Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 13-13/10/2011 Διευκρινιστικές οδηγίες για την εφαρμογή του Ν.4014


Recommended Posts

Στην εγκύκλιο 13 του ΥΠΕΚΑ ξεκαθαρίζει ορισμένα πράγματα.

 

Τα βασικά που διέκρινα είναι τα παρακάτω:

1. Αν μπορεί να βγει άδεια δεν μπαινει στην ρύθμιση αλλά πληρώνει παράβολο, βγάζει άδεια και δεν επιβάλλονται πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης (συνδυασμός των Α.Ι.1 και Α.ΙΙ.2)

2. Δεν εφαρμόζονται οι συντελεστές 5,7,8,9 αν δεν υπάρχει Ο.Α. άσχετα αν το οικόπεδο/αγροτεμάχιο είναι οικοδομήσιμο

3. Το ποσοστό υπέρβασης δόμησης ελέγχεται με τη μέγιστη δόμηση του οικοπέδου/γηπέδου.

4. Το ποσοστό υπέρβασης κάλυψης ελέγχεται με τη μέγιστη κάλυψη του οικοπέδου/γηπέδου.

5. Η υπέρβαση ύψους ελέγχεται με το μέγιστο ύψος της περιοχής

6. Αν έχουμε υπέρβαση Δ ή πρασιάς το εμβαδό Υ.Δ. είναι αυτό που είναι μέσα στο Δ ή στην πρασιά.

7. Οι χώροι που έχουν έκπτωση 50% (Β.Χ) είναι όσοι είναι σε υπόγεια, σοφίτες και πατάρια (που πολεοδομικά δεν αποτελούν όροφο). Το κλπ του φύλλου καταγραφής εξαφανίσθηκε....

8. Κάθε αυθαίρετη κατασκευή που δεν προκαλεί υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης υπολογίζεται ξεχωριστά με τον δικό της αναλυτικό και έχει ελάχιστο πρόστιμο 500€ η κάθε μία. (Α.Ι.6)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

thanks faethon11....

 

και μια απορία faethon11, αν γνωρίζεις βέβαια, σε αυθαίρετο χωρίς Ο.Α νοείται η έννοια του βοηθητικού χώρου? υπόγεια, σοφίτες και πατάρια όπως ανέφερες...

 

και μια ακόμη :) όσα οικόπεδα εκτός σχεδίου έχουν εγγραφή στο κτηματολόγιο, είναι σίγουρο ότι δεν είναι δασική περιοχή? thanks;)

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο ; Νομίζω ναι

Σοφίτα ; Νομίζω ναι

πατάρι ; Ανάλογα με τον χρόνο κατασκευής; Δεν ξέρω :(

Link to comment
Share on other sites

όσα οικόπεδα εκτός σχεδίου έχουν εγγραφή στο κτηματολόγιο, είναι σίγουρο ότι δεν είναι δασική περιοχή? thanks;)

 

Καμία σχέση κτηματολόγιο και Δασικό, μπορεί να είναι οτιδήποτε: γεωργικά, δασικά,χορτολιβαδικά....Κά νεις αίτηση στο δασαρχείο και μαθαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκύκλιο 13 του ΥΠΕΚΑ ξεκαθαρίζει ορισμένα πράγματα.

 

Τα βασικά που διέκρινα είναι τα παρακάτω:

1. Αν μπορεί να βγει άδεια δεν μπαινει στην ρύθμιση αλλά πληρώνει παράβολο, βγάζει άδεια και δεν επιβάλλονται πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης (συνδυασμός των Α.Ι.1 και Α.ΙΙ.2)

Εγω γιατι δεν καταλαβαινω κατι τετοιο???

post-47190-131887279882_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

7. Οι χώροι που έχουν έκπτωση 50% (Β.Χ) είναι όσοι είναι σε υπόγεια, σοφίτες και πατάρια (που πολεοδομικά δεν αποτελούν όροφο). Το κλπ του φύλλου καταγραφής εξαφανίσθηκε....

 

Αν ειναι ετσι , μαλλον εχω κανει ¨πατατα."Εβαλα 9 μ2 σαν αποθηκη , χωρο που ειναι διπλα στην κατοικια (την οποια τακτοποιω) επισης.Στην 2 φαση που θα υποβαλω τα σχεδια της αποτυπωσης θα υπολογιστει το κανονικο προστιμα αυτης σαν κυριος χωρος? (τουλαχιστον θα ειναι μικρο το κακο 400e επιπλεον.Tο κτιριο εχει αδεια αποτυπωση θα κανω γιατι κατασκευαστηκαν 70μ2 στον τελευταιο οροφο

Στην περιπτωση ομως που εχω αποθηκη σε αποσταση απο το κτιριο που τακτοποιω, της οποιας το υψος ειναι περιπου 2-2.10, αυτην πως θα την παρω, σαν κυριο χωρο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

.............7. Οι χώροι που έχουν έκπτωση 50% (Β.Χ) είναι όσοι είναι σε υπόγεια, σοφίτες και πατάρια (που πολεοδομικά δεν αποτελούν όροφο). Το κλπ του φύλλου καταγραφής εξαφανίσθηκε....

..............

 

Φίλε Faethon δεν ξέρω που το βρήκες αυτό γραμμένο... εγώ δεν διάβασα πουθενά τη φράση "που πολεοδομικά δεν αποτελούν όροφο", (εκτός και άν μου ξέφυγε από τη βιασύνη μου). Επίσης στο φύλλο καταγραφής που τύπωσα το "και λοιπά" που συνοδεύει το κουτάκι με τους Β.Χ. δεν έχει εξαφανισθεί, ΥΠΑΡΧΕΙ κανονικότατα.

 

Θέλω να επισημάνω πάνω σε αυτό ότι : δεν είναι δυνατόν να αλλάζει κατα βούληση και ώς συμπέρασμα από τα συμφραζόμενα ενός οποιουδήποτε Νόμου, μία έννοια όπως η έννοια του Βοηθητικού Χώρου όπως αυτή έχει ορισθεί από τον Κτιριοδομικό, ο Β.Χ δεν χρησιμοποιείται έτσι για χαβαλέ, μεταφράζεται χρηματικά διαμέσω ΕΤΑΚ, ΔΕΗ, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ, ΦΟΡΟΥΣ, ΤΕΚΜΗΡΙΑ κλπ. και δεν γίνεται να αντιμετωπίζεται έτσι επιφανειακά (δηλ. δεν γίνεται κύριε να σου δηλώσω μία πυλωτή ώς κύριο χώρο επειδή είναι 3μ. ύψος...ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟ!!!).

Προσωπικά πιστεύω ότι ώς Βοηθητικοί Χώροι, κατα τον υπολογισμό του Ειδικού Προστίμου, μπορούν να υπολογισθούν ΚΑΙ τα γκαράζ-πυλωτές, ΚΑΙ οι ημιυπαίθριοι, ΚΑΙ τα κλιμακακοστάσια, ΚΑΙ βεβαίως οι σοφίτες-υπόγεια-πατάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.