Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολογητο των 30000 ευρω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι συναδελφοι που θεωρουσαν οτι εχουν το αφορολογητο και κοψανε 45000 (παροτι δεν ελαβαν τετοια ποσα ποτέ) θα παθουν εγκεφαλικα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα ΟΛΟΙ εχουμε 5.000€ αφορολογητο?

Γιατι οταν το ειχανε μειωσει απο τα 12.000€ στα 8.000€ αρχικως, για τους νεους επαγγελματιες το ειχανε αφησει στα 12.000€, ενω οταν επεσε απο τις 8.000€ στις 5.000€, τοτε υπηρχε προβλεψη αυτο των νεων επαγγελματιων να ειναι στις 9.000€ περιπου... Τουλαχιστον ετσι θυμαμαι εγω....

 

Τωρα ολοι στα 5.000€?

 

Και τι αποδειξεις πρεπει να μαζεψουμε για να το εχουμε και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχει ψηφισθεί κάτι, αλλά από αυτά που ακούγονται:

οι νέοι ως 30 και οι άνω των 65 θα έχουν αφορολόγητο 9000. ΑΛΛΑ, άμα το εισόδημα τους είναι 9001 και πάνω, τότε θα έχουν και αυτοί 5000.

Αποδείξεις θα μαζεύεις το 25% του εισοδήματος σου, για να μην έχεις πέναλτι 10% επί του ποσού της υστέρησης. Το μπόνους για τις παραπάνω πάει περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

Το 25% του εισοδηματος σου?!

Στο οποιο ο λογιστης μου με ειχε πει πως δεν μετρουσαν οι ασφαλιστικες εισφορες μου!

Δηλαδη περσυ που ειχα 12.000€ στο οριο, μαζεψα αποδειξεις για 14.000€, διοτι, συμφωνα με τα λεγομενα του, δε μετρησαν οι εισφορες, παρα μονο εσοδα-εξοδα βασει βιβλιων....

 

Οποτε εγω, αμα δηλωσω 8.000€ για παραδειγμα φετος, θα πρεπει να μαζεψω αποδειξεις για 10.000€, ητοι 2.500€?????

 

Ε ρε βενζινες που θα μαζεψω....! Καθε μερα 100€...

Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο αποδείξεις που εκπίπτουν του εισοδήματος σου.

Από σούπερ μάρκετ, φαγητό, ρούχα κτλ.

 

Οι αποδείξεις υπολογίζονται επί του δηλωθέντος εισοδήματος και όχι επί του φορολογητέου, δλδ ΠΡΙΝ την αφαίρεση των εισφορών.

Αλλά από φέτος και μετά έτσι και αλλιώς δε θα αφαιρούνται από το εισόδημα, αλλά θα εκπίπτουν κατά 10% από τον φόρο.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Βενζινες και παλι βενζινες....

Ειδικα αυτο το μηνα θα ξοδεψω πανω απο χιλιαρικο σε βενζινες.... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.