Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδική προσαύξηση.


Evgnom

Recommended Posts

είσαι σίγουρος ότι μπορείς να διαγραφείς από την προσαύξηση εφόσον γράφτηκες? αν μπορείς διαγράψου. αλλιώς ξεκίνησε η ιστορία με την προσαύξηση τότε και αλλού έχει καταλήξει. το τι θα κερδίσεις κανείς δεν μπορεί να στο πει γιατί δεν θα υπάρχει τσμεδε έτσι κι' αλλιώς όταν θα βγεις στη σύνταξη

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Για την διαγραφή είμαι σίγουρος ότι γίνεται ,διότι έχω ρωτήσει στο ΤΣΜΕΔΕ και υπάρχει και στην ιστιοσελίδα τους πρότυπη αίτηση διαγραφής.

Αυτό που δεν ξέρω ,μάλλον δεν είμαι 100% σίγουρος, είναι ότι δεν έχεις δικαίωμα να πάρεις πίσω τα ποσά που έχεις δώσει κατά την διάρκεια της προαιρετικής εγγραφής σου.

 

Δεν ξέρω , καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει τι θα γίνει με το ΤΣΜΕΔΕ σε 30 χρόνια, εγώ ρωτάω για την ειδική προσαύξηση με γνώμονα τις σημερινές καταστάσεις.

 

Οποιος είναι γνώστης και ξέρει κάτι παραπάνω ας με βοηθήσει σε αυτό το θέμα.Είμαι σίγουρος ότι πολλοί νέοι μηχανικοί είναι στην δική μου θέση,(ξέρω τουλάχιστο ακόμη δύο συνάφελφους).

 

Όταν λάβαμε την επιστολή από το ΤΣΜΕΔΕ για την προαιρετική ένταξη μας στην ειδική προσάυξηση ,δεν γνωρίζαμε ως νέοι καλά καλά τι είναι αυτό.

Μας προέτρεψαν παλαιότεροι συνάδελφοι να εγγραφούμε προαιρετικά και κάποιος που γνωρίζω ακόμη και αναδρομικά από την αρχή της εγγραφής του για κάποιους μήνες από την στιγμή που έλαβε την επιστολή λέγοντας μας ότι είναι σίγουρα για καλό και ότι δεν θα το μετανιώσουμε μετά από χρόνια.

 

Έχω ακούσει κατά καιρούς και διαβάσει και εδώ στο φόρουμ για άτομα τα οποία έχουν προχωρήσει ήδη σε διαγραφή.Δεν ξέρω βέβαια αν αυτές έγιναν δεκτές αλλά δεν νομίζω ότι δεν έγιναν μιας και δεν είναι τόσο σοβαρό όσο το θέμα της διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρω ,μάλλον δεν είμαι 100% σίγουρος, είναι ότι δεν έχεις δικαίωμα να πάρεις πίσω τα ποσά που έχεις δώσει κατά την διάρκεια της προαιρετικής εγγραφής σου.

 

εξυπακούεται πως δεν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

απο την προσαυξηση διαγραφεσαι κανονικα, εστω και αν την ξεκινησες. (εφοσον πληρεις και τις χρονικες πρυποθεσεις)

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω, και εγω ειχα γραφτει προαιρετικα και διαγραφηκα προσφατα.

 

Φυσικα λεφτα δε παιρνεις πισω.

 

Ομολογω πως επεσα και γω θυμα της προπαγανδας του ενημερωτικου δελτιου του ΤΕΕ για την ειδικη προσαυξηση και το υψος της μελλοντικης συνταξης (?). Τωρα εκτιμω οτι απλα πεταξα 900 € σε ενα βαρελι διχως πατο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η διαγραφή ισχύει όταν είσαι μέσα στα όρια της προαιρετικής ένταξης, δηλαδή αν είσαι και πάνω από 35 και έχεις πάνω από 10 χρόνια ασφάλισης δεν μπορεις να διαγραφείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα , Συνάδελφοι την βοήθεια σας για να είμαι σίγουρος. Στην ιστιοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ υπάρχει πλεόν ο νέος πίνακας εισφορών για το 2012 ,ο οποίος περιλαμβάνει και το καθεστώς της αύξησης της ειδικής προσαύξησης Εδώ: http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/%CE%A0%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%822%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82%CE%9C%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD/tabid/204/language/el-GR/Default.aspx Είχα ταυτόχρονα από την εταιρεία στην οποία εργάζομαι ως μισθωτός, ειδοποίηση ότι αυξάνεται η εισφορά μου για την ειδική προσαύξηση από 58,24 € σε 83,20 €.Είμαι μισθωτός 5,5 χρόνια κάτω των 35 χρονών και είμαι στην ειδική προσαύξηση προαιρετικά από την αρχή της ασφάλισης μου. Η ερώτησεις μου είναι : 1.Πότε αυξάνεται το ποσό της ειδικής προσαύξησης ,όταν κλείσεις πενταετία μόνο ή πρέπει ταυτόχρονα να είσαι και πάνω από 35 ετών; Δηλαδή να ισχύουν και οι 2 προυποθέσεις ταυτόχρονα :Και πάνω από 35 ετών και πάνω από πενταετία, ή μόνο η μία προυπόθεση αρκεί; 2.Θεωρείτε ότι έκανα λάθος να εγγραφώ στην ειδική προσαύξηση από την αρχή , υπάρχουν θετικά στοιχεία εκτός από το μειονέκτημα ότι μέχρι τώρα πλήρωνα κάθε μήνα 58,24€. και μάλλον από εδώ και στο εξής 83,20€. το μήνα. 3.Προτείνετε την διαγραφή μου πλέον μέχρι να κλείσω τα 35 και δεκαετία;(από αυτά που γνωρίζω τότε γίνεται υποχρεωτική ). Σε περίπτωση αίτησης διαγραφής τι έχω κερδίσει με τα 5 χρόνια που έχω πληρώσει εώς τώρα και τι θα χάσω για τα ύπόλοιπα 5 στα οποία θα γίνει διαγραφή εώς να ξαναγίνει εγγραφή υποχρωτικά στην δεκαετία; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

1. Μετά από 5 χρόνια υπαγωγής στην Ειδική Προσαύξηση (παρ. 2 άρ. 4 Ν. 3518/2006). Δεν παίζει ρόλο αν έχει συμπληρώσει κανείς τα 35, ούτε η αρχική ημερομηνία εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ. Μόνο η ημερομηνία εγγραφής στην Ειδική Προσαύξηση.

 

2. Αν ήταν σωστό ή λάθος; Κανείς δε μπορεί να το πει αυτή τη στιγμή με σιγουριά, όπως έγραψαν και οι συνάδελφοι παραπάνω. Όταν με το καλό φτάσει η ώρα της συνταξιοδότησης, θα φανεί, απολογιστικά πλέον, το αποτέλεσμα.

 

3. Η προαιρετική διαγραφή (ή προαιρετική υπαγωγή, για όσους δεν είναι) εξαρτάται βασικά από τα εισοδήματά σου. Πόσο δηλαδή μετράνε για σένα αυτά τα επιπλέον 83,20€/μήνα. Εάν έχεις τη δυνατότητα, τα δίνεις και εξασφαλίζεις μεγαλύτερη σύνταξη. Η ανταποδοτικότητα (πόσο αυξάνεται η σύνταξη για κάθε ευρώ εισφορών) της ειδικής προσαύξησης είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή της κύριας ή της επικουρικής σύνταξης. Είναι κάπως σαν ιδιωτική ασφάλιση (την οποία έχει πολύς κόσμος). Το δεύτερο θέμα, εξίσου βασικό, είναι ότι υπάρχει αβεβαιότητα: αφ' ενός το ποσό σύνταξης μπορεί να ανακαθοριστεί από την εκάστοτε κυβέρνηση και αφ' ετέρου σε μερικά χρόνια - το πιθανότερο - δε θα υπάρχει ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ, αλλά κάποιο άλλο συνενωμένο ταμείο. Το γεγονός όμως ότι όλοι οι ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ θα έχουν ειδική προσαύξηση μάλλον διασφαλίζει ότι αυτή θα διατηρηθεί κάπως. Ας μην ξεχνάμε τέλος ότι η τάση σήμερα είναι οι συντάξεις να γίνουν πλήρως ανταποδοτικές (υπολογισμός εισφορών όλου του ασφαλιστικού βίου) και η ειδική προσαύξηση είναι σε αυτή τη λογική.

 

3β. Σε περίπτωση διαγραφής τώρα, για κάθε έτος που δεν πληρώνεις ειδική προσαύξηση χάνεις 1/40 του ποσού αυτής στη σύνταξη (όταν βγεις). Επίσης θα μπορούσες να ρωτήσεις εάν μπορείς να εξαγοράσεις τα έτη αυτά αργότερα (αμέσως πριν βγεις στη σύνταξη δηλαδή). Σίγουρα αυτό γίνεται για τα έτη σπουδών και για τα έτη μεταξύ της λήψης του πτυχίου και της εγγραφής στο ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ (παρ. 18 άρ. 10 ν. 3863/2010 και άρ. 40 ν.3996/2011), επειδή όμως για σένα πρόκειται για ενδιάμεσα έτη, ρώτα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

@anastasiosk

 

Μιας και είσαι μισθωτός, εχω και εγώ μία ερώτηση:

 

Η ειδική προσαύξηση εκπίπτει από το φορολογητέο εισόδημά σου; Δηλαδή στη βεβαίωση αποδοχών έχεις τα μικτά, τις ασφαλιστικές εισφορές (μεταξύ των οποίων και την ειδ. προσ.) και το αποτέλεσμα είναι τα φορολογητέα, πάνω στα οποία υπολογίζεται η παρακράτηση;

 

Αν είναι έτσι, τότε για ένα μισθωτό συμφέρει περισσότερο παρά για έναν ελ. επαγγελματία η (προαιρετική) υπαγωγή στην ειδική προσαύξηση, αφού θα γλιτώνει το 18% με 45% αυτής (ανάλογα το κλιμάκιο φόρου) ενώ ο ελ. επαγγελματίας μόνο το 10% (σταθερό) αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εκπίπτει από το φόρο αλλά πρέπει να το δω για να είμαι 100% σίγουρος. (Μη σου λέω ότι να ναι)

 

Ακόμα το σκέφτομαι για την διαγραφή ,τα έχω διευκρινήσει όλα ,ένα μόνο δεν ξέρει κανείς , στην περίπτωση που διαγραφώ τώρα έχωντας πληρώσει πλέον 5 χρόνια της προαιρετικής υπαγωγής ,αυτά τα 5 χρόνια που έχω πληρώσει θα υπολογιστούν +5 στο τέλος(συντάξιμα στην ειδική προσαύξηση) ή θα αργήσει να ξεκινήσει κατά 5 χρόνια η υποχρεωτική υπαγωγή η οποία ξεκινάει στην δεκαετία στον κλάδο και στα 35 ηλικίας.

 

Επίσης μία ερώτηση στους παλιότερους για να καταλάβω λίγο παραπάνω το ΤΣΜΕΔΕ . Για να δω τα ποσά που υπολογίζεται ότι θα παίρνει κανείς με τα σημερινά δεδομένα , είδα στη σελίδα του τσμεδε τρεις καταλόγους.

1.Βασική σύνταξη

2.Ειδική προσαύξηση

3.Εφάπαξ

 

Και αναλύει για κάθε χρόνο τη θα πρέπει να πάρεις στον κάθε κλάδο , η επικουρική σύνταξη που αναφέρεται; Εννοείται μάζι σαν βασική σύνταξη κύρια+επικουρική;

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία νέα:

 

Επισκέφτηκα το γραφείο του ΤΣΜΕΔΕ για ερωτήσεις σε ότι αφορά την διαγραφη από την ειδική προσαύξηση.

 

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα μου ήταν

 

1.Μπορείς να διαγραφείς όποτε θέλεις εφόσον είσαι προαιρετικά ενταγμένος.

2.Η διαγραφή σου πρέπει να γίνει αφού στείλεις εσύ ο ίδιος ταχυδρομικά την αίτηση διαγραφής στα κεντρικά στην Αθήνα στο τμήμα ειδικής προσαύξησης.

(Αυτό δεν το κατάλαβα και ξαναρώτησα αλλά οι υπάλληλοι εδώ ήταν κάθετοι.) Το αναφέρω διότι σε αντίστοιχη περίπτωση συναδέλφου στο γραφείο άλλης επαρχιακής πόλης δέχτηκαν κανονικά την αίτηση διαγραφής του ...τι να πω.

3.Τα χρόνια που έχω πληρώσει ήδη θα υπολογιστούν ως επιπλέον καταβληθέντα και συσντάξιμα σε ότι αφορά την ειδική προσαύξηση στο τέλος, δηλαδή όταν θα μπω στη 10ετία στον κλαδο και στα 35 ηλικιακά θα ενταχθώ και πάλι υποχρεωτικά.

 

Αυτά προς το παρόν.

 

Τώρα που στέλνω την αίτηση διαγραφής και υπόψιν ποιου στην Αθήνα ένας θεός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.