Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζεστό νερό χρήσης


ata

Recommended Posts

Ευχαριστώ pano

 

Ωραία λοιπόν, έχω κλιμακοστάσιο στο υπόγειο (ΘΖ1), κουζίνα - καθιστικό - WC (ΘΖ2) στο ισόγειο + υπνοδωμάτια στον Α΄

 

Άρα, στο υπόγειο m3/έτος = 0 (?) και επιμερίζω στις άλλες 2 ΘΖ την ετήσια κατανάλωση του ΖΝΧ και του την επιφάνεια του ηλιακού, σωστα ?

 

Πάντως αν το κάνω έτσι, γιατί το δοκίμασα πριν γράψω το προηγούμενο μήνυμα (αλλα δεν το ανέφερε απο λάθος μου), απο κατάταξη με στέλνει απο Β στο Γ ......... και μετά βοήθεια μου οι Αγ. Ανάργυροι !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον μιλάς σε σχέση με αυτό το θέμα.

Γιατί δεν αντιμετωπίζεις τη μεζονέτα σαν μια και μόνο θερμική ζώνη;

Έχω την εντύπωση πως στο υπόγειο χαλάει το πράγμα, με την μηδενική κατανάλωση που συμπληρώνεις, και δεν νομίζω πως σε κατοικίες έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις για το υπόγειο (κλιμ/σιο) τη χρήση "Διάδρομοι και άλλοι κοινόχρηστοι βοηθητικοί χώροι".

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν +1 στο #30, γιατί μου έλυσες το πρόβλημα ''δάσκαλε''

 

Στη συνέχεια, ναι όντως γι΄αυτό που αναφέρεις μιλάω...

 

Τελικά εφάρμοσα την κατανομή του νερού και των συλλεκτών στις 2 ΘΖ όπως μου πρότεινες και  ανάλογα τα τ.μ. και τελικά βγήκε πάλι Β, ενδεχομένως στη προηγούμενη προσπάθεια (που το έβγαζε Γ), να είχα πειράξει κάποιο συντελεστή κατά λάθος ...

 

Τώρα, ρωτάς γιατί δεν βάζω όλο το κτήριο 1 ΘΖ... για τν απλούστατο λόγο οτι φτιάχνω το κτήριο (τοίχους, παράθυρα, κολώνες, σκιάσεις και μετά το περνάω στο ΤΕΕ για τα Η/Μ) μέσα απο το εμπορικό πρόγραμμα της CivilTech, η οποία δεν μου επιτρέπει να να το υπολογίσω ως τέτοιο, αλλα ανα επίπεδο, οπότε κάθε επίπεδο και 1 ΘΖ

 

Εσύ δεν γνωρίζω αν επιλέγεις απ΄ευθείας το ΤΕΕ ή το κάνεις μέσα απο το εμπορικό, το οποίο όμως δικό σου, σου επιτρέπει τέτοια δυνατότητα.

 

Και πάλι σ΄ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τώρα, ρωτάς γιατί δεν βάζω όλο το κτήριο 1 ΘΖ... για τν απλούστατο λόγο οτι φτιάχνω το κτήριο (τοίχους, παράθυρα, κολώνες, σκιάσεις και μετά το περνάω στο ΤΕΕ για τα Η/Μ) μέσα απο το εμπορικό πρόγραμμα της CivilTech, η οποία δεν μου επιτρέπει να να το υπολογίσω ως τέτοιο, αλλα ανα επίπεδο, οπότε κάθε επίπεδο και 1 ΘΖ

 

 

 

χμ το είχα δει και εγώ σε ενεργειακή μελέτη αυτό και απορούσα γιατί το έκανε έτσι ο συνάδελφος...

αφού όμως μπαίνεις πάλι στο ΤΕΕ γιατί δεν ομαδοποιείς τα στοιχεία του κελύφους μέσα από το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και να το κάνεις μετά μία ζώνη ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη να' σαι καλά, αλλά φίλε σε παρακαλώ πολύ μη με ξαναπείς "δάσκαλο". Άστο γιατί μου θυμίζει άλλον (ζωή σε λόγου μας) και δεν μ' αρέσει.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που το λογισμικό του ΤΕΕ δέχεται θ.ζ. με χρήση κατοικίας και μηδενική απαίτηση σε ΖΝΧ.

 

Δες, της 4Μ έχει τη δυνατότητα να βάλω στην ίδια Θ.Ζ. όσα επίπεδα θέλω, απλά αν π.χ. δώσω στα γενικά στοιχεία του κτιρίου "αριθμό ΘΖ = 2" και "αριθμό επιπέδων = 5", πάει και μου εμφανίζει και τις δύο ζώνες με 5 επίπεδα. Επειδή δεν μου δίνει τη δυνατότητα να διαγράψω από κάθε ζώνη τα επίπεδα που επιθυμώ, απλώς στα επίπεδα εκείνα δεν συμπληρώνω τίποτα στα στοιχεία του κελύφους.

Link to comment
Share on other sites

αφού όμως μπαίνεις πάλι στο ΤΕΕ γιατί δεν ομαδοποιείς τα στοιχεία του κελύφους μέσα από το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και να το κάνεις μετά μία ζώνη ; ;)

 

Συνάδελφε

 

Αυτό που λες είναι πολύ ενδιαφέρον,  αλλά κάντο πιο λιανό γιατί απευθύνεσαι σε ''τσοπάνη'' απο pc

 

Πως γίνεται στη πράξη αυτό που λες μέσα στο ΤΕΕ, δηλαδή η ομαδοποίηση ?

 

Και ωραία γίνεται... μετά πόση ώρα θα μου πάρει να το κάνω αυτό ? 

 

Δεν ξέρω, ίσως να μην αντιλαβάνομαι καλά τον τρόπο που προτείνεις αλλά και εκεί υποθέτω κάποιο χάσιμο χρόνου θα έχει ....

Link to comment
Share on other sites

το πόση ώρα θα σου πάρει δε το ξέρω, αλλά άκου πως το σκέφτομαι

 

προφανώς το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς βγαίνει σε ένα xml

σε αυτό το xml έχεις κάθε ζώνη χωριστά, οπότε περιγράφονται και κάποια κελύφη με τις σκιάσεις τους κτλ

πες λοιπόν ότι έχεις κέλυφος για τη ζώνη 1

το κέλυφος αυτό θα έχει κάποια δομικά στοιχεία, έστω Τ1, Τ2 κτλ, τα οποία προφανώς και θα επαναλαμβάνονται στις άλλες ζώνες

το κρατάς

πας από κάτω, στη ζώνη 2

κάνεις copy τις γραμμές με όλα τα αδιαφανή στοιχεία, και πας στη ζώνη 1 και τα κάνεις επικόλληση

ομοίως για τα διαφανή, διαχωριστικές κτλ

κάνεις το ίδιο και για τη ζώνη 3

πλέον η ζώνη 1 έχει τα χαρακτηριστικά του κελύφους όλων σου των ζωνών

σβήνεις τις ζώνες 2 & 3, και voila :)

περνάς και με το χέρι (αφού έτσι το κάνεις ούτως ή άλλλως) τα Η/Μ και είσαι κομπλέ !

 

αν δουλέψει όπως φαντάζομαι, τα copy paste πόσο να σου πάρουν ; 5 λεπτά ; 10 ; το πολύ !

 

 

Y.Γ.

Πάνο αν μου πεις ότι το "δάσκαλος" σου θυμίζει τον Λάσκο, πρέπει να τα π(ι)ούμε από κοντά κάποια δόση :D

Edited by AristidisZ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα πως το εννοεις και το κάνεις

 

Και γω πιστεύω οτι πάνω 5-10 min δεν θα πάρει

 

Τέλος πάντων, αμα μου κατσει ΠΕΑ (πέρα απ΄αυτό που κάνω), θα το δοκιμάσω

 

Σ΄ευχαριστώ για το κόπο που εκανες να μου το εξηγήσεις (+1)

 

Νασαι καλά συνάδελφε

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

dib καλή η ιδέα του Αριστείδη, αλλά επειδή τα εμπορικά προγράμματα (συνήθως) ομαδοποιούν από μόνα τους τα αδιαφανή και διαφανή στοιχεία (νομίζω όταν είναι περισσότερα από 200) κατά την έξοδο σε αρχείο xml, θέλει προσοχή μην τυχόν και με την ομαδοποίηση που θα κάνεις στη συνέχεια στο λογισμικό του ΤΕΕ, στα κάνει εντέλει μπάχαλο.

Οπότε, καλού-κακού, πριν κάνεις εξαγωγή σε xml αρχείο, ζήτησε να σου κάνει ενεργειακή κατάταξη το εμπορικό πρόγραμμα (με χρήση της μηχανής ΤΕΕ), δες τι σου βγάζει και σύγκρινε τα με αυτά που θα σου βγάλει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (μελέτη ή επιθεώρηση), αφού έχεις ολοκληρώσει τη διαδικασία που σου περιγράφει ο Αριστείδης.

 

Πάνο αν μου πεις ότι το "δάσκαλος" σου θυμίζει τον Λάσκο, πρέπει να τα π(ι)ούμε από κοντά κάποια δόση :D

Όχι ρε συ! Αυτός είναι αρχηγός. Τον τέως ΠΟΜΙΔΑ-σεμινάρια-σύμβουλο-μέσα σ' όλα μου θυμίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Ετοιμάζω ένα ΠΕΑ για μια καφετέρια-μπαρ και παρατηρώ ότι στα αποτελέσματα του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για το ΖΝΧ μου βγάζει για την υπάρχουσα κατάσταση τη μιση κατανάλωση (25kWh/m2) απ' ότι του κτηρίου αναφοράς (50kWh/m2)!

 

Για το ΖΝΧ έχω ατομικό λέβητα αερίου απόδοσης 93%. Τα τ.μ. του χώρου (που η χρήση του ορίστηκε ως καφενείο) είναι 135, οπότε σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ η μέση κατανάλωση ΖΝΧ προκύπτει 0.58x135 = 78.3 (μ3/έτος).

 

Από τα σεμινάρια ενεργειακού επιθεωρητή θυμάμαι ότι και εκεί σε ένα παράδειγμα που κάναμε για κτήριο τριτογενή τομέα που είχε ΖΝΧ προέκυπταν "περίεργα" αποτελέσματα σχετικά με τη κατανάλωση του ΖΝΧ.

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσους έτυχε να βγάλουν ΠΕΑ για χρήση καφενείου/ζαχαροπλαστείου αν συνάντησαν το ίδιο πρόβλημα στα αποτελέσματα σχετικά με το ΖΝΧ στο πρόγραμμα του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.