Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερυψωμένες βάσεις για δώμα


deathlok

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς καμία εταιρία που να βγάζει βάσεις για δώμα (ταράτσα) που να είναι υπερυψωμένες.

 

Υπάρχει στηθαίο 1 μέτρο περιμετρικά της ταράτσας και αν ξεκινήσει η τοποθέτηση των βάσεων από το 0 δεν μένει και πολύς χώρος χωρίς σκιάσεις για τα πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα deathlok,

 

αντιμετώπισα πρόσφατα το ίδιο πρόβλημα και έχοντας ζητήσει προσφορά από 2-3 μεγάλες εταιρίες πήρα από παντού την ίδια απάντηση "ότι η εταιρία δεν κατασκευάζει κάποια τυποποιημένη βάση που να πληροί τις ανάγκες της συγκεκριμένης χωροθέτησης".

 

Αυτό που μου πρότειναν είναι η κατασκευή ενός τραπεζιού από χάλυβα ή από στραντζαριστά και πάνω εκεί να στηρίξω τις βάσεις. Παρόλα αυτά προτείνω να μιλήσεις και με το συνεργείο το οποίο θα κάνει την εγκατάσταση.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

H alumil έχει κάποιες custom λύσεις που είναι κανονικά για αγρό και έχουν υπερύψωση από 0,3-0,5μ. ,μόλις πριν λίγο ρώτησα εάν ισχύουν οι πιστοποιήσεις για εγκατάσταση σε δώμα γιατί έχω παρόμοια περίπτωση και μου είπαν ok .

Link to comment
Share on other sites

Λες για τις βάσεις hilti MQ HDG για μονή σειρά

 

και τις MSP-AL (που κανονικά είναι για χωράφια για διπλή;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προμηθευτής που με είχε πλησιάσει με πιστοποιημένες βάσεις αλουμινίου που τώρα βγάζει και τέτοιες που θέλεις, δηλαδή "ψαλίδια" διατομής τραπεζίου. Με τις βάσεις αυτές μπορείς να κάνεις μια ψευδοστέγη και να βάλεις τα πάνελ κερδίζοντας χώρο.

Στείλε μου ένα mail με pm για να ψάξω να βρώ τα στοιχεία του.

Link to comment
Share on other sites

Είτε πας για πιστοποιημένη λύση σε PROFILTEK (ΑΓΩΓΟΣ ΑΕ) που προσαρμόζεται πλήρως είτε σε HILTI ως αρκετά ακριβότερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είτε πας για πιστοποιημένη λύση σε PROFILTEK (ΑΓΩΓΟΣ ΑΕ) που προσαρμόζεται πλήρως είτε σε HILTI ως αρκετά ακριβότερη λύση.

 

2500Ε για υπερυψωμένη βάση απο HILTI ( 10 kWp) δεν ειναι άσχημα 8-) πόσο πιο φθηνά είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.