Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση οικοπέδου με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

γεια σας και από εμένα,

έκανα στο ΤΕΕ όλη την διαδικασία γαι βεβαίωση για μεταβίβαση οικήματος προ 55 και την υπαγωγή και τώρα μου βγάζει το ΤΕΕ βεβαίωση αλλά στο κείμενο της βεβαίωσης λέει ότι μου παραδόθηκαν άδεια, τοπογραφικό, εγκεκριμένα σχέδια και νομιμοποιητικά έγγραφα που δεν υπάρχουν καν.

Έχω τίτλους ιδιοκτησίας που δείχνουν ότι το σπίτι χτίστηκε το 1862 και κατόπιν αυτοψίας βεβαιώνω ότι δεν έχουν γίνει εργασίες (που δεν έχουν γίνει πράγματι)

Πρέπει να κάνω κάτι για την βεβαίωση ή απλώς τα περιγ΄ραφω στην τεχνική έκθεση?

Μπορώ να επέμβω στο κείμενο της βεβαίωσης με κάποιον τρόπο?

ευχαριστώ

 

Στο κείμενο της βεβαίωσης δεν μπορείς να επέμβεις. Όσο για αυτά περί ¨οικοδομικής άδειας¨ ..... ¨νομιμοποιητικών εγγράφων¨ είναι οι ... αδυναμίες του συστήματος.

Περιέγραψε στην Τεχνική Έκθεση ό,τι ισχυροποιεί την θέση σου (πως το κτίσμα είναι προ του 1955). Καλό θα ήταν να είχες και Πιστοποίηση Νόμιμου Περιγράμματος (Βεβαίωση προ του 55) από την αρμόδια ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βεβαίωση οτι ανήκει στις εξαιρέσεις του Ν. 4014/2011 για τις οποίες επιτρέπεται η μεταβίβαση.

 

@albert

Η ίδια βεβαίωση είναι (που βγαίνει απ το σύστημα αυθαιρέτων ΤΕΕ) και λέει ότι τα κτίσματα εξαιρούνται απ τον 4014

 

 

Καλημερα,

καταρχας εχω απορια με το σημειο οπου δηλωνουμε οτι το κτιριο εξαιρειται. Δυστυχως δε θυμαμαι ολα τα παραθυρα που βγαινουν αφου πατησουμε "υποβολη" αλλα το πρωτο που μπορω και βλεπω σιγουρα δεν εχει προταση που να αναφερεται στη συγκεκριμενη κατηγορια.. Μπορειτε να με βοηθησετε; Ειναι κατι που θα επιλεξω σε επομενο σταδιο;

 

Δευτερον οποιος μπορει ας μου επιβεβαιωσει οτι δε κανω κατι λαθος. Εχω περιπτωση ακινητου προς μεταβιβαση οπου χτιστηκε ισογειο με αδεια το '51 και εγινε επεκταση α' οροφου με αδεια το '60. Στη πραγματικοτητα εχει δημιουργηθει υπογειο και εχουν μεγαλωσει οι 2 οροφοι σε σχεση με το τι ειχε δηλωθει στα σχεδια. Στα χερια μου εχω τις 2 αδειες και ολα τα σχεδια της επεκτασης. Τα σχεδια της πρωτης αδειας μου λεει η πολεοδομια πως δεν υπαρχουν. Θεωρω πως βγαζω βεβαιωση για ισογειο και υπογειο πως εξαιρουνται λογω '55 και τακτοποιω το α' οροφο, σωστα; Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

τα κτίρα προ του 55 αναφέρονται στη 2η βεβαίωση που λέει ότι εξαιρούνται αυτά που αναφέρονται στο άρθρο 23 παρ 2 του Ν4014.

Οτι μπορείς να αποδείξεις ότι είναι προ του 55 δεν τα βάζεις στον 4014.Μετά που θα τελειώσεις την τακτοποίηση και θα πληρωθούν τα πρόστιμα θα εκδώσεις μια βεβαίωση (τη 2η) που λέει για τις εξαιρέσεις του άρθρου 23 παρ.2 γιατί εκεί μέσα είναι και τα προ του 55 και τα τακτοποιημένα με τον 4014 κτίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια (1925) που περιγράφουν τα κτίσματα αρκούν για να δώσω βεβαίωση μεταβίβασης για προ του '55 ή χρειάζονται και αεροφωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι το ρώτησα και σε άλλο τοπικ και δεν πήρα απάντηση γι αυτό απευθύνομαι και εδω και επαναλαμβάνομαι. Η ένορκη βεβαίωση απο ειρηνοδικείο αρκεί για αποδεικτικο παλαιώτητας κτίσματος προ του 55? αποτελεί δημόσιο έγγραφο ή είναι απλά μια μεγαλύτερου κύρους Υ.Δ? σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ως αποδεκτικο δεν αρκει. Αρκει ως διαιολογητικο για την πολεοδομια (+φωτοφραφιες,τοπογραφικο, διαγρ. Καλυψης) για να εκδοθει βεβαιωση νομιμου περιγραμματος.

Link to comment
Share on other sites

γιατί όμως δεν θεωρείται δημόσιο έγγραφο η ένορκη βεβαίωση? μόνο με βεβαίωση νομίμου περιγράμματος μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση για προ του 55? γνωρίζετε αν το γράφει αυτό κάπου ξεκάθαρα ο νόμος?

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

τα κτίρα προ του 55 αναφέρονται στη 2η βεβαίωση που λέει ότι εξαιρούνται αυτά που αναφέρονται στο άρθρο 23 παρ 2 του Ν4014.

Οτι μπορείς να αποδείξεις ότι είναι προ του 55 δεν τα βάζεις στον 4014.Μετά που θα τελειώσεις την τακτοποίηση και θα πληρωθούν τα πρόστιμα θα εκδώσεις μια βεβαίωση (τη 2η) που λέει για τις εξαιρέσεις του άρθρου 23 παρ.2 γιατί εκεί μέσα είναι και τα προ του 55 και τα τακτοποιημένα με τον 4014 κτίσματα.

Manolis gon,

γιατί θεωρείς ότι, τα προ του 1955 πάνε στην 2η βεβαίωση κι όχι στην 1η?

Link to comment
Share on other sites

αρθρο 23

 

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυ- θαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:

α) που υφίστανται προ του 1955 ή

β) που έχουν εξαιρεθεί από την κατεδάφιση με το ν.1337/1983 (Α ́ 33) ή

γ) που έχουν νομιμοποιηθεί με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 16 του ν.1337/1983 ή της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985, της παρ. 8 και παρ. 10 του άρθρου 9 του ν. 1512/1985 (Α ́4) ή

δ) των οποίων έχει ανασταλεί η κατεδάφιση, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 15, 16, 17, 20 και 21 του ν. 1337/1983 (Α ́ 33), όπως ισχύουν, χωρίς όμως να έχει απορριφθεί με απόφαση του αρμοδίου κατά περίπτωση οργάνου η αίτηση για την εξαίρεση από την κατεδάφιση η .........

 

yiannis η δεύτερη βεβαίωση περιλαμβάνει τις εξαιρεσεις του αρθρου 23

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.