Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με άδεια / Χωρίς άδεια


Recommended Posts

Συνάδελφοι, θα γίνει η σφαγή του Δράμαλη.

Τι στατική μελέτη θα παρουσιασθεί;

Τι ΚΕΝΑΚ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω χωρις να θελω να προσβαλω κανενα και χωρις να θελω να το παιζω εξυπνος και στην τελικη μπορει να κανω και λαθος καταλαβαινω ενα απλο πραγμα

 

ειμαστε μηχανικοι λειτουργουμε με πρακτικο και λογικο τροπο δεν ειμαστε φιλοσοφοι να ερμηνευουμε και να υποθετουμε

 

πας και βλεπεις το προς τακτοποιηση κτισμα. εχεις στα χερια σου οτι υπαρχει απο τυχον αδεια.

 

ε ρε γ**** αμα ειναι ασχετο αυτο που εχει φτιαξει ο αλλος ε ΔΕΝ εχει αδεια

 

αμα ειναι αυτο που μελετηθηκε, αλλα + κατι απο δω, +κατι απο κει , να και ενα διπλα να κι ενα απο πανω και απο κατω εεεε ΕΧΕΙ αδεια.

 

γνωμη μου.

 

για αυτο και ειναι δουλεια μηχανικου ρε παιδια για να δει τα σχεδια και πει αν εχει αδεια + αυθαιρεσιες και οχι μονο αυθαιρεσιες.

 

αλλιως θα το κανε αλλος κλαδος επαγγελματιων.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζί σου, αλλά η υποχρέωση να τηρείς μια δαιδαλώδη νομοθεσία και να προσπαθείς να καταλάβεις 'τι εννοεί ο ποιητής' σε υποχρεώνει σε άλλο τρόπο σκέψης λιγότερο πρακτικό και περισσότερο φιλοσοφικό... σαν τους δικηγόρους που μιλάνε και φιλοσοφούν πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την άδεια διευκρινίστηκε χθες από το υπεκα.Αναφέρεται στο οικόπεδο-γήπεδο.Αρκεί να υπάρχει μια άδεια, τότε βάζουμε ναι στο τετραγωνάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την άδεια διευκρινίστηκε χθες από το υπεκα.Αναφέρεται στο οικόπεδο-γήπεδο.Αρκεί να υπάρχει μια άδεια, τότε βάζουμε ναι στο τετραγωνάκι.

 

δεν νομιζω να γραφει "μια αδεια" αντε οτι να ναι......

 

γραφει "Αφορά την ύπαρξη οικοδομικής άδειας στο γήπεδο/οικόπεδο, όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή"

 

μπορει να κανω λαθος ερμηνεια... δεν ειναι ο ρολος μου να ερμηνευω

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπάρχει άδεια δεν μπαίνουν οι συντελεστές 5,6,7,8,9.

 

Αν αφαιρέσεις το 6 είσαι εντελώς σωστός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω χωρις να θελω να προσβαλω κανενα και χωρις να θελω να το παιζω εξυπνος και στην τελικη μπορει να κανω και λαθος καταλαβαινω ενα απλο πραγμα

 

ειμαστε μηχανικοι λειτουργουμε με πρακτικο και λογικο τροπο δεν ειμαστε φιλοσοφοι να ερμηνευουμε και να υποθετουμε

 

πας και βλεπεις το προς τακτοποιηση κτισμα. εχεις στα χερια σου οτι υπαρχει απο τυχον αδεια.

 

ε ρε γ**** αμα ειναι ασχετο αυτο που εχει φτιαξει ο αλλος ε ΔΕΝ εχει αδεια

 

αμα ειναι αυτο που μελετηθηκε, αλλα + κατι απο δω, +κατι απο κει , να και ενα διπλα να κι ενα απο πανω και απο κατω εεεε ΕΧΕΙ αδεια.

 

γνωμη μου.

 

για αυτο και ειναι δουλεια μηχανικου ρε παιδια για να δει τα σχεδια και πει αν εχει αδεια + αυθαιρεσιες και οχι μονο αυθαιρεσιες.

 

αλλιως θα το κανε αλλος κλαδος επαγγελματιων.

 

Καλά και λογικά όλα αυτά που γράφεις και εγώ στο Πολυτεχνείο αυτά άκουγα και πίστευα. Οι Πολεοδομίες όμως το ξέρουν; Το καψονάρισμα που πέφτει συνήθως δεν θα λειτουργήσει τώρα; Οι νόμοι που είναι ασαφείς και που πρέπει πάραυτα να τους τηρείς;;

Link to comment
Share on other sites

fear1976, όλα καλά κι ωραία, όμως σε θέματα νομοθεσίας αυτό που μετράει είναι το γράμμα του νόμου. Και το γράμμα του νόμου είναι (το λιγότερο) ασαφές.

Στο εγχειρίδιο χρήσης αναφέρεται ότι το άδεια/χωρίς άδεια αφορά το οικόπεδο. Προφανώς δεν είναι νομικά ισχυρό κείμενο αυτό και θα χρειαστεί σίγουρα εγκύκλιος διευκρινιστική, ωστόσο αυτοί που το γράψανε δεν είναι τυχαίοι και κατά την γνώμη μου ερμηνεύουν το πνεύμα του νόμου σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η άδεια αφορά στο οικόπεδο και όχι στο κτίσμα τυπικά. Αυτό ισχύει γενικά και όχι μόνο υώρα για τον 4014.

Συμφωνώ με τον achille οτι είναι προχειρογραμμένος ο νόμος και αν θέλουμε να το πάμε απολύτως στεγνά και τυπικά και κατά γράμμα, δεν είναι και τόσο προφανές.

Αλλά κρίνοντας από το γενικό πνεύμα του νόμου και τη "λογική" του:

αν θες να ρυθμίσεις ολόκληρο το 2ο κτήριο που δε φαίνεται στην άδεια τότε συμπληρώνεις "χωρίς άδεια"

αν θες να ρυθμίσεις αυθαιρεσίες στο υπάρχον τότε συμπληρώνεις "με άδεια".

 

edit: Τώρα είδα οτι ο Manolis gon, μιλά για κάποια διευκρίνιση επ' αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.