Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο λογισμικό προτείνετε για δημόσια έργα;


iogeo

Recommended Posts

Δεν το επιτρέπουν όλες οι εταιρείες (για ευνόητους λόγους) .

 

Το ρωτάς πριν το αγοράσεις και μάλιστα ζητάς στην επίδειξη του προγράμματος να μάθεις πως γίνεται η χειροκίνητη ενημέρωση.

 

Βέβαια , αυτό θα σου στοιχίσει αρκετά σε χρόνο. Εκτός π.χ. αν σε ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ Η/Μ ή μόνο Οικοδομικά κ.λ.π. Διαφορετικά , οι τροποποιήσεις είναι ολόκληρο βιβλίο :(

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε χρειαζεται να κανω τροποποιησεις σε ολα τα τευχη γι'άυτο ρωτω.

Μονο οδοποιια και υδραυλικα κανω οποτε γιατι να πληρωνω μονο γι'άυτα ολο το ποσο.

 

Παντως σε καποια λογισμικα ειδα οτι γινετε και μαλιστα το διαφημιζει και η εκαστοτε εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον το eCM της Ace-Hellas , (και το γνωρίζω γιατί το δουλεύω) επιτρέπει την συνδρομή στις ανανεώσεις τιμών στις κατηγορίες έργων που σε ενδιαφέρουν και ΜΟΝΟ.

 

Κοιτάζεις τον ανταγωνισμό , ζητάς και γραπτό συμφωνητικό για τις αναβαθμίσεις (και μόνο αυτές που σε ενδιαφέρουν) και προχωράς .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω gvarth...

 

Θα παω απο κοντα να παρω προσφορες και να ρωτησω και τα θεματα της συντηρησης.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λέει ο συνάδελφος gvarth. Να ζητήσεις μόνον ότι χρειάζεσαι και σε περίπτωση πληρωμής μετρητοίς να απαιτήσεις έκπτωση στην τιμή.

Το ecm το χρησιμοποιώ και εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το επέλεξα αρχικά λόγω καλύτερης τιμής από τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Να' σαι καλά .

 

Και να έχεις κατά νου ότι οι πωλητές του όποιου προγράμματος , ΟΛΑ ρόδινα τα δείχνουν και μάλιστα με ταχύτητα ταχυδακτυλουργού :P

 

Θα φροντίσεις να μάθεις τον τρόπο (και το τυχόν πρόσθετο) κόστος ώστε οι εκτυπώσεις να ταιριάζουν ακριβώς σε αυτά που ζητάς.

 

Και ΟΛΑ γραπτά , με προσυμφωνημένο κόστος . Τίποτε δεν εννοείται .

 

Επίσης , διευκρινίζεις τι γίνεται με δωρεάν ώρες εκπαίδευσης και βέβαια , μαθαίνεις κατά πόσον λύνουν τηλεφωνικά τις απορίες σου ή πρέπει να τους ψάχνεις ... με e-mail. Πρώτα μαθαίνεις για όλα αυτά (από το τμήμα πωλήσεων) και όχι από τον νεαρό ή τη νεαρά που θα στο παρουσιάσει ...

 

Μην τους αφήσεις σε χλωρό κλαδί ... Τα ωραία μας χρήματα τους δίνουμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτό για την ergotech δεν το ξέρω ούτε το έχω δουλέψει ποτέ. αυτό με τις συνδρομές είναι επίσης ένα θέμα το οποίο νομίζω έχει αναλυθεί διεξοδικά

προϋπολογισμό μπορείς να φτιάξεις και σε ένα εξελόφυλλο, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα κάνεις λάθος/οι ιδίως εάν φτιάχνεις προϋπολογισμό με πολλά άρθρα. από τη στιγμή που το πήρα σώθηκα. ξεπετάω τις μελέτες τη μία μετά την άλλη, και όταν είναι να επικαιροποιήσω, απλά πατάω το κουμπάκι... και όλοι στο δήμο νομίζουν ότι λειώνω στη δουλειά... τα εργαλεία κάνουν το μάγκα...

 

Σε ποιο πρόγραμμα αναφέρεσαι συνάδελφε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αν γνωρίζει κανείς και έχει δουλέψει αντίστοιχα προγράμματα όπως:

 

1)ERGA ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΟ της 4Μ

2)ERGOXP2 plus ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΑ της Civiltech

3)ERGOXP2 plus ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΑ της P-systems (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το 2)

ή άλλα προγράμματα

 

ας παραθέσει τα σχόλιά του

 

 

Δοκιμάστε το πρόγραμμα "ΕΡΓΑ" στο site http://www.softwaypro.gr

Είναι ελέυθερο σε κάθε χρήση εκτός απο την εκτύπωση (που γίνεται μέσω word και είναι πλήρως διαμορφώσιμη απο τον χρήστη)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα το Excell που είναι η βάση των πάντων ;)

 

Υπαρχει και του Κυρανακου το ErgoTech για το οποίο έχω ακουσει καλά λόγια (σημείωνω μια πρωτοπορία του ότι είναι full portable από ότι μου εχει πει ατομο που το εχει)

 

Δες αυτό που είναι δωρεάν απλα το εχω κοιταξει δεν το εχω δουλεψει αλλα φαινεται σοβαρο

http://www.treesoft.gr/

 

αυτο θα το δοκιμάσω

Δοκιμάστε το πρόγραμμα "ΕΡΓΑ" στο site http://www.softwaypro.gr

Είναι ελέυθερο σε κάθε χρήση εκτός απο την εκτύπωση (που γίνεται μέσω word και είναι πλήρως διαμορφώσιμη απο τον χρήστη)

 

αλλα

συναδελφε πηγαινε μια βόλτα και από το Showroom

και μηπως θα επρεπε να τα στελνει σε excel τα αρχεια για εκτυπωση το θεωρω πιο βολικο για τον πελάτη

 

δεν μου αρεσει που ζητουν στοιχεια (μια TRIAL εκδοση θα μπορουσε να υπαρχει)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πηγα να το δοκιμασω και οταν ειδα ολα τα στοιχεια που ζηταγε εκανα πισω.... λες και σε φακελωνουν...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.