Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβαση καθ' υψος αυθαιρετου


Recommended Posts

Καλησπερα

Ειμαι νεος στο site και δε γνωριζω αν καλως ρωταω εδω!

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

Σε τριοροφη κατοικια εκτος σχεδιου πολεος, εκτος οικισμου (προφανως χωρις οικοδομικη αδεια) πως οριζεται το οριο του επιτρεπομενου υψους?

 

Και δευτερον:

Η τριοροφη πολυκατοικια ανηκει σε 5 ατομα (20% εκαστως), ποσες αιτησεις πρεπει να γινουν για την τακτοποιηση του? Μία - σαν εννοιαιο κτησμα, τρεις - ανα οροφο ή 5 - οσοι και οι ιδιοκτητες?

Ευχαριστω πολυ, και αν εχω ρωτησει σε λαθος σημειο παρακαλω πεστε μου!

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος συγκρίνεται με το μέγιστο της περιοχής.Συνήθως στα εκτός σχεδίου είναι 7,5μ. Οι φάκελοι κατατίθενται ανά αυτοτελή ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σαν μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος περιοχής για το έλεγχω αυθαιρέτου σε εντός οικισμού περιοχή θεωρώ το 7,50+στέγη(2,00) δηλαδή 9,50μ.?

Αν εγώ έχω 7,80+0,60 στέγη δηλαδή 8,40 είμαι εντός του επιτρεπόμενου?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το δεις αντίστροφα. Σε έκδοση οικοδομικής άδειας με τους ισχύοντες όρους δόμησης θα επιτρεπόταν να δείξεις ύψος κτιρίου πάνω από 7.50 μ. και στέγη 0.60;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το είχα σκεφτεί αρχικά είναι η αλήθεια όπως το λές. Απλά είδα σε κάποια ημερίδα να λέγεται ότι εκτός σχεδίου το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος προσαυξάνεται με το ύψος στέγης. Ισχύει άραγε και για τους οικισμούς?

Επίσης στους οικισμούς αν είναι υποχρεωτική η επιβολή στέγης το μέγιστο επιτρεπόμενο προσαυξάνεται και σε αυτή την περίπτωση με το ύψος στέγης?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή δν γνωρίζω το υψόμετρο σε ενα κτιριο το μετράμε σε κάθε όψη και διαλέγουμε το δυσμενέστερο ή το ευμενέστερο??? Δεν μου έχει τυχη ποτε να βγαλω Ο.Α σε επικλινές έδαφος!

 

Την παραπάνω ερώτηση την κάνω γτ σε γωνιακό οικόπεδο της δεκαετίς του 60 δεν είχαν δειχθεί οι υψομετρικές διαφορές που υπάρχουν στο Ο.Τ με αποτελεσαμα στην μια όψη του κτιρίου να έχουμε τα 15.2 που λέει η άδεια και στην άλλη όψη λόγω της κλίσης του εδάφους να ξεκινά από 15,2 και να φτάνει 16μ!!!!!

 

Αυτό τώρα είναι παράβαση ή πάμε με το ευμενέστερο σημείο???

Αν είναι παράβαση, ποια τμ θα βάλουμε για να βγάλουμε το πρόστιμο?????

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το είχα σκεφτεί αρχικά είναι η αλήθεια όπως το λές. Απλά είδα σε κάποια ημερίδα να λέγεται ότι εκτός σχεδίου το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος προσαυξάνεται με το ύψος στέγης. Ισχύει άραγε και για τους οικισμούς?

Επίσης στους οικισμούς αν είναι υποχρεωτική η επιβολή στέγης το μέγιστο επιτρεπόμενο προσαυξάνεται και σε αυτή την περίπτωση με το ύψος στέγης?

 

Ακριβώς. Στην περίπτωση κατασκευής στέγης το μέγιστο ύψος προσαυξάνεται.Δηλαδή Έχεις δικαίωμα στα εκτός σχεδίου να έχεις μέγιστο ύψος 7.5 μ. και από κει και μετά 1.20 ακόμα (αν κατασκευάσεις στέγη). Στους οικισμούς 7.5 και αν απαιτείται στέγη (που συνήθως απαιτείται) δίνεται επιπλεόν 1.5 ή 2 (νομίζω κατόπιν εγκρισης ΕΠΑΕ) επιπλεον ύψος μετά τα 7.5 μέτρα για να κατασκευάσεις τη στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα...

 

Σε ισόγεια οικοδομή εμβαδού (βάσει της αδείας) 100 μ2, υπάρχει υπέρβαση δόμησης 20 μ2... (τακτοποίηση με φύλλο καταγραφής κτλ)

 

Το επιπλέον πρόβλημα είναι το ύψος της στέγης. Αντί 2,00μ που είναι το επιτρεπόμενο της περιοχής, έχει κατασκευασθεί 3,00μ (είναι μη βατή στέγη).

 

Σκέπτομαι διάφορες λύσεις:

 

α. Να βάλω στο φύλλο καταγραφής των 20μ2 του κτιρίου και συντελεστή υπέρβαση ύψους (100cm/200cm = 50%).

β. Αναλυτικό προϋπολογισμό για το τμήμα της στέγης άνω των 2,00μ

γ. Νέο φύλλο καταγραφής για τη στέγη με τα 120 μ2 με το νέο συντελεστή υπέρβασης ύψους 0,40

δ. άλλο...

 

Κάποια σκέψη???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.