Μετάβαση στο περιεχόμενο

αυθαίρετο/ημιυπαιθρίος; τεράστια διαφορά


csimeon

Recommended Posts

Εφ' όσον είναι ανοιχτός γιατί να τον τακτοποιήσει;;;;;

 

Και γιατί δίνεται τέτοια διευκρίνηση από το υπεκα για ανοιχτούς ημιυπαίθριους χώρους;;;;

Για τους αυθαίρετους ημιυπαίθριους χώρους (π.χ. βεράντες με κεραμοσκεπή κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Οι αυθαίρετοι ημιυπ. χώροι υπολογίζονται αναλυτικά. Λοιπές πολ. παραβάσεις 13 ... Οπότε βεβαιώσου πριν της πεις γιατί μπορεί το 500 αράκι να γίνει 500 αράκια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει υπολογίσει κανείς κατά προσέγγιση ανά μ2 στεγασμένου υπαίθριου χώρου ποιος είναι ο αναλυτικός προυπολογισμός του?

Νομίζω θα βοηθήσει πολύ αυτό για να το έχουμε σαν μπούσουλα.

Edited by Milakis
Link to comment
Share on other sites

Στεγασμένες βεράντες και στεγασμένοι εξώστες θα υπολογίζονται με αναλυτικό στο σύνολο τους ή ξεχωριστά, δηλαδή ξεχωριστος αναλυτικός για τις βεράντες και ξεχωριστός για τις κεραμοσκεπές?

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου εφόσον θεωρείται μια παρανομία δηλ στεγασμένη βεράντα τότε θα υπολογίζεται αναλυτικά ολόκληρη η παρανομία και όχι σε τεύχη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει υπολογίσει κανείς κατά προσέγγιση ανά μ2 στεγασμένου υπαίθριου χώρου ποιος είναι ο αναλυτικός προυπολογισμός του?

......

 

Έχω κι εγώ την ίδια απορία.Ειδικά όταν δε συνορεύει με το κτήριο, π.χ. πέργκολα-στεγασμένη με κεραμίδια που ακουμπάει στο Δ και όχι στο κτήριο......

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση αλλά πρόλειται για κλειστό Η/Χ και δεν θα το κανει τελικά...,

Εχω ομως μια άλλη ερώτηση. Σε αυθαιρετα που πλεον μπηκαν στο σχεδιο και πρεπει να βγαλει οικ.αδεια μεσα σε 3 χρόνια, τις εργασιες αποτυπωσης και στατικής επάρκειας θα τις υπολογισουμε και για τον ν.4014 και μετα που θα βγάλει άδεια με τον ν.3919? Γιατί ετσι βγαινουν 5000 μονο οι αμοιβες. Θα σηκώσει μοϊκάνα ο πελάτης! Θα τον ψάχνω κι αυτον!...

Edited by conseng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.