Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Μια ερωτηση σχετικη με το θεμα. Ιδιοκτητης αυθαιρετου κτισματος, εκτος σχεδιου ειναι εξ'άδιαρετου ιδιοκτητης σε ενα αγροτεμαχιο με πολλα αλλα αυθαιρετα. Ο ιδιος το εχει με προσυμφωνο. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση; Μπορει να νομιμοποιηθει καταρχην; Δευτερον, το τοπογραφικο θα ειναι φυσικα ολοκληρου το αγροτεμαχιου, αλλα να αποτυπωσω μονο τα ορια του ή και τις υπολοιπες αυθαιρετες κατασκευες που υπαρχουν (περνα φυσικα της δικιας μου);

  • 0

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν γράψε την ειδικότητά σου... διαφορετική απάντηση θα λάβει ένας ιδιώτης (πιο κατανοητή και απλή) από έναν μηχανικό (πιο συγκεκριμένη απάντηση).

 

Οπότε επιλέγω το ότι είσαι μηχανικός και ...στο θέμα μας...

Να νομιμοποιηθεί δε μπορεί! Ο 4014 (κυρίως, έτσι όπως τον αντιλαμβανόμαστε) ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ!!! Εκτός και αν βγάλεις ο.α, οπότε εκεί ναι, το νομιμοποιείς.

Το τοπογραφικό σύμφωνα με πηγές ΤΕΕ θα είναι ΟΛΟΥ του αγροτεμαχίου με ΟΛΕΣ τις κατασκευές.

Εσύ πρέπει να αποτυπώσεις πλήρως τα του πελάτη σου. Από κει και πέρα, πρέπει να έχεις μία εικόνα (από το τοπογραφικό) για την υπόλοιπη αυθαίρετη δόμηση, ώστε να πάρεις τους σωστούς συντελεστές υπερβάσεων δόμησης, κάλυψης, κτλ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί;

Αφου το οικόπεδο ειναι αρτιο!

 

Ουπς!! τωρα μόλις νομίζω οτι κατάλαβα ακριβώς!!! Εαν δηλαδή είναι εξ' αδιαιρέτου είναι ΕΝΑ το χωράφι και επομένως αφου ειναι 6 στρμ ειναι άρτιο.....άρα ασχέτως το πως το έχουν χωρίσει και αν έχουν αφήσει δρομάκια και περιφράξεις το αντιμετοπίζω σαν μια έκταση με παράνομες κατοικίες.....

Επίσης αφου εγω έχω αναλάβει ας πούμε τους 3 απο τους 10 (οι άλλοι έστω οτι θελουν να το κάνει αλλος μηχανικος) τους καταθέτω χωριστά φάκελο με ποσοστό ιδιοκτησία 100% για να προχωρήσει και στην τεχνική έκθεση εξηγώ οτι έχουν τμήμα τοσο του οικοπέδου....

Τα άλλα όπως τα είπα κοινό τοπογραφικό για ΟΛΟΥΣ με ολες τις ιδιοκτησιες.....κτλ κτλ.....

 

σε ευχαριστω saltapidas (ελπιζω να καταλαβα σωστα και να μην λεω οτι ναναι)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν γράψε την ειδικότητά σου... διαφορετική απάντηση θα λάβει ένας ιδιώτης (πιο κατανοητή και απλή) από έναν μηχανικό (πιο συγκεκριμένη απάντηση).

 

Οπότε επιλέγω το ότι είσαι μηχανικός και ...στο θέμα μας...

Να νομιμοποιηθεί δε μπορεί! Ο 4014 (κυρίως, έτσι όπως τον αντιλαμβανόμαστε) ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ!!! Εκτός και αν βγάλεις ο.α, οπότε εκεί ναι, το νομιμοποιείς.

Το τοπογραφικό σύμφωνα με πηγές ΤΕΕ θα είναι ΟΛΟΥ του αγροτεμαχίου με ΟΛΕΣ τις κατασκευές.

Εσύ πρέπει να αποτυπώσεις πλήρως τα του πελάτη σου. Από κει και πέρα, πρέπει να έχεις μία εικόνα (από το τοπογραφικό) για την υπόλοιπη αυθαίρετη δόμηση, ώστε να πάρεις τους σωστούς συντελεστές υπερβάσεων δόμησης, κάλυψης, κτλ.

 

Τα συμπληρωνω, αμελησα να το κανω! 8-)

Το προσυμφωνο που εχει πως επηρεαζει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια σορρυ το προσυμφωνο δεν εχει ισχυ συμβολαιου...στο Ε9 το δηλωνει??ειναι θεμα τα προσυμφωνα στα εκτος σχεδιου..εμενα ηρθαν εδω και ενω μπηκε στο σχεδιο επειδη ειναι εξ αδιαρετοτ το σχεδιο δεν το εχει χωρισει και φαινεται παλι ενα!!αλλος μηχανικος τοςυ ειπε γινεται η συμβολαιογραφος ειπε συμβολαια δεν γινονται οποτε και εγω προτιμησα να μην το αναλαβω...αν δεν μπορει να κανει μεταβιβαση μετα θα εχουμε θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπληρωνω, αμελησα να το κανω! 8-)

Το προσυμφωνο που εχει πως επηρεαζει;

 

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα!!!

 

παιδια σορρυ το προσυμφωνο δεν εχει ισχυ συμβολαιου...στο Ε9 το δηλωνει??ειναι θεμα τα προσυμφωνα στα εκτος σχεδιου..εμενα ηρθαν εδω και ενω μπηκε στο σχεδιο επειδη ειναι εξ αδιαρετοτ το σχεδιο δεν το εχει χωρισει και φαινεται παλι ενα!!αλλος μηχανικος τοςυ ειπε γινεται η συμβολαιογραφος ειπε συμβολαια δεν γινονται οποτε και εγω προτιμησα να μην το αναλαβω...αν δεν μπορει να κανει μεταβιβαση μετα θα εχουμε θεμα!

 

Ε, πες του να το τακτοποιήσεις εσύ ΩΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και μετά να αναλάβει ο συμβολαιογράφος ή ο δικηγόρος ΩΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ.

Ξεκαθάρισε τη θέση σου και πες του αυτό το πράγμα... ότι εσύ είσαι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και να μη σε μπλέκει με "προβλήματα" δικηγόρων.

Γιατί να χάσεις τον πελάτη? .... που ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα βρει άλλον μηχανικό ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

πάλι εγώ.....και σχετικά με κάτι που ανάφερε ποιο πάνω....

Σε εξ' αδιαιρετου κάνουμε κοινο τοπογραφικο; (Ναι)

Σε εξ' αδιαιρετου κάνουμε κοινο διάγραμα κάλυψης; (Ναι)

Η αποτύπωση ειναι ουσιαστικά "ατομική"; (οπως οι πίτσες)

 

Εν ολίγης στα εκτός σχεδίου και εξ' αδιαιρετου:

κάνουν όλοι ενα τοπογραφικό

κάνουν όλοι ενα διαγραμα

και κάνει ο καθένας αποτύπωση

 

(ταυτίζοντε κάποια απο αυτα και λέω βλακείες τόση ώρα)

 

και ένα τελευταιο ερώτημα το οποιο δεν ζηταω να αναλυθει....απλα μια ερώτηση αν μπορει να απαντηθεί

για τις παραπάνο εργασίες ισχυει οτι και για τα λοιπά; αμοιβη οτι συμφωνηθει και κρατήσεις επι τον νόμιμων;

Link to comment
Share on other sites

οπότε για να συνοψίσω και να καταλάβω..... Αν σε εκτός σχεδίου χωράφι 6στμ εκτος σχεδιού που έχει χωριστεί σε 10 άτομα χωρις σύσταση και εχέι χτίσει ο καθένας ενα σπιτάκι....έρθουν οι δύο και μου πουν θέλουμε να τα τακτοποιήσουμε. α) ενημερώνουμε οτι μπορουν αλλα για να γίνει μεταβίβαση πρέπει να τακτοποιήσουν όλοι. β) ενημέρωνουμε οτι σε περίτπωση που δεν μπεί σε σχέδιο πόλης θα πρέπει να καλύψουν την αρτιότητα αγοράζοντας το υπόλοιπο κτλ κτλ.... και έπειρα προχωράμε στα υπόλοιπα.... α) μπορούμε να δηλώσουμε χωριστά για κάθε εναν το αυθαίρετο του (ή αν θέλουμε όλους μαζί σαν μια ιδιοκτησία) β) κατα την υποβολή βάζουμε για τον καθένα 100% ιδιοκτησία και στην έκθεση εξηγούμε πόσο έχει απο το σύνολο γ) χρειάζετε σίγουρα i) αποτύπωση, ii) διάγραμα κάλυψης, iii) τοπογραφικό.....το ii) και iii) για το σύνολο του οικοπέδου δηλαδή για τα 10 στρμ. σωστά έχω καταλάβει; αν ναι ας το κρατήσουμε αυτο σαν "οδηγο" (τρομαρα μου) αν όχι παρακαλώ διορθώστε με......

 

Εγώ συμφωνώ μαζί σου

 

πάλι εγώ.....και σχετικά με κάτι που ανάφερε ποιο πάνω....

Σε εξ' αδιαιρετου κάνουμε κοινο τοπογραφικο; (Ναι)

Σε εξ' αδιαιρετου κάνουμε κοινο διάγραμα κάλυψης; (Ναι)

Η αποτύπωση ειναι ουσιαστικά "ατομική"; (οπως οι πίτσες)

 

Εν ολίγης στα εκτός σχεδίου και εξ' αδιαιρετου:

κάνουν όλοι ενα τοπογραφικό

κάνουν όλοι ενα διαγραμα

και κάνει ο καθένας αποτύπωση

 

(ταυτίζοντε κάποια απο αυτα και λέω βλακείες τόση ώρα)

 

και ένα τελευταιο ερώτημα το οποιο δεν ζηταω να αναλυθει....απλα μια ερώτηση αν μπορει να απαντηθεί

για τις παραπάνο εργασίες ισχυει οτι και για τα λοιπά; αμοιβη οτι συμφωνηθει και κρατήσεις επι τον νόμιμων;

τοπογραφικό σίγουρα κάνουν όλοι ένα.

Διάγραμμα κάλυψης δεν νομίζω ότι χρειάζεται για όλο το γήπεδο αλλά μόνο γι'αυτό που θα τακτοποιήσεις γιατί μπαίνει σε πολλές λεπτομέρειες!

 

τοπογραφικό σίγουρα κάνουν όλοι ένα. Διάγραμμα κάλυψης δεν νομίζω ότι χρειάζεται για όλο το γήπεδο αλλά μόνο γι'αυτό που θα τακτοποιήσεις γιατί μπαίνει σε πολλές λεπτομέρειες!

 

όσο για την αμοιβή ότι συμφωνήσεις (προσοχή μην είναι πολύ χαμηλή και έχεις κυρώσεις) και κρατήσεις επί των νόμιμων.

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Εdit - Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αφού για τους συντελεστές λαμβάνεις υπόψη σου και τις άλλες αυθαιρεσίες (χοντρικά τα μέτρα τους από το τοπογραφικό, χωρίς αποτύπωσή τους εννοείται), γιατί να μην κάνουμε για όλο ΔΚ. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να "κόψουμε" το ΔΚ στο υποτιθέμενο οικόπεδο του πελάτη μας.

 

Κυρώσεις??? ΔΝΤ - Δε Νομίζω Τάκη !!! Οδεύουν προς κατάργηση...

 

ΑΠΛΑ... ας ΜΗΝ ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ!!!! ΕΛΕΟΣ δηλαδή με τους τζαμπατζίδες!!! Ας κρατήσουμε ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ αξιόλογο ο καθένας μας. :!:

 

Και κάτι πολύ πιο απτό.... έρχονται ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ, με πιο μεγάλα φορολογικά - ασφαλιστικά - κτλ αγγούρια!!!! :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.