Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση Δ μεσαίου οικοπέδου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε ilias, εσύ είσαι ο μελετητής και ΕΣΥ θα αποφασίσεις που θα μπει το κτίριο, όχι η πολεοδομία.

Η πολεοδομία θα ελέγξει αν πληρείς τις προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι erling συμφωνώ μ΄αυτό που λες, απλά έλεγα ότι επειδή με το συγκεκριμένο κτήριο-συγκεκριμένων διαστάσεων δεν ικανοποιώ το Δ=2,5 σε όλο το οικόπεδο, μήπως εκεί θα είχα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Έχω ένα μεσαίο οικόπεδο, σε πρώην συνεχές σύστημα δόμησης και θέλω να κολλήσω το κτίριό μου στο πίσω όριο του οικοπέδου (Δ=0). Στο όμορο οικόπεδο υπάρχει κτίσμα που έχει ανεγερθεί το 1978 (με διατάξεις προγενέστερες του ΓΟΚ του 1985) το οποίο βρίσκεται σε απόσταση 7,0μ. από το κοινό μας όριο, ενώ το Δ της περιοχής είναι 4,5 μ.

Μπορώ εγώ να κολλήσω στο όριο ή πρέπει να αφήσω κι εγώ απόσταση Δ ή όση απαιτείται για να εξασφαλιστεί κατοικία 9,0 μ. ;

Εγώ θεωρώ πώς μπορώ βάσει και της εγκυκλίου 38769/6719/113/26.5.86 (ΕΓΚ. 113/86), άρθρο 9, παρ. 3

Υπάρχει κάποια άλλη τεκμηριωμένη άποψη επ' αυτού;

Ευχαριστώ

ξαναδιαβάζοντας σήμερα τον ΓΟΚ 85

Αρθρο 9

Τρόπος Δόμησης - Θέση Κτιρίου

3.α. Αν υπάρχει σε όμορο οικόπεδο κτίριο .....

β. Αν η υποχρέωση να τηρηθεί η απόσταση .....

γ. Ο ακάλυπτος χώρος που προκύπτει ....

δ. Τα παραπάνω εφαρμόζονται και στις περιπτώσεις που ίσχυε το συνεχές ή το μικτό οικοδομικό σύστημα, για το τμήμα του κοινού ορίου των οικοπέδων που αντιστοιχεί σε μία εκ των θέσεων όπου επεβάλλετο να αφεθεί ο υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος βάσει προϊσχυουσών διατάξεων.

ε. Αν σε οικόπεδο που έχει ανεγερθεί κτίριο.....

 

δηλαδή τελικά θεωρεί οτι αφήνεις Δ μόνο εφόσον ο όμμορος είχε την υποχρέωση να αφήσει Δ (υποχρεωτικός ακάλυπτος)

άρα αφού είναι στα 7 μέτρα αυτο είναι επιλογή του όχι υποχρεωτικός ακάλυπτος

οπότε συμφωνεί με την κοινή λογική

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί κι εγώ Myri και σ'ευχαριστώ πολύ για την συμβολή σου. Το θέμα είναι ότι η Πολεοδομία επίσημα μου ζήτησε να αλλάξω την μελέτη κρατώντας απόσταση Δ από το πίσω όριο.

Πάντως έψαξα και στην Νομολογία και δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο υπέρ μου.

Βρήκα περιπτώσεις όπου αν ο πίσω είχε κτίσει κάτι έστω και αυθαίρετα μέσα στην απόσταση Δ, τότε μπορούσα να κολλήσω. Ακόμα και αν αυτός δεν είχε αφήσει απόσταση Δ, ως όφειλε, αλλά λιγότερη, τότε θα μπορούσα κι εγώ να κολλήσω. Τίποτα όμως για την δική μου περίπτωση όπου έχει αφηθεί απόσταση μεγαλύτερη από Δ.

Με την σύμφωνη γνώμη ενός παλαιού και πιο έμπειρου συναδέλφου, ανέλαβε να το πάει το θέμα στην περιφέρεια και περιμένουμε απάντηση.

Μήπως γνωρίζεις αν μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιο ανώτερο κλιμάκιο?

Από την Πολεοδομία μου είπαν ότι το έχουν κάνει κι αυτοί ώστε να μου δώσουν πιο σίγουρη απάντηση. Και ότι το κάνουν για να με προστατέψουν από ενδεχόμενη μελλοντική αντιδικία με τους από πίσω (υπάρχει μια τριώροφη οικοδομή με Pilotis)

Εγώ εντωμεταξύ, άλλαξα την μελέτη για να μην χάνω χρόνο και είναι να την ξαναυποβάλλω :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τους πολεοδόμους. Το Δ είναι το όριο ασφαλείας - αν αποφασίσεις να μεγαλώσεις την εν λόγω απόσταση προς τιμήν σου είναι και καθόλου δε θεωρώ ότι παραβιάζει τους όρους του άρθρ.9 που αναφέρθηκε.

 

Τελικά, βάσει και της τρέχουσας επικαιρότητας (βλ. Βατοπαίδι), τίθεται παντού θέμα ''ερμηνείας'' των νόμων. Στο παρόν θέμα πάντως αν ήμουν αρμόδιος θα έβαζα προτεραιότητα στη διατήρηση της ποιότητας του χώρου (λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

όχι παιδιά, δε γράφω ότι παραβιάζει πουθενά τους όρους του 9 ο όμορος

 

αυτό που καταλαβαίνω διαβάζοντας ξανά το 9.3δ΄του ΓΟΚ 85

και όπως θυμάμαι από παλαιότερη ανάγνωση του ΓΟΚ 55 http://www.michanikos.gr/ftopic2401.html

 

είναι οτι σήμερα έχω υποχρέωση να αφήσω Δ (και να σεβαστώ τον ηλιασμό και αερισμό του όμορου προ του 85) εφόσον αυτός ήταν υποχρεωτικός ακάλυτος

 

αν είναι προαιρετικός ο ακάλυπτος (οπότε διαβάστε την νομοθεσία του ΓΟΚ βάσει του οποίου κτίστηκε) δεν έχω υποχρέωση να αφήσω το Δ

---------

νομίζω πως μπορείς να κάνεις γραπτή ερώτηση ή στην Πολεοδομία ή σε κάποιο ειδικό τμήμα που ερμηνεύει το ΓΟΚ

αλλά δεν ξέρω πως λέγεται

σίγουρα αυτοί έχουν ξανασυναντήσει την περίπτωση

 

για να συντάξεις το ερώτημα όμως

1) κάνε τη μελέτη του παλαιού ΓΟΚ

2") βεβαιώσου για τη λύση σου, γιατί που ξέρεις μπορεί να είναι και καλύτερα αν αφήσεις απόσταση

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, έχει δίκιο η myri, διότι ας πούμε ότι ο ομορος έχει οικόπεδο με πρόσωπο 20μ και κολλάει το κτίριό του, στην άλλη πλευρά σε απόσταση από το κοινό μας σύνορο 10μ. Τότε εγώ έχω υποχρέωση να αφήσω Δ από το κοινό σύνορο?

Αλλά καλύτερα πράξε όπως λέει η myri, δηλαδή γραπτή ερώτηση σε Πολεοδομία ή στην ΔΟΚ και ίσως μέσω του ΤΕΕ ώστε να κάνει αυτό την ερώτηση αν εσύ σαν ιδιώτης δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.