί (σε σχέση με εκείνο της αρχικής υποβολής) γιατί προέκυψαν αλλαγές μετά την πλήρη αποτύπωση.

Σε ποιό στάδιο αλλάζω τα στοιχεία προκειμένου να γίνει ο επανυπολογισμός του προστίμου????????

 

Κάνω υποβολή για να έρθει σε στάδιο προσωρινής υπαγωγής επιλέγοντας την εφάπαξ πληρωμή και ΜΕΤΑ αλλάζω τα στοιχεία υπολογισμού του προστίμου και ξανακάνω υποβολή?

 

Ρωτάω για να μην "προσπεράσω" το συγκεκριμένο στάδιο και δε μπορώ να εισάγω τα στοιχεία για τον επανυπολογισμό....

 

 

Τονίζω ότι το πρόστιμο θα πληρωθεί εφάπαξ.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Σε όποιο στάδιο θέλεις κάνεις αλλαγή των μέτρων. Το ορθότερο στην περίπτωσή σου είναι να κάνεις την αλλαγή τώρα και μετά να πατήσεις υποβολή και επιλογή εφάπαξ πληρωμής. Ακόμα όμως και μετά να το κάνεις δεν έχει πρόβλημα το σύστημα. Ακόμη και αν πληρωθεί το εφάπαξ (και φυσικά δεν έχεις ολοκληρώσει τη διαδικασία του φακέλου - ολοκληρωμένη υπαγωγή) μπορείς να αλλάξεις το εμβαδό και πάλι θα σου βγάλει το υπόλοιπο να πληρώσεις εφάπαξ, όπως αρχικά είχες επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Μια πληροφορια και για μενα...

Σημερα επικειται η 1η υποβολη αυθαιρετου για ρυθμιση στο συστημα....

Το προστιμο ειναι κατα πολυ μικροτερο απο το παραβολο των 500€

Οποτε υποβαλω τη δηλωση μου και μετα μου κλειδωνει την επεξεργασια και μου πεταει ενα pdf για την πληρωμη του παραβολου?

Πληρωνεται το παραβολο αυριο και ενημερωνεται το συστημα μεθαυριο, ημερα Τεταρτη?

 

Και απο κει και υστερα τι κανω? Επανυποβαλω τη δηλωση με πληρωνεμες πλεον ολες τις οικονομικες υποχρεωσεις για να παρω την οριστικη περαιωση?

 

Δεν εχω ξανακανει ττεοια διαδικασια και θα εκτιμουσα αν καποιος συναδελφος μου ελεγε πως κινουμαστε επειτα!

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi όπως το λες!

 

Εφόσον δεν κάνεις κάποια αλλαγή στο πρόστιμο, ενώ αυτό έχει πλήρως εξοφληθεί, πατάς υποβολή και κάνει οριστική...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ > Με την οριστική υποβολή θα κλειδωθούν όλες οι επιλογές και τα τετραγωνίδια, ακόμα και η τεχνική έκθεση και σχόλια και εντοπισμός και όλα. Το μόνο που θα μπορείς να κάνεις θα είναι η εκτύπωση των pdf. Τσεκάρησέ τα πάλι όλα και προχώρα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποβάλλεις τη δήλωση. Η δήλωση από φάση "σε επεξεργασία" περνάει σε φάση "αρχική υποβολή".

Στη θέση "οικονομικά στοιχεία" ένα pdf είναι το παράβολο. Το τυπώνεις, το δίνεις στον πελάτη για να πληρωθεί.

Πληρώνεται. Την επόμενη ημέρα θα το δεις πληρωμένο στο σύστημα στη θέση "οικονομικά στοιχεία".

Ξαναστέλνεις τη δήλωση. Θα περάσει σε φάση "προσωρινή υποβολή". Δεν έχεις υπόλοιπο προστίμου.

Ξαναστέλνεις τη δήλωση. Θα περάσει σε φάση "οριστική υπαγωγή". Εδώ δηλώνεις ότι, έχεις τα σχέδια κ.λπ. έτοιμα για να τα στείλεις έως 31.3.2012. Είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ κάνεις οριστική υποβολή.Δεν είναι υποχρεωτική σε αυτή τη φάση γιατί θεωρητικά δεν έχει ανοίξει η Β φάση με τα σχέδια και τα λοιπά.Αν πάλι είσαι απόλυτα σίγουρος , κάνε τα σχέδια να τα έχεις έτοιμα αφού θα ερωτηθείς και θα κάνεις κλικ ότι έχεις τελειώσει τα πάντα.Θέλω να πω δεν υπάρχει λόγος να κάνεις οριστική υποβολή παρά μόνο αν θέλει ο ιδιοκτήτης να μεταβιβάσει

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ κάνεις οριστική υποβολή.Δεν είναι υποχρεωτική σε αυτή τη φάση γιατί θεωρητικά δεν έχει ανοίξει η Β φάση με τα σχέδια και τα λοιπά.Αν πάλι είσαι απόλυτα σίγουρος , κάνε τα σχέδια να τα έχεις έτοιμα αφού θα ερωτηθείς και θα κάνεις κλικ ότι έχεις τελειώσει τα πάντα.Θέλω να πω δεν υπάρχει λόγος να κάνεις οριστική υποβολή παρά μόνο αν θέλει ο ιδιοκτήτης να μεταβιβάσει

Εδω ειναι ολο το ζουμι....

Καιγεται για μεταβιβαση η γυναικα... Ολα ετοιμα ειναι, εμενα και τον τοπογραφο περιμενουνε...

Ευχαριστω ολους σας παιδια για τη βοηθεια, τα ετοιμαζω ολα τα σχεδια να ειναι κομπλε, τα κραταω αρχειο και περιμενω τον τοπογραφο μονο να μου δωσει το τοπογραφικο του για να κανω πανω σε αυτο το διαγραμμα καλυψης μου...

Και αν απαιτηθει και τοπογραφικο, λεμε τωρα...

Κατα τα αλλα, σε πρωτη φαση θα ετοιμασω ολη την κατοψη του οροφου και την τομη ολων των οροφων, αν αλλαξει κατι στην πορεια, τα επομενα θα τα στελνω μονο με κατοψεις και τομες των σημειων που μας ενδιαφερουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία βιασύνη για τα σχέδια. Έχεις περιθώριο έως 31.3.2012.

Αν βιάζεσαι τυπώνεις την οριστική βεβαίωση και γίνεται μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Σώστος Manolis gon!

 

Και εγώ έχω 2 δηλώσεις πριν την οριστική υποβολή (χωρίς λόγο μεταβίβασης) και σκέφτομαι να περιμένω λίγο για την οριστική.

 

Να δούμε και πότε θα πληρωθούμε τελικά!!! Με την υποβολή των σχεδίων πάντως προβλέπω να γίνεται μεγαλύτερο μπάχαλο από την Α' φάση!!

 

Καλό κουράγιο συνάδελφοι και καλή χρονία σε όλους με υγεία και ό,τι επιθυμεί ο καθένας και καθεμία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.