Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε άλλο θέμα που άνοιξα και ρωτούσα για ΖΟΕ, πράξεις εφαρμογής κτλ, απαντήθηκε ότι εφόσον έχει εγκριθεί το ρυμοτομικό, τότε είναι ΕΝΤΟΣ σχεδίου και ας μην έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής.

 

Θανάση το 850€ που το βρήκες? Δεν βρήκα Ηράκλεια ή Αγ. Παύλο στο gsis...

Στο pdf με τις τ.ζ. για το 2007. Σελ.4. Απ ότι ξέρω αυτές ισχύουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου κοντά στο Μικροχώρι Καπανδριτίου. Ο παλιός δήμος Καπανδριτίου είχε ΤΖ 1000 για Καπανδρίτι και 750 για Μικροχώρι. Τώρα έγινε δήμος Ωρωπού. Πρέπει να ελέγξω όλο τον δήμο Ωρωπού για ΤΖ<2200 ή αρκεί ο παλιός δήμος Καπανδριτίου και πάω σε ΤΖ 600 της Ανατολικής Αττικής;

Edited by GabeR
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

σας παρακαλώ γνωρίζει κάποιος να μου πει, στην περιοχή Κάντζας-Παλλήνης οι εργατικές πολυκατοικίες θεωρούνται εντός ή εκτός σχεδίου? και τι τιμή ζώνης πρέπει να λάβω υπ'όψη?

Ευχαριστώ

 

νομίζω πως συνήθως οι εργ.κατοικίες θεωρουνται εντος σχεδίου - παρ'ολα αυτα οπως και να εχει στην προκειμενη περίπτωση είτε είστε εντος σχεδίου είτε εκτος πάτε με μικροτερη ΤΖ Δημ.Κοινότητας Παλληνης (διοτι οπως εχει γραφτεί και παραπανω - στην Παλληνη πχ ειναι και ο Λοφ.Εντισον ο οποιος εχει ΤΖ 2350 > 2200)

Link to comment
Share on other sites

Δες το ΦΕΚ 2038 / 28-12-2010

 

 

οι τρέχουσες αντικειμενικές Αξίες αποτελουνται

α) απο την αναπροσαρμογή 1/3/2007 (που ισχύει έως και σήμερα)

β) απο τις νεες Ενταξεις 1/1/2011 (αφορουν νεες περιοχές - οχι τροποποιήσεις των παλιών)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου κοντά στο Μικροχώρι Καπανδριτίου. Ο παλιός δήμος Καπανδριτίου είχε ΤΖ 1000 για Καπανδρίτι και 750 για Μικροχώρι. Τώρα έγινε δήμος Ωρωπού. Πρέπει να ελέγξω όλο τον δήμο Ωρωπού για ΤΖ<2200 ή αρκεί ο παλιός δήμος Καπανδριτίου και πάω σε ΤΖ 600 της Ανατολικής Αττικής;

 

 

Πρέπει να ελέγξετε όλη τη δήμ.Κοινότητα Καπανδριτίου για ΤΖ<2200

 

οι ΤΖ ορίζονται ανά Οικισμό (ο οποίος ανήκει σε κάποια Καλλικρατική Τοπική ή Δημοτική Κοινότητα η οποία και μας Ενδιαφέρει για τα Αυθαίρετα)

 

 

Ν.4014/2011, Κεφ.Β’-Αρ.24-§7 , όπως τροποποιήθηκε με το αρ.49 του N.4030/2011 (ΦΕΚ249/Α/25.11.2011): Ληφθείσα ΤΖ Αυθαιρέτων - Για Ακίνητα εκτός ΑΠΑΑ (χωρίς ΤΖ)

 

Α) Περιφερειακές Ενότητες Ηπειρωτικής Ελλάδας, Κρήτης & Εύβοιας

i) Σε ακίνητα Εντός Σχεδίου – Εκτός ΑΠΑΑ:

Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του αυθαίρετου.

Εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτήν , τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. της Περιφερειακής Ενότητας του αυθαίρετου.

ii) Σε ακίνητα Εκτός Σχεδίου:

Εφόσον η Τοπ.Δημ.Κοινότητα του αυθαιρέτου , δεν έχει ΤΖ μεγαλύτερη των 2200€ => τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη TZ της Περιφερειακής Ενότητας του.

Εφόσον η Τοπ.Δημ.Κοινότητα του αυθαιρέτου , έχει ΤΖ μεγαλύτερη των 2200€ => τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη TZ της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του.

 

Β) Περιφερειακές Ενότητες Νήσων (πλην Ευβοίας & Κρήτης)

Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του αυθαίρετου

Εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτήν , τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. του ΔΗΜΟΥ, εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτόν , της Περιφερειακής Ενότητας του αυθαίρετου

 

Δείτε την Χαμηλότερη Τιμή Ζώνης Ανα Περιφερειακή Ενότητα και Κατεβάστε εδω το αρχείο με Τις Χαμηλότερες Τιμές Ζώνης Ανά Περιφερειακή Ενότητα

http://www.blogica.g...Blogica2011.pdf

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα έχει σχέση αν είναι εντός σχεδίου ένα ακίνητο για να έχει ΤΖ;

Εγώ νομίζω όχι και πως για καινούριες περιοχές που μπαίνουν σε σχέδιο πρέπει να οριστούν από το Κράτος με χάρτη το κάθε ΟΤ αν εχει ΤΖ. Εφόσον δεν έχει οριστεί με χάρτη μέσω ΦΕΚ τότε εξακολουθούν να μην έχουν ΤΖ, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ελέγξετε όλη τη δήμ.Κοινότητα Καπανδριτίου για ΤΖ<2200

 

Η δημοτική κοινότητα Καπανδριτίου είναι ο παλιός (προ Καλλικράτη) δήμος Καπανδριτίου; Αν ναι, τότε έχει μόνο αυτές τις δύο (750 και 1000) ΤΖ, έπομένως πάω με ΤΖ 600 και όχι με 750, σωστά; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα έχει σχέση αν είναι εντός σχεδίου ένα ακίνητο για να έχει ΤΖ;

Εγώ νομίζω όχι και πως για καινούριες περιοχές που μπαίνουν σε σχέδιο πρέπει να οριστούν από το Κράτος με χάρτη το κάθε ΟΤ αν εχει ΤΖ. Εφόσον δεν έχει οριστεί με χάρτη μέσω ΦΕΚ τότε εξακολουθούν να μην έχουν ΤΖ, έτσι δεν είναι;

 

 

ναι, για να μπει μία περιοχή στο Αντικειμενικό σχεδιο πρεπει να βγεί ΦΕΚ που να ορίζει ΕΠΕΚΤΑΣΗ ή ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ προσδιορισμού ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ..... ειναι ξεχωριστό απο το Σχεδιο (που εσεις γνωρίζετε καλύτερα)

οποτε ναι, θα πρεπει να Δημοσιευθεί φεκ με ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ οπως οι πινακες που βλεπετε στο gsis , κάποιες φορές και Χαρτης.

 

σχετικά με τις εργ,κατοικίες, απλά εννοούσα πως τις περισσότερες περιπτώσεις τις εντασσουν στο σχέδιο απο οσο εχω παρατηρήσει, αρκετές φορές μαλιστα τις εντασσουν κ στους Χαρτες ΑΠΑΑ του Υπ.Οικ

 

 

οπως εχει αναφερθεί και προγενέστερα,

Η Ελλάδα είναι Ένα τεράστιο Αγροτεμάχιο ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, οπου μέσα σε αυτό Υπάρχει ΕΝΑ Υποσύνολο με Ακινητα ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ αλλά ΕΚΤΟΣ ΑΠΑΑ και μέσα σε αυτό ένα Μικρότερο Υποσύνολο με Ακινητα ΕΝΤΟΣ ΑΠΑΑ (που σίγουρα είναι και ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ)

 

Όπου ΑΠΑΑ = Αντικειμενικός Προσδ. Αξίας Ακινήτων (ΤΖ βάσει Χαρτών Υ.Ο.)

 

 

Αρα οτι ειναι Εντος Σχεδίου , δεν ειναι απαραίτητα και Εντος ΑΠΑΑ ωστε να εχει ΤΖ

Edited by Χριστινα Ματεντζιαδη
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.