Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΥΠΕΚΑ για τον νέο τρόπο έκδοσης αδειών δόμησης και ελέγχου κατασκευών


armenopoulos

Recommended Posts

Συνάδελφε με όλο το σεβασμό,

Αν είσαι όπως λες μικρός και δεν έχεις κάνει ποτέ σου επίβλεψη καλό θα ήταν να αποφεύγεις σχόλια του τύπου " καλά να πάθεις "... Είναι εύκολο να μιλάμε εκ του ασφαλούς...

Έχεις την εντύπωση πως αν αναλάβεις την επίβλεψη ενός έργου είναι πολύ εύκολο να εφαρμόσεις την μελέτη πλήρως? Προφανώς και έχεις διαβάσει τι πρέπει να ελέγξει ο ελεγκτής δόμησης. Κοινώς τα πάντα... Όσο προσεκτικός και να είσαι κάτι θα σου ξεφύγει. Και δεν μιλάω υποχρεωτικά για εσκεμμένα λάθη...

Καταλαβαίνω απόλυτα τον συνάδελφο και πίστεψε με είναι πολλοί οι μηχανικοί που αγωνιούν για το συγκεκριμένο θέμα...

Και ελάχιστο πρόστιμο 1000 Ευρώ είπαμε??? πλάκα μας κάνουν?

Καλύτερα να είμαστε ψύχραιμοι, να δούμε και τις πρώτες εγκυκλίους περί ελεγκτών, και μετά .. μάλλον θα αρχίσουμε να πιέζουμε για 4014 με το ζόρι!

Συνάδελφε architect_duth, χωρίς παρεξήγηση, μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μη λες, γιατί στην πράξη είναι πιο δύσκολο να πείθεις για τα αυτονόητα απ όσο νομίζεις.

Εγω πιστεύω ότι θα το ξεκαθαρίσουν και θα τραβήξουν τη γραμμή καθολικά από 1-3-12 και μετά.

 

Βρε κι εγώ μαζί σας είμαι... με τους πιο "σύννομους" εννοώ!

ΣΙΓΟΥΡΑ κατά την κατασκευή (και επίβλεψη) ΔΕΝ μπορείς να είσαι ίδιος με τα "χαρτιά" της μελέτης! Αυτό εννοείται!

 

Τα "βέλη" μου, πέφτουν σε περιπτώσεις που έβλεπα και διάβαζα, όπου μηχανικοί για τον Α ή Β λόγο έκαναν ότι ήθελαν και στο τέλος απλά υπέγραφαν ότι "όλα ΟΚ", για να πάρει ρεύμα.

 

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ με τις αυθαιρεσίες (με δόλο) και εις γνώση του μηχανικού!!!

 

Ας δούμε τον έλεγχο και υπέρ μας... Θέλει ο εργοδότης κλειστό η/χ ? Πολύ απλά του λέμε ότι δεν μπορούμε να το κάνουμε γιατί δεν θα περάσει από τον έλεγχο. Άρα οι πιέσεις των εργολάβων και γενικά των πελατών μας για αυθαιρεσίες... ΤΕΛΟΣ !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και μετά .. μάλλον θα αρχίσουμε να πιέζουμε για 4014 με το ζόρι!

 

αυτός είναι ο σκοπός αυτής της διάταξης (να αναγκαστούμε να τα δηλώσουμε με τον 4014)

να εισπράξουν χρήμα.. και απ' αυτές τις περιπτώσεις (παράβολο και ειδικό πρόστιμο)

Link to comment
Share on other sites

είναι μεγάλη η απορία μου για το πως τελικά θα κινηθούν οι έλεγχοι. Βεβαια αισθάνομαι πολύ απαισιόδοξος για το τί τελικά θα γίνει.

Η μικρή μου μέχρι τώρα επαγγελματική πορεία, μου έχει δείξει οτι απο λόγια και τυμπανοκρουσίες το κράτος μας είναι άπαιχτο αλλά απο εφαρμογή πανγιά μου φίλα μας.

Φοβάμαι τι θα γίνει με "αστέρια" συναδέλφους μας που πάντα για να πάρουν την δουλειά....ξέρετε...."στείναν κώλο".

τώρα??? με 100 και 200 και 300€ μήπως όταν θα πέσει το φακελάκι των 500και 1000€ απλά θα κάνουν τα πολύ στραβά μάτια και δεν ξέρω δεν είδα?

Να σας πω...ΝΑΙ αυτό θα γίνει....οπότε ας ετοιμαστούμε για την νέα γενιά αυθαιρέτων.....

 

 

Που τα βασίζω....???? αφήστε το καλύτερα....ειναι κρίμα γιατί κάποιοι συνάδελφοι μας πραγματικά θέλουν κρέμασμα.....! ΚΡΕΜΑΣΜΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

1.000 + 1.000 = 2.000 !!!!

 

ή

 

5.000 + 5.000 = 10.000 !!!!

 

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα είναι τόσοι πολλοί που θα τα αρπάζουν;

Άντε ο 1ος τα πήρε, πως θα είναι σίγουρος ότι θα τα αρπάξει και ο 2ος;

Link to comment
Share on other sites

Απλή αριθμητική ε παιδιά?

 

Ναι εγώ θεωρώ τις αμοιβές γελοίες και τις ευθύνες μέχρι στιγμής τεράστιες.....αλλά πως θα ήταν αν μου ΄πεφτε μια επιθεώρηση και να προσπαθούσε να με λαδώσει ο κάθε εργολάβος κατασκευαστής.....(και γαμώ τις πιστοποιήσεις που έχουν στην Ελλάδα) θα τον έσκιζα....οχι οτι και αλλιώς δεν θα το έκανα....αλλά λέμε....

 

 

Φαέθωνα νομίζω οτι στης ανέχειας τον καιρό πολλοί θα νομίζουν οτι θα πουληθούμε και για λιγότερα....

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Αν ο μέσος όρος του profile των ελεγκτών δόμησης είναι ο ίδιος με αυτόν του "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω" ή του "500 ευρώ όλα μέσα" κ.λπ. τότε, ναι έτσι θα γίνει!!!!

Ας μην είμαστε ....αιθεροβάμονες!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν λάβω προσωπικά υπ'οψιν μου το τί συμβαίνει για τον 4014 εδώ Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική και το πώς τον εφαρμόζουν, όχι μονο τι αμοιβές ζητάνε, τότε.... οι ολα τα σφάζω ολα τα μαχαιρώνω είναι περισσότεροι απο τους "αδέκαστους"....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.