Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση οικοπέδου με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

@DIMITRIS80

 

Μόνο φωτογραφίες μου ζήτησαν από το δήμο, τπτ άλλο, γι αυτό και ρωτάω αν έχει κάποια ισχύ αυτή η βεβαίωση. Στην πολεοδομία πάντως για νομιμοποίηση περιγράμματος μου ζήτησαν αυτή τη βεβαίωση, φωτο, ΤΔ + ΔΚ, και ΥΔ ιδιοκτήτη.

 

@Manolis gon

 

Λάθος διατύπωση δική μου. Ο συμβολαιογράφος μου είπε "κάτι σαν αποδοχή κληρονομιάς" (εν ζωή) οικοπέδου με μια λιθόκτιστη κατοικία και μια παλιά αποθήκη χωρίς άδειες συμβόλαια κτλ. Είπα απλά στην αρχή να βρω πως/αν νομιμοποιούνται/τακτοποιούνται τα κτίσματα.

 

Και μιας και το πιάσαμε, δώστε μια γνώμη ως πιο έμπειροι:

Λιθόκτιστο 50μ2+μεταγενέστερη προσθήκη δωματιου 15μ2 με τσιμεντόλιθους και ανεξάρτητη αποθήκη 25μ2 επίσης με τσιμεντόλιθους όλα σε αρκετά καλή κατάσταση. Χρόνος κατασκευής άγνωστος (πάντως μεταξύ '50 και '60 σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη). Τι είναι προτιμότερο:

1) νομιμοποίηση προ του 55 της κατοικίας + 4014 για προσθήκη και αποθήκη

2) νομιμοποίηση προ του 55 για όλα (αν γίνεται με αυτη τη βεβαίωση του δήμου)

3) όλα με 4014

4) θεωρητικά μπορεί να βγεί και ΟΑ για όλα (παράβολο 4014 δηλ και άδεια σε 3 χρόνια)

 

Η προφανής απάντηση είναι το 2 αλλά όποιος δε βαριέται ας γράψει μια γνώμη...

Edited by dim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομιζω πως το γραφει ρητα ο νομος οτι δεν αποδεικνυεται η παλαιοτητα απο βεβαιωσεις Δημαρχου (απο Δημο γενικα).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για τα υφιστάμενα προ του 1955, εκδίδεται κανονική βεβαίωση του Ν.4014 ή βεβαίωση οτι υφίσταται προ του 55 και τίποτε άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση οτι ανήκει στις εξαιρέσεις του Ν. 4014/2011 για τις οποίες επιτρέπεται η μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη. Αυτην την βεβαίωση (με αναφορά στα όποια αποδεικτικά στοιχεία) τη γράφω εγώ ή μήπως υπάρχει κάποιο πρότυπο? Λογικά χρεώνεται όσο και η βεβαίωση 4014?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα βεβαίωση από το Δήμο ότι τα κτίσματα υφίστανται προ του 1955. Στην πολεοδομία για νομιμοποίηση περιγράμματος μου ζήτησαν αυτή τη βεβαίωση, φωτο, ΤΔ + ΔΚ, και ΥΔ ιδιοκτήτη για την παλαιότητα. Απ τη στιγμή που δε ζήτησαν αεροφωτογραφία ή άλλες αποδείξεις, υπάρχει περίπτωση να μη δεχτούν ότι κάποιο από τα κτίσματα είναι προ του 55 (πχ απ τις φωτό) και να πρέπει να πάω με 4014;

 

@albert

Η ίδια βεβαίωση είναι (που βγαίνει απ το σύστημα αυθαιρέτων ΤΕΕ) και λέει ότι τα κτίσματα εξαιρούνται απ τον 4014

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω την δική μου περίπτωση !

Οικόπεδο με άδεια του 2000 όπου στο ΤΔ της αδείας εμφανίζεται κτίσμα αποθήκη και γράφει προ του 55 !

 

Αυτό αρκεί? Θεωρώ οτι το σφραγισμένο τοπογραφικό διάγραμμα μιας Ο.Α. αποτελεί Δημόσιο έγγραφο

 

Τι λέτε ? Πρόκειται για περίπτωση βεβαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό αποτυπώνει την υπάρχουσα κατάσταση, δε σημαίνει ότι ό,τι δείχνει είναι νόμιμο. Σίγουρα χρειάζεται αποδείξεις. Και φτάνουμε στο ίδιο ερώτημα: αρκεί η βεβαίωση του δήμου για να δώσουμε βεβαίωση ή θέλει νομιμοποίηση περιγράμματος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.