Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

:idea: ΣΥΝΙΣΤΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ,ΚΑΘΩΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑΞΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ :shock: , ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ "ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ" ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΗΛΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ!!!!

 

ΓΕΝΙΚΑ ΞΑΝΑΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΗΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ!!!ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΥΠΑΓΩΓΗ ΚΡΑΤΑΩ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ PDF ΣΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ.

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ BUG.... :idea:

 

:arrow: Τέλος να αναφέρω οτι για να θεωρείται οτι η αίτηση έχει υπαχθεί στη ρύθμιση,πρέπει απαραιτήτως να είναι σε καθεστ'ως προσωρινής υπαγωγής και ΟΧΙ αρχικής!!!Μόνο τότε βγάζει το ηλεκτρονικό κλειδί.Οπότε για ναθεωρηθεί οτι η αίτηση κατατέθηκε πριν τις 31/12/11 πρέπει να περάσουμε σε προσωρινή υπαγωγή με επιλογή του τρόπου καταβολής.Δεν αρκεί να είναι πληρωμένο το παράβολο.

 

 

P.S.1: Να δώσω και ενα τηλ του ΤΕΕ σε περίπτωση λαθών του συστήματος 210-541647

 

P.S.2: Συγγνωμη για τα κεφαλαία,αλλά θεωρώ σημαντικό να δουνε το μήνυμα όσο το δυνατόν περισσότεροι για δική τους προστασία! :???:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλος να αναφέρω οτι για να θεωρείται οτι η αίτηση έχει υπαχθεί στη ρύθμιση,πρέπει απαραιτήτως να είναι σε καθεστ'ως προσωρινής υπαγωγής και ΟΧΙ αρχικής!!!Μόνο τότε βγάζει το ηλεκτρονικό κλειδί.Οπότε για ναθεωρηθεί οτι η αίτηση κατατέθηκε πριν τις 31/12/11 πρέπει να περάσουμε σε προσωρινή υπαγωγή με επιλογή του τρόπου καταβολής.Δεν αρκεί να είναι πληρωμένο το παράβολο.

επειδή με ενδιαφέρει αυτό και μάλλον μου ξέφυγε, μπορείς να μας πεις από που προκύπτει?

γιατί έχω σε αρχική υπαγωγή αρκετά και δεν έχω προχωρήσει σε προσωρινή, άρα για αυτές τις περιπτώσεις δεν ισχύει η προθεσμία πληρωμής 31/1

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι, χρόνια πολλά και καλό κουράγιο!

 

Στην καρτέλα 'Πρόσθετα Στοιχεία' και συγκεκριμένα στα πεδία 'Τεχνική Έκθεση' και 'Σχόλια' τι ακριβώς γράφουμε? Υπάρχει κάποιο πρότυπο σύνταξης που ακολουθούμε?

Είναι υποχρεωτικό να είναι συμπληρωμένα τα πεδία για την οριστική υποβολή?!

Σαν ημερομηνία αυτοψίας υπάρχει κάποιος περιορισμός για το ποιά θα βάλουμε? Ρωτάω σε σχέση με τις ημερομηνίες υπογραφής της ΥΔ εξουσιοδότησης και του συμφωνητικού αμοιβής!

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :)

Link to comment
Share on other sites

επειδή με ενδιαφέρει αυτό και μάλλον μου ξέφυγε, μπορείς να μας πεις από που προκύπτει?

γιατί έχω σε αρχική υπαγωγή αρκετά και δεν έχω προχωρήσει σε προσωρινή, άρα για αυτές τις περιπτώσεις δεν ισχύει η προθεσμία πληρωμής 31/1

 

Έτσι είναι, το αναφέρει το εγχειρίδιο οδηγιών του ΤΕΕ.

Εντός της ρύθμισης του Ν.4014 είναι μια δήλωση όταν βρίσκεται σε καθεστώς Προσωρινής Υπαγωγής.

Όλες όσες είναι σε αρχική υποβολή θεωρούνται ως μη γενόμενες.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το μειζων θεμα ειναι το εξης..

Τι γινεται με τις αιτησεις που εγιναν μεχρι 30/12???

Πρεπει να πληρωθει το παραβολο και να γινει προσωρινη υπαγωγη μεχρι 30/12???

Ή ειμαστε οκ μεχρι 30/1/12???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, είναι απολύτως βέβαιο να πληρωθεί το παράβολο έως 31.1.2012!!!!!

 

Αν τώρα κάποιος έχει αμφιβολίες, ας μην κάνει απολύτως τίποτε στις δηλώσεις αυτές, να τις αγνοήσει.

Από την 1.1.2012 και μετά να φτιάξει νέες, με τα ίδια στοιχεία και να εκδώσει νέα παράβολα και να συνεχίσει αυτές...

 

Ο καθένας αποφασίζει μόνος του. Δεν πρόκειται οι "άχρηστοι" να μας πουν τίποτα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γτ το θεωρεις βεβαιο??

Αν πληρωθει το παραβολο μεχρι 30/12, λογικα πρεπει να γινει και η προσωρινη υπαγωγη μεχρι την ημερομηνια αυτη...

 

 

Εχω δυο περιπτωσεις που εχω βγαλλει το παραβολο, αλλα δεν εχουν πληρωσει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μπω στη λογική αυτών που αποφασίζουν.

Δηλαδή, δίνουν παράταση π.χ. ένα μήνα και πάνε την πληρωμή παραβόλου (άρα Προσωρινή υπαγωγή) στο τέλος του μήνα αυτού).

Σκέφτομαι και πρακτικά.

Πες ότι, υποβάλλεις δήλωση αύριο 30.12 στις 17.00'. Πότε "στο καλό" και πως να πληρώσεις το παράβολο;

Εννοείται ότι, η λογική τους λέει έως 31.1.2012, τότε δηλαδή που πήγαν τις πρώτες δόσεις όλων των δηλώσεων του Δεκεμβρίου.

 

Τονίζω ξανά.

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, να αδιαφορήσεις για τις δηλώσεις αυτές (αφού έτσι κι αλλιώς ο νόμος πήρε παράταση έως 28.2.2012) να φτιάξεις με τα ίδια στοιχεία άλλες τον Ιανουάριο, να τις στείλεις αρχική υποβολή, να βγάλεις νέα παράβολα, να πληρωθούν έως 31.1.2012 (θα το ανακοινώσουν ελπίζω μέσα στον Ιανουάριο) και να είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

αν έχω πληρώσει ήδη παράβολο και δεν μπω σε προσωρινή υπαγωγή μέχρι τέλος του έτους θα θεωρούμαι ότι υπέβαλα τον Γενάρη και άρα θα πληρώσω εφαπαξ ή 1η δόση αργότερα? Ή θα μου πουν ότι έληξε ο χρόνος και θα θέλει νέο παράβολο?

Link to comment
Share on other sites

αν έχω πληρώσει ήδη παράβολο και δεν μπω σε προσωρινή υπαγωγή μέχρι τέλος του έτους θα θεωρούμαι ότι υπέβαλα τον Γενάρη και άρα θα πληρώσω εφαπαξ ή 1η δόση αργότερα? Ή θα μου πουν ότι έληξε ο χρόνος και θα θέλει νέο παράβολο?

 

Αν έχεις πληρώσει παράβολο, το σύστημα το έχει ήδη "αναγνωρίσει".

Εσύ το μαθαίνεις όταν στέλνεις τη δήλωση από αρχική υποβολή σε προσωρινή υπαγωγή.

Όποτε και να το κάνεις απλώς θα το μάθεις. Το σύστημα "το έμαθε" τότε που πληρώθηκε το παράβολο.

Πρώτη δόση θα πληρώσεις έτσι κι αλλιώς μέχρι 31.1.2012.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.