Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολογητο των 30000 ευρω


Recommended Posts

Ακούγεται ότι θα πάει η παρακράτηση μας στο 25%, ότι θα φορολογούμαστε με ενιαίο συντελεστή 20% από το πρώτο € κτλ.

Το τι θα ισχύσει και από πότε, κανείς δε ξέρει.

Δεν το θεωρω και τοσο πιθανο αυτο... Θα δημιουργηθουν τεραστιες κοινωνικες ανισοτητες απο τη στιγμη που επαγγελματιες με εισοδηματα με πολλα μηδενικα απο πισω θα φορολογουνται οσο κι εμεις των 10.000€ λογου χαρη...

 

 

 

Τώρα δε μπορώ να ξέρω άμα αλλάξουν. Θεωρώ πως για τις αποδείξεις αποκλείεται αφού έγινε μεγάλος ντόρος πριν κανά 2 μήνες, για τις κλίμακες παρόμοια. Ήταν 8000€ πήγε στις 5000€

Απλά ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι πάντα στο στόχαστρο. Είναι όμως προεκλογική περίοδο, οπότε θεωρώ ότι θα πάει από του χρόνου η όποια αλλαγή.

Κι εγω αυτης της αποψης ειμαι....

Δεν ειναι λογικο να σκεφτομαστε λογου χαρη τι μπορει να ψηφιστει στο μελλον και αν αυτο θα εχει ανδρομικη ισχυ κιολας...

Με βαση τα δεδομενα που εχουμε στα χερια μας προχωραμε...

 

 

 

Κατάλαβα ότι ενώ δε θα αφαιρούνται 100% απο το εισόδημα, θα φορολογούμαι για το ποσό που πληρώνω. Άρα γιατι να τα πληρώσω?

Δηλαδη εσυ πληρωνες τα ταμεια σου μεχρι τωρα ΜΟΝΟ για να εχεις την φοροελαφρυνση αυτων των 2-3.000€?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα το να μην πληρώσεις τις ασφαλιστικές εισφορές, το μόνο που σου "προσφέρει" είναι να χάσεις και αυτό το 10% της έκπτωσης.

Εμένα άλλο με προβληματίζει και απάντηση δεν παίρνω: τον Απρίλη που θα κάνω δηλώσεις για το 2011, θα εμφανίσω συνολικό εισόδημα, γύρω στις ...3.000 ευρώ (που δεν τα έβγαλα καν καθώς τα μισά περίπου είναι "τεκμαρτό" ενοίκιο κατοικίας). Οι εισφορές που θα δηλώσω ότι πλήρωσα στο ΤΣΜΕΔΕ (μαζί με τον διακανονισμό που τρέχει) θα είναι κάπου 5.500 ευρώ. Πως στο δι@αολο θα δικαιολογήσω ότι βρήκα τα επιπλέον 2,5 χιλιάρικα; Και καλά άντε φέτος πες προέρχονται από ανάλωση κεφαλαίων προηγούμενων ετών. Αν η κατάσταση αυτή συνεχίσει και του χρόνου και του παραχρόνου τι γίνεται;

 

Τα εδωσες τα 5500Ε???

Που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα βρηκες λοιπον?????

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ πληρωνες τα ταμεια σου μεχρι τωρα ΜΟΝΟ για να εχεις την φοροελαφρυνση αυτων των 2-3.000€?

Κοιτα να δεις, τα πλήρωνα γιατι δεν ήταν δικα μου, μου τα έδινε ο εργοδότης κατοπιν συμφωνίας. Το 20% απο αυτα προκαταβαλλόταν ως φόρος. Υποτίθεται είναι για παροχες σε περιπτωση ασθένειας, καλυψη φαρμάκων κλπ. Οι Φαρμακοποιοι θα πάψουν να φεσώνονται σιγα-σιγα, εγω είμαι -ακόμα- υγιης, ελευθερος προς το παρον.

Θεωρω ότι ειναι αντισυνταγματικο να φορολογουμαι για ποσά που δεν εχω εισπράξει, που δε μου ανήκουν. Ομοίως και για τους λογαριασμούς της ΔΕΗ, με τα χαράτσια, κάπως πρέπει να αφαιρεθούν απο το εισόδημά μου.

(Θα μπορούσαν να τα πάρουν απο τις παρακρατήσεις, αλλα ήθελαν να μας φορολογήσουν παράλληλα)

Εκλογές έρχονται μπορει να αλλάξει κάτι τότε. Μεχρι τότε παγώνω τις δόσεις μου. Έτσι και αλλιως το αυτοκόλλητο για το 2012 το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές που θα δηλώσω ότι πλήρωσα στο ΤΣΜΕΔΕ (μαζί με τον διακανονισμό που τρέχει) θα είναι κάπου 5.500 ευρώ. Πως στο δι@αολο θα δικαιολογήσω ότι βρήκα τα επιπλέον 2,5 χιλιάρικα; Και καλά άντε φέτος πες προέρχονται από ανάλωση κεφαλαίων προηγούμενων ετών. Αν η κατάσταση αυτή συνεχίσει και του χρόνου και του παραχρόνου τι γίνεται;

 

Δεν άκουσες για που το πάνε? Να δηλώσουμε υποχρεωτικά όλοι μας τις καταθέσεις που έχουμε στο εσωτερικό και στο εξωτερικό και έτσι δε θα τους νοιάζει που τα βρήκες φέτος τα λεφτά για τα ταμεία γιατί θα ξέρουν όλα τα χρήματα που διαθέτεις και έτσι θα βγάζουν τα συμπεράσματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι απο 9000-12000Ε ( για οσους εχουν αφοροογητο 9000Ε) ο φορολογικος συντελεστης ειναι 10%???

Ναι μεταξύ 9000 και 12000 χρησιμοποιούμε το 10%,

Λάθος μου.Το αφορολόγητο των 9000 ισχύει για νέους κάτω των 30 ετών εφόσον το δηλωθέν εισόδημα, πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογούμενου, δεν υπερβαίνει τις 9000€.

 

Όλα αυτά βρίσκονται στον νόμο 4024/2011 (ΦΕΚ Α' 226) άρθρο 38.

Ένα ωραίο άρθρο που τα λέει επιγραμματικά είναι αυτό.

 

Έτσι λοιπόν κάποιος κάτω των 30 που έχει φορολογητέο εισόδημα 9300€ έχει βάσει κλίμακας φόρο (9300-5000)*10%=430€.

Επειδή όμως 9300€-430€<9000€, θα καταβάλει φόρο 300€ για να μην πέσει το εισόδημα του κάτω από τις 9000€.

 

Επίσης στον ίδιο νόμο με το άρθρο 42 παράγραφος 4, καταργείται η παράγραφος 7 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Ε., από 01.01.2011.

Για όσους βαριούνται να το ψάξουν, αφορά τον τίτλο του θέματος αυτού...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Τα εδωσες τα 5500Ε???

Που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα βρηκες λοιπον?????

 

Για την ακρίβεια 5571,36€ θα έχω δώσει συνολικά μαζί με αυτήν την τελευταία δόση του Δεκέμβρη μεθαύριο. Που τα βρήκα; Ένα μέρος από περσινά "έτοιμα" και τα άλλα από δανεικά (και αγύριστα όπως πάει).

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου.Το αφορολόγητο των 9000 ισχύει για νέους κάτω των 30 ετών εφόσον το δηλωθέν εισόδημα, πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογούμενου, δεν υπερβαίνει τις 9000€.

 

Όλα αυτά βρίσκονται στον νόμο 4024/2011 (ΦΕΚ Α' 226) άρθρο 38.

Ένα ωραίο άρθρο που τα λέει επιγραμματικά είναι αυτό.

 

Έτσι λοιπόν κάποιος κάτω των 30 που έχει φορολογητέο εισόδημα 9300€ έχει βάσει κλίμακας φόρο (9300-5000)*10%=430€.

Επειδή όμως 9300€-430€<9000€, θα καταβάλει φόρο 300€ για να μην πέσει το εισόδημα του κάτω από τις 9000€.

 

Επίσης στον ίδιο νόμο με το άρθρο 42 παράγραφος 4, καταργείται η παράγραφος 7 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Ε., από 01.01.2011.

Για όσους βαριούνται να το ψάξουν, αφορά τον τίτλο του θέματος αυτού...

Λαθος...

Καποιος που εχει δηλωθεν φορολογητεο εισοδημα 9.300€ θα φορολογηθει για 430€ - (ΤΣΜΕΔΕ x 10%),

Οποτε και παλι παμε κατω απο 300€

Βαλε και τα ΦΕΜ και προκαταβλητεους....

Οποτε στην υποθετικη περιπτωση που εχει καταβαλει το 10% του ανωτερω ποσου σε ΦΕΜ μεσα στο ετος, θα πρεπει να πληρωσει φορο 430€, να του επιστραφει φορος 930€, οποτε μιλαμε για μια επιστροφη της ταξεως των 500€

Ουτε ΤΣΜΕΔΕ λαμβανεται υποψιν, ουτε αυτο που γραφεις παραπανω...

Τουλαχιστον ετσι το εκλαμβανω εγω....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, το είχα ξεκινήσει έτσι το παράδειγμα αλλά το άλλαξα για 2 λόγους.

1. για να μην φορτώσουμε το θέμα με λεπτομέρειες πολλές

2. ότι ένα φορολογικό δε γίνεται μόνο για μηχανικούς (ΦΕΜ) ή ελεύθερους επαγγελματίες (π.χ. ΤΣΜΕΔΕ).

 

Η διαφορά είναι +-200€, η οποία δεν αλλάζει την ουσία του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές που θα δηλώσω ότι πλήρωσα στο ΤΣΜΕΔΕ (μαζί με τον διακανονισμό που τρέχει) θα είναι κάπου 5.500 ευρώ. Πως στο δι@αολο θα δικαιολογήσω ότι βρήκα τα επιπλέον 2,5 χιλιάρικα; Και καλά άντε φέτος πες προέρχονται από ανάλωση κεφαλαίων προηγούμενων ετών. Αν η κατάσταση αυτή συνεχίσει και του χρόνου και του παραχρόνου τι γίνεται;

μόλις το παρουν χαμπάρι θα μας πηγαίνουν στο αυτόφορο για να παταχθεί η φοροδιαφυγή

τόσο καιρό ποσπαθούν να μας ξεκάνουν και εσύ ακόμη ζεις;

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.