Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν. 4014/11 και άκυρη οικοδομική άδεια.


Recommended Posts

Babine, δικιο έχεις...

 

Απλά έχω μπερδέψει τη βουρτσα με τη π&$^&@.. το έληξα. Είχε βγάλει ΟΑ για τις εργασίες που έιχε και καθ`υπερβασή της έκανε ότι έκανε και τώρα το τακτοποιεί..

 

Απλά μπερδευόμουν με το όλο θέμα λήξης της άδειας...

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παίδες , για το θέμα ακυρότητας αδειών κλπ.

 

Σε χτεσινη εκδήλωση απάντησε η συνάδελφος Ε.Ξυνομηλάκη και ήταν κάθετη :

 

Aν η άδεια δεν έχει ανακληθεί απο την Υπηρεσία εξακολουθεί να ισχύει και δεν μπορούμε να την κρίνουμε ας έχει τα χίλια στραβά επάνω της.

 

Για όσους δεν γνωρίζουν η συγκεκριμένη συνάδελφος ήταν επί σειρά ετων Δ/ντρια σε Πολεοδομίες της Αττικής και νυν προισταμένη της Ειδικής Υπηρεσίας Κατεδαφίσεων του ΥΠΕΚΑ , άρα η άποψή της έχει βαρύτητα.

 

Το συγκεκριμένο απόσπασμα είναι εδώ στο 02:15:00.

 

Γενικά αξίζει να ακούσετε τις απαντήσεις της οι οποίες είναι στο τελευταίο μέρος της εκδήλωσης.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αντιμετωπίζεται στον νόμο στο άρθρο 24 παράγραφος 18.

 

18. Στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου υπάγονται και

κτίσματα που έχουν ανεγερθεί με άδεια που εκδόθηκε

με έλεγχο της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας και

που μεταγενέστερα ανακλήθηκε ή ακυρώθηκε για οποι-

ονδήποτε λόγο, εκτός εάν η ανάκληση ή η ακύρωση ο-

φείλεται σε υποβολή αναληθών στοιχείων ή ανακριβείς

αποτυπώσεις της υπάρχουσας κατάστασης κατά την έκ-

δοσή τους. Για την υπαγωγή των εν λόγω κτισμάτων

στις διατάξεις του παρόντος απαιτείται η καταβολή, για

κάθε ιδιοκτησία, του παραβόλου της παρ. 2γ. Τα ακίνητα

αυτά απαλλάσσονται από την καταβολή του ενιαίου ειδι-

κού προστίμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες , για το θέμα ακυρότητας αδειών κλπ.

 

Σε χτεσινη εκδήλωση σπάντησε η συνάδελφος Ε.Ξυνομηλάκη και ήταν κάθετη :

 

Aν η άδεια δεν έχει ανακληθεί απο την Υπηρεσία εξακολουθεί να ισχύει και δεν μπορούμε να την κρίνουμε ας έχει τα χίλια στραβά επάνω της.

 

Γαι όσους δεν γνωρίζουν η συγκεκριμένη συνάδελφος ήταν επί σειρά ετων Δ/ντρια σε Πολεοδομίες της Αττικής και νυν προισταμένη της Ειδικής Υπηρεσίας Κατεδαφίσεων του ΥΠΕΚΑ , άρα άποψη με βαρύτητα.

 

Το συγκεκριμένο απόσπασμα είναι εδώ στο 02:15:00.

 

Γενικά αξίζει να ακούσετε τις απαντήσεις της οι οποίες είναι στο τελευταίο μέρος της εκδήλωσης.

 

Πολύ ενδιαφέρουσα όλη η εκδήλωση. Βάζει τα πράγματα (βλ. ευθύνες μηχανικών) στην πραγματική τους βάση. Μήπως να μπει και κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αντιμετωπίζεται στον νόμο στο άρθρο 24 παράγραφος 18...[/i]

 

ssouanis έσύ λες για την περίπτωση που έχει ανακληθεί η άδεια.

Εγώ λέω για την περίπτωση που διαπιστώνω ότι η άδεια είναι λάθος αλλά δεν έχει ανακληθεί. Και στην περίπτωση αυτή πρέπει να την δεχθώ κι ας είναι λάθος. Αυτό λέει και η προισταμένη στο video.

Link to comment
Share on other sites

@avgoust

συμφωνώ, το σχόλιο μου (το ανάρτησα γρήγορα) είχε να κάνει με το γενικό θέμα και όχι με τη δική σου ανάρτηση.

Εννοείται ότι δεν είναι δουλειά μας να "παραπέμψουμε" μια άδεια προς ανάκληση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

πιστεύω πως η περίπτωση που αντιμετωπίζω ανήκει ως προς το θέμα της, στην παρούσα συζήτηση.

 

Βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση ακινητου.

Ιδιοκτήτης ακινήτου (είναι και συγγενής-αυτό ίσως δυσχεραίνει την επιλογή της σωστής απόφασης μου) ζήτησε να του δώσω βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση και ένα καινούριο τοπογραφικό σε ιδιοκτησία όπου περιέχει κτίσμα διώροφο νομίμως υφιστάμενο προ του 55 και προσθήκη διώροφου με οικ. άδεια του 1985. Συνάδελφος τοπογράφος κάνει το τοπογραφικό και διαπιστώνω :

α. το εμβαδόν του οικοπέδου είναι μικρότερο κατά 16 μ2 (είναι 201μ2 έναντι των 217μ2 που αναφέρονται στην άδεια)

β. το εμβαδόν του υφιστάμενου κτίσματος είναι μεγαλύτερο κατά 9μ2 x2όροφοι = 18μ2 (είναι 152μ2 έναντι των 134μ2 που αναφέρονται στην αποτύπωση του '85)

γ. η προσθήκη έχει υπολογιστεί (με εξάντληση του συντελεστή δόμησης) ίση με 63μ2x2όροφοι=126μ2 και είναι 60,50μ2x2=121μ2. (έχει διαφορά μόνο 5μ2).

 

Έχω συνεπώς μια οικοδομική άδεια στα χέρια μου όπου :

· αν την εξετάσω ως προς την προσθήκη και μόνο (εγκεκριμένα τετραγωνικά – κατασκευασμένα τετραγωνικά) είναι σωστή, θεωρώντας πως το παλιο κτίσμα δεν το «κουνάει» κανείς. Ωστόσο έχω τοπογραφικό (καινούριο) όπου δεν «δίνει» τα τετραγωνικά δόμησης και κάλυψης της προσθήκης.

· αν εξετάσω το διάγραμμα κάλυψης διαπιστώνω πως είναι λάθος με υπαιτιότητα μηχανικού, ακυρώνεται η άδεια. Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται σ΄αυτην την περίπτωση και τι επιπτώσεις έχουν ο ιδιοκτήτης και ο μηχανικός.

 

Επίσης, πήγα στην πολεοδομία να βρω το φάκελο για να δω τι περιέχει (μέχρι τώρα είχα τα εγκεκριμένα σχέδια του ιδιοκτήτη) και η πρώτη απάντηση είναι πως λείπει ο φάκελος, κάποιος τον πήρε και δεν ξέρουμε που είναι, πρέπει να ψάξουμε.

 

Βλέπω τις εξής επιλογές:

Α. παίρνω τηλ. τον μηχανικό που έβγαλε την προσθήκη και του λέω να δώσει και τη βεβαίωση, όμως τι γίνεται με το τοπογραφικό που έχει ήδη γίνει και δείχνει το οικοπεδο μικρότερο? Θα πληρωθεί από τον ιδιοκτήτη ενώ κατά πάσα πιθανότητα δεν θα το χρησιμοποιήσει?

 

Β. εξετάζω μόνο την κάτοψη της οικ. Άδειας ως προς της διαστάσεις της προσθήκης (οκ. είναι σωστές) δεν εξετάζω το παλιό κτίριο στις διαστάσεις του και δίνω τη βεβαίωση και το νέο τοπογραφικό. Όταν το εμβαδον του οικοπέδου είναι μικρότερο από το κατατεθημένο στην πολεοδομία είναι αυθαίρετα τα παραπάνω τετραγωνικά?

 

Βλέπετε να υπάρχει κάτι άλλο το οποίο μπορώ να κάνω, το οποίο δεν αντιλαμβάνομαι?

 

Μια απλή υπόθεση βεβαίωσης μηχανικού ήταν …. Όμως τελικά τίποτα δεν είναι απλό!

Το θέμα είναι θα συνεχίσουμε να τα κάνουμε δύσκολα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να εξετάσεις αν με την αλλαγή των μέτρων χάνει την αρτιότητα.

 

Εσύ θέλεις να δώσεις μία βεβαίωση.

Άρα εξετάζεις αυτό που βλέπεις με αυτά που έχει η άδεια.

Τοπογραφικό σε είκοσι μέρες περίπου δε θα χρειάζεται να προσκομίσεις αν είσαι εντός σχεδίου.

 

Η άδεια υφίσταται εδώ και 27 χρόνια.

Υπάρχει το τεκμήριο τάδε (δε το θυμάμαι τώρα) όπου μπορείς να τη θεωρήσεις νόμιμη. Κρατάω μία μικρή επιφύλαξη για το τι παίζει σε περίπτωση αναληθών στοιχείων.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο στις σκέψεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αρτιότητα το 1985 ήταν 150μ2, οπότε δεν νομίζω πως τίθεται τέτοιο ζήτημα.

 

Τοπογραφικό δεν θα χρειάζεται να προσκομίσει κανείς στη μεταβίβαση? αν ναι, τότε λύνονται κάπως τα πράγματα δηλ. να παραμείνει το υπάρχον και στα συμβόλαια μικρότερο απ΄όσο είναι και να αποφύγω και την οποιαδήποτε νέα αποτύπωση. Να τους πω να κάνουν τα συμβόλαια με τα εγκεκριμένα της άδειας σχέδια.

 

οποιαδήποτε σκέψη είναι σημαντική βοήθεια, μου ανοίγει ή κλείνει "πόρτες"! :smile:

-----------

παράλειψη ............είναι εντός σχεδίου!!!

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο χρειάζεται τοπογραφικό ή έστω αναφορά σε άλλο συμβόλαιο. Δε ξέρω άμα υπάρχουν χρονικά όρια.

Τώρα έχω δει σε πολλά συμβόλαια ότι "το οικόπεδο ήταν τόσο βάσει του τάδε συμβολαίου και τόσο με νεότερη μέτρηση".

Συζήτησε το με την συμβολαιογράφο ή ας απαντήσει κάποιος άλλο συνάδελφος που του έχει τύχει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.