Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΥΠΕΚΑ για τον νέο τρόπο έκδοσης αδειών δόμησης και ελέγχου κατασκευών


armenopoulos

Recommended Posts

μήπως υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για το φύλλο Αίτησης αδείας και Άδειας έγκρισης...???

 

βρήκα κάποια στα downloads αλλά μου φαίνεται λάθος η σειρά των εντύπων σύμφωνα με το ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ποιές περιοχές έχουν αρχίσει ήδη έλεγχοι? Εγώ σε 4 περιοχές που ξέρω (εντός και εκτός Αττικής) δεν έχει ξεκινήσει από της ΥΔΟΜ κάτι και ούτε ξέρουν τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

και ούτε ξέρουν τι θα γίνει

 

Πως δεν ξερουν δλδ..???

Υπαρχουν ηδη πανω απο 1000 Ε.Δ..

Με ενα τηλεφωνο στην ΕΥΕΔ θα τους λυθουν ΟΛΕΣ οι αποριες....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω δεν ξέρουν είναι πως δεν έχουν ακόμα ενημέρωση και δεν έχει κληθεί κανείς ελεγκτής στις ΥΔΟΜ αυτές για έλεγχο...οπότε συνεχίζουμε εργασίες.

 

Αλήθεια, αν έχουμε ήδη κάνει εργασίες και δεν έχει κληθεί ελεγκτής επειδή η ΥΔΟΜ δε γνώριζε τίποτε σχετικά και δεν λειτουργεί ακόμα σωστά το σύστημα (άδεια πριν την 01/03/12 ή και μετά και θεώρηση στο ΑΤ μετά την 1η Μαρτίου) έχουμε θέμα? Θεωρώ πως όχι μιας και δεν λειτουργέι το σύστημα πλήρως ακόμα και πως με μία τελική αυτοψία από ελεγκτή θα αρκεί για ρευματοδότηση...τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

1. Ο επιβλεπων θα κανει αιτηση στην ΥΔΟΜ για ελεγχο..

2. Η ΥΔΟΜ μεσω της ΕΥΕΔ θα ορισει ελεγκτη..

3. Μην θεωρεις ΤΙΠΟΤΑ δεδομενο.... Εγω πιστευω οτι δεν εισαι οκ... το θεμα δημιουργηθηκε με την εγκυκλιο που βαζει μεσα και τις ΟΑ που εκδοθηκαν πριν την 01/03/2012

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμοζοντας πιστα νομο κ εγκυκλιους κ εγω δε θεωρω πως ειμαι οκ ! Αλλα αφου δεν γινονται τετοιες αιτησεις στις εν λογω υδομ και αν ειχα αρχισει εργασιες στις 10-3 στις 12 ειχε γινει θεμελιωση! Επρεπε να περιμενω 1 μηνα να συσταθει η υπηρεσια ελεγκτων για να δουν τη θεμελιωση; Δε μου

Φαινεται λογικο...

Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη, που μας πέρασε, μας έγινε έλεγχος δόμησης σε μια κατεδάφιση, της οποίας η θεώρηση για έναρξη εργασιών είχε γίνει μετά την 1/3. Είχαμε κάνει αίτηση στην ΥΔΟΜ Νέας Ιωνίας (πολεοδομία Περισσού), την οποία την προώθησαν στην ΕΥΕΔ και αφού ορίσαν μια συνάδελφο, μας πήρε τηλέφωνο και μας ενημέρωσε για τη μέρα και την ώρα, που θα έκανε την αυτοψία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.