Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση οικοπέδου με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

Γράφω κάπως αλλιώς την εξαίρεση και πες μου που κάνω λάθος....

¨από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις, οι οποίες υφίστανται προ του 1955¨.

Δηλ, οι αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση, προϋπάρχει του 1955.

Αν ένα κτίσμα είναι προ του 1955, δεν σημαίνει ότι είναι αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν η περιπτωση σου, κτισματοσ προ του 55, ειναι πληρης οσον αφορα στα εγκεκριμενα σχεδια, στελεχη κτλ τοτε πηγαινε με τη βεβαιωση 1. Και το κτισμα σου στην υφισταμενη κατασταση συμφωνει με τα σχεδια βεβαια. Απλα σπανιζουν οι περιπτωσεις σε προ του 55 να υπαρχει πληροτητα σχεδιων

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως, αν πας με την 2η περίπτωση βεβαίωσης, είναι σαν να λες πως όλο το κτίσμα είναι αυθαίρετο απλά επειδή είναι αυθαίρετο προ του 1955 δεν ... πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη ερωτηση σχετικα με τον τροπο εκδοσησ τησ βεβαιωσησ:σε αγροτεμαχιο υπαρχουν δυο κτισματα, μια αποθηκη προ του 55 και μια κατοικια ανεξαρτητη η οποια ειναι υπο τακτοποιηση. Θα υποβληθουν 2 ανεξαρτητες δηλωσεις; Μια για το καθενα; ´Η μια δηλωση η οποιαθα περιλαμβανει και τα δυο κτισματα;

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

gtho,

Μια βεβαίωση και για τα δύο. Αν σκεφτείς πως κάθε ακίνητο ¨παίρνει¨ έναν και μοναδικό αριθμό από το σύστημα του ΤΕΕ. Με δύο βεβαιώσεις θα πάρει ¨δύο¨ κι όχι ¨μοναδικούς¨ αριθμούς.

Γιατί δεν κάνεις ερώτημα στο ΤΕΕ να σε καθοδηγήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως, αν πας με την 2η περίπτωση βεβαίωσης, είναι σαν να λες πως όλο το κτίσμα είναι αυθαίρετο απλά επειδή είναι αυθαίρετο προ του 1955 δεν ... πειράζει.

Μα αν δεν έχει οικοδομική άδεια είναι όντως αυθαίρετο αλλά έχει γίνει νόμιμο ως έχει επειδή είναι πριν του 55.Τι σε προβληματίζει?

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν έχει οικοδομική άδεια είναι όντως αυθαίρετο αλλά έχει γίνει νόμιμο ως έχει επειδή είναι πριν του 55.Τι σε προβληματίζει?

 

Ξεπέρασα του προβληματισμούς μου Μανώλη. Ακύρωσα την πρώτη βεβαίωση (με τον 1ο τύπο) και έβγαλα νέα.

 

Άλλη ερώτηση: Αν το ακίνητο αυτό ή οποιοδήποτε άλλο για το οποίο έχει βγει βεβαίωση από το σύστημα του ΤΕΕ, γίνει και δεύτερη μεταβίβαση, βγαίνει άλλη βεβαίωση με διαφορετικό ¨μοναδικό αριθμό ακινήτου¨ ή ¨ενημερώνεται¨ (με κάποιον τρόπο) η παλαιά?

Edited by yannisk72
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στη Γ.Υ.Σ βλέπω ότι εχουν αεροφωτογραφίες του 45 και του 60.

 

Με αεροφωτογραφία του '60 και το συμβόλαιο του οικοπέδου που περιγράφει τα κτίσματα, μπορώ να δώσω βεβαιωση ότι εξαιρείται από το 4014?

εαν κατάλαβα καλα, επιλέγουμε "εξαιρείται από το 4014"

 

 

Λογικά θα χρειαστεί και φωτοερμηνεία, την οποία καλό είναι να την συντάξει τοπογράφος που γνωρίζει το αντικείμενο.

 

 

edit

Ψαχνοντας στη ΓΥΣ, στην περιοχή που με ενδιαφέρει η πιο κοντινη αεροφωτογραφία του 1960 είναι στα 900μ. θα φαίνεται σε αυτή το οικόπεδο μου?

υπάρχει μια αεροφωτογραφία ακριβως πανω στο οικόπεδο μου αλλα είναι του '66.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εάν το συμβόλαιο που περιγράφει επαρκώς τα κτήρια είναι προ του 1955 τότε δεν χρειάζεσαι Α/Φ (κατά την γνώμη μου). Ενισχυτικά ίσως για να ισχυροποιήσεις τον ισχυρισμό σου πως η μορφή των κτηρίων είναι ίδια.

Αλλά εάν η Α/Φ είναι του 60 είναι προφανές πως δεν σε καλύπτει.

Ρίξε μια ματιά στον Ο.Κ.Χ.Ε., έχει λήψεις του 1953 σε καλές κλίμακες.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω ότι με α/φ του '60 δεν είμαι καλυμένος, αλλά είχε αναφερθεί αυτό σε ημερίδα για το 4014, ότι σε κάποιες περιοχές υπάρχουν α/φ του '45 και του '60.

Οι ομιλητές είπαν ότι τότε (ισως) μπορεί να γίνει δεκτή η α/φ του 60 συνοδευόμενη και από μια τεχνική εκθεση του μηχανικού.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.