Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη στέγης - Διαφωνία


fraulitsa_f

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι πολύ εύκολο και αστείο κατά την γνώμη μου άλλα επειδή κοντεύουν να με κάνουν να ξεχάσω και αυτά που έμαθα στο πανεπιστήμιο, ζητώ και την γνώμη σας, να δω τι θα μου πούνε και άλλα άτομα...μπορεί να έχω στο τέλος εγώ άδικο, αλλά θα σκάσω αν δε το μάθω!!

 

Έχω κάτοψη σπιτιού τετραγωνικού σχήματος. Έχω διδαχτεί ότι γενικά, οποιαδήποτε κάτοψη κανονικού σχήματος και να έχεις, (εννοώ σχήματος με ορθες γωνίες από δω και από εκεί, όχι κανένα περίεργο πολύγωνο) ξεκινάς χαράζοντας διαγωνίους 45 μοιρών και βλέπεις τα σημεία που αυτές θα τέμνονται. Στη συνέχεια, όταν δεν μπορείς να φέρεις άλλες 45άρες γωνίες, ενώνεις τα σημεία στα οποία τέμνονται οι προηγούμενες και έτσι δημιουργούνται οι κορφιάδες.

 

Καλά ως εδώ?

 

Παρακάτω: Έχω μια αρχιτεκτόνισσα που διαρυγνύει τα ιμάτιά της ότι ΔΕΝ είναι αναγκαίο να ξεκινάς πάντα με 45 διαγωνίους πάνω στην κάτοψη... Ότι μπορείς ας πούμε να φέρεις και γραμμές με γωνίες 35/55 σε μια κάτοψη τετραγωνικού σχήματος, και έτσι να ΜΗΝ προκύψει στέγη σχήματος πυραμίδας, (όπως είναι το αυτονόητο) αλλά στέγη που σε κάτοψη θα έχει 4 κομμάτια, 2 εκ των οποίων θα είναι τρίγωνα και 2 θα είναι τραπέζια.

 

Πείτε μου σας παρακαλώ... Είναι δυνατόν αυτό το πράμα να κατασκευαστεί?! Δεν θα δημιουργούνται "τρύπες" στις ακμές των ενώσεων?! Δεν ξέρω να της το φτιάξω 3d για να της το αποδείξω. Επιμένει ότι έχει φτιάξει 30 στέγες με αυτή την μέθοδο και κατασκευάστηκαν ΟΛΕΣ! Η γνώμη μου είναι ότι κάθε φορά ο στεγάς απλά έβλεπε το σχέδιό της, έβαζε τα γέλια, και την έφτιαχνε όπως έπρεπε!

 

Παρακαλώ μια βοήθεια!! Τι ισχύει τελικά? Κοντεύω να τρελαθώ!

Link to comment
Share on other sites

Fraulitsa

Μη τρελαίνεσαι .

Απλά αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ, προαπαιτεί ισοκλινείς στέγες και στα 4 επίπεδα,

και αυτό που λέει η αρχιτεκτόνισσα αφορά στέγες με διαφορετικές κλίσεις

Π.χ τα δύο τρίγωνα με μία κλίση ας πούμε 30%

και τα δύο τραπέζια με 45%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να της το φτιάξω 3d για να της το αποδείξω. Επιμένει ότι έχει φτιάξει 30 στέγες με αυτή την μέθοδο και κατασκευάστηκαν ΟΛΕΣ! Η γνώμη μου είναι ότι κάθε φορά ο στεγάς απλά έβλεπε το σχέδιό της, έβαζε τα γέλια, και την έφτιαχνε όπως έπρεπε!

 

Όχι μόνο δεν ξέρεις να το φτιάξεις σε 3d, αλλά ούτε και να το σκεφτείς δεν μπορείς! Και πάλι καλά να λες γιατί ρεζίλι θα γινόσουνα, καθώς τιποτα δεν θα της αποδεικνυες!

Και κάνε μια γύρα στης δικές σου κατασκευες, μήπως και εκεί οι τεχνίτες έβαζαν τα γέλια όταν έβλεπαν τα σχεδία σου και το έκαναν όπως έπρεπε!

Λυπάμαι για το ύφος, αλλά αυτή η απαξίωση και η σιγουριά ότι η συνάδελφος κάνει λάθος, η οποία ακολουθείται από σχόλια του τύπου "έβαζαν τα γέλια", εμένα με εξοργίζει!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο ΚΑΝΑ

 

Οι 45ντάρες μας οδηγούν σε ισοκλινείς στέγες και αν δεν έχουμε ακριβώς τετράγωνη κάτοψη το μήκος του κορφιά είναι η διαφορά των δύο πλευρών.

 

υγ. το Fraulitsa στα γερμανικά ακούγεται σαν Κυρία Λίτσα!

Link to comment
Share on other sites

Fraulitsa

Μη τρελαίνεσαι .

Απλά αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ, προαπαιτεί ισοκλινείς στέγες και στα 4 επίπεδα,

και αυτό που λέει η αρχιτεκτόνισσα αφορά στέγες με διαφορετικές κλίσεις

Π.χ τα δύο τρίγωνα με μία κλίση ας πούμε 30%

και τα δύο τραπέζια με 45%

 

Κατέβασα να δω το εγχειρίδιο της οικοδόμικής, για να θυμηθώ...

 

http://www.arch.auth.gr/uploads/media/5.1.%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%93%CE%95%CE%A3.pdf

 

Σαν μέθοδο χάραξης στεγών αναφέρει αυτήν με τις 45άρες γωνίες, αυτήν βλέπω παντού σε διάφορα σχέδια που συναντώ, ως ευρέως διαδεδομένη και δεν είχα ξανακούσει ποτέ ότι γίνεται αλλιώς. Γιατί δε το αναφέρει μέσα σαν περίπτωση?

 

Όχι μόνο δεν ξέρεις να το φτιάξεις σε 3d, αλλά ούτε και να το σκεφτείς δεν μπορείς! Και πάλι καλά να λες γιατί ρεζίλι θα γινόσουνα, καθώς τιποτα δεν θα της αποδεικνυες!

Και κάνε μια γύρα στης δικές σου κατασκευες, μήπως και εκεί οι τεχνίτες έβαζαν τα γέλια όταν έβλεπαν τα σχεδία σου και το έκαναν όπως έπρεπε!

Λυπάμαι για το ύφος, αλλά αυτή η απαξίωση και η σιγουριά ότι η συνάδελφος κάνει λάθος, η οποία ακολουθείται από σχόλια του τύπου "έβαζαν τα γέλια", εμένα με εξοργίζει!

 

Λυπάμαι για λογαριασμό σου που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις μόνο και μόνο για να με προσβάλεις, τη στιγμή που έχω γράψει στην πρώτη κιόλας φράση μου ότι παραδέχομαι ότι μπορεί να κάνω λάθος, αλλά θέλω να το μάθω ότι έχω λάθος, με επιχείρημα! ΔΕΝ είπα ότι είμαι σίγουρη για το δικό μου δίκιο!!Ήθελα μια 2η γνώμη και όχι να μου το λέει χωρίς αποδείξεις, μόνο και μόνο με το εγωιστικό κριτήριο του "είσαι μικρή και δεν ξέρεις", γιατί εμένα άλλα μου μάθανε οι καθηγητές του πανεπιστημίου. Εδώ μέσα είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και όχι για να κάνουμε προσωπικές επιθέσεις. Αν σε πείραξε που έθιξα αρχιτέκτονα, δες τι όμορφα απάντησε από κάτω σου ο επίσης αρχιτέκτονας και μάθε να συζητάς. Απαξιώ, όχι την αρχιτέκτονα για την οποία αναφέρομαι, αλλά τον τρόπο που μου μίλησε και εκείνη για να με πείσει, αλλά και εσύ! Αυτά είχα να πω για την απάντησή σου και να ξέρεις ότι ό,τι και να απαντήσεις δε θα συνεχίσω μαζί σου τον μικροπρεπή διάλογο.

Σωστός ο ΚΑΝΑ

 

Οι 45ντάρες μας οδηγούν σε ισοκλινείς στέγες και αν δεν έχουμε ακριβώς τετράγωνη κάτοψη το μήκος του κορφιά είναι η διαφορά των δύο πλευρών.

 

υγ. το Fraulitsa στα γερμανικά ακούγεται σαν Κυρία Λίτσα!

 

Σε ευχαριστώ και σένα και τον ΚΑΝΑ που μου λύσατε την απορία. :)

 

Υ.Γ. Ναι, όντως! Αλλά δεν είναι αυτό το όνομά μου... Εσύ να το ακούς στα ελληνικά... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν έχεις την ικανότητα να φανταστείς απομένει η λύση της μακέτας. Μπορείς να το φτιάξεις με ενα χαρτονάκι δυο σπιρτόξυλα κ κλωστή.

οδηγίες εδω...

ελπίζω να μπορέσεις να της πάρεις καινούρια ιμάτια, έτσι... επειδή το γεγονός οπως αναφέρεις ειναι αστείο...

και όσο για το γέλιο που έριχναν οι μάστορες...άλλος είναι ο πρωταγωνιστής!:oops:

post-3686-131887279233_thumb.jpg

post-3686-13188727924_thumb.png

post-3686-131887279246_thumb.png

post-3686-131887279254_thumb.jpg

post-3686-13188727926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fraulitsa

Προσθέτω στον συνάδελφο

αυτό

http://embedit.in/UwOdzzbJav

το κτίριο είναι 5.07χ11,70

Πρόσεξε επίσης ότι αλλάζουν και τα μήκη στις προεξοχές (της στέγης) ανάλογα με τις κλίσεις όπως επίσης και ότι δεν αρχίζουν ακριβώς από την γωνία του κτίσματος (σε ορισμένες περιπτώσεις-αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στις ισοκλινείς)

Στη σχολή μας μαθαίνανε (τότε 1969-1974) με γωνία 45ο προκειμένου να έχουμε ομοιόμορφο μήκος προεξοχής περιμετρικά του κτιρίου π.χ 30 εκ (πρώτο σχέδιο) που είναι και επιθυμητό και επομένως και το επιδιωκόμενο.

Αν έχεις στέγες (όπως φαίνονται στα άλλα σχέδια) με διαφορετικές κλίσεις τότε αλλάζει και το μήκος προεξοχής σε ορισμένες πλευρές (μη επιθυμητό όμως)

Μπορεί να αποφευχθεί το τελευταίο αλλά τότε θα αλλάζει το ύψος των περιμετρικών τοίχων του κτιρίου

(και σε ορισμένες περιπτώσεις η όψη μιας πλευράς του κτιρίου θα καταλήγει σε τραπέζιο σε αυτήν την επέκταση του απαιτούμενου ύψους) πράγμα επίσης μη επιθυμητό

Πιστεύω να βοήθησα κάπως στον προβληματισμό σου

Να σαι καλά και καλές επιτυχίες (γιατί το καλή επιτυχία λαμβάνεται σαν μία επιτυχία)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορούν να σχεδιαστούν αλλά και να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΟΥΝ στέγες με διαφορετικές κλίσεις ανά επίπεδο.

 

Η ιδιαιτερότητα είναι στην αισθητική και το τελικό αποτέλεσμα που απλά "βελτιστοποιείται" με τις ισοκλινείς στέγες.

 

Προσοχή θέλει επίσης και στη μελέτη ένα ανισοσκελές ζευκτό.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!!!

 

Το ερώτημα απαντήθηκε - θα κάνω την κοπτοραπτική μου (όχι, δε θέλω να αφήνω πολλές "λογομαχίες" στην παρούσα κατηγορία) και θα κάνω τη συγχώνευση με παλαιότερο θέμα σχεδιασμού στεγών.

 

υγ. εάν έχετε κάτι σημαντικό να συμπληρώσετε παρακαλώ περιμένετε τις διορθώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.