Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 13-13/10/2011 Διευκρινιστικές οδηγίες για την εφαρμογή του Ν.4014


Recommended Posts

Αφού στο Παράδειγμα 2 της εγκυκλίου 13 για τα ΕΝΤΟΣ το υπόγειο χωρίς άδεια σε κατοικία με άδεια δεν παίρνει το 50%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού στο Παράδειγμα 2 της εγκυκλίου 13 για τα ΕΝΤΟΣ το υπόγειο χωρίς άδεια σε κατοικία με άδεια δεν παίρνει το 50%

 

Έτσι ακριβώς είναι...

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως αν ο βοηθητικός χώρος υπάρχει στην άδεια έχεις 0,5 και 1,4 ανάλογα με την χρήση που έχει τώρα. Αν δεν υπάρχει στην Ο.Α. ασχέτως αν τώρα είναι αποθήκη δεν βάζουμε το 0,5....

Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο παντως ειναι οτι τα υπογεια-σοφιτες βοηθητικοι χωροι αυθαιρετοι χωρις σχεδια ΔΕΝ πανε με 50%

 

το χωρίς σχέδια , συνεπάγεται και χωρίς Ο.Α για το συγκεκριμένο χώρο. άρα σε όλα τα εκτός σχεδίου κτίσματα χωρίς Ο.Α, δεν νοείται η έννοια του βοηθητικού χώρου?

akius,πόσο σίγουροι είμαστε για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

το χωρίς σχέδια , συνεπάγεται και χωρίς Ο.Α για το συγκεκριμένο χώρο. άρα σε όλα τα εκτός σχεδίου κτίσματα χωρίς Ο.Α, δεν νοείται η έννοια του βοηθητικού χώρου?

akius,πόσο σίγουροι είμαστε για αυτό?

 

Αν ήταν έτσι δεν θα σου είχε απενεργοποιημένο και το κουτάκι της υπέρβασης δόμησης βοηθητικών χώρων? Αντιθέτως σου δίνει την επιλογή να το επιλέξεις... Μήπως δηλαδή σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δηλώσουμε την πραγματική χρήση π.χ. αποθήκη

Link to comment
Share on other sites

Μια αυθαίρετη αποθήκη (σκέτη, χωρίς κατοικία κλπ) χωρίς άδεια σε εκτός σχεδίου, δεν είναι βοηθητικός χώρος?

Link to comment
Share on other sites

alexdam, μαζί σου εγώ, απλά διαβάζοντας αυτό που σου λέει ότι αν δεν έχεις Ο.Α δεν επιλέγεις κάποιο από τα 5,7,8,9 όπου μέσα στο 5 είναι τα τετραγωνικά των βοηθητικών χώρων, μου ξυπνάνε απορίες:)

Link to comment
Share on other sites

alexdam, μαζί σου εγώ, απλά διαβάζοντας αυτό που σου λέει ότι αν δεν έχεις Ο.Α δεν επιλέγεις κάποιο από τα 5,7,8,9 όπου μέσα στο 5 είναι τα τετραγωνικά των βοηθητικών χώρων, μου ξυπνάνε απορίες:)

 

Δίκιο έχεις...Απλά στη φόρμα του Τ.Ε.Ε σου έχει ενεργοποιημένες και τις δύο δύο επιλογές Κ/Χ και Β/Χ...και σου δίνει τη δυνατότητα να προχωρήσεις...Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όσον αφορά στην υπέρβαση δόμησης, όταν δεν υπάρχει ΟΑ αυτά που δεν επιλέγονται είναι οι ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ 5α, 5β κλπ. Το κουτάκι της υπέρβασης σε τμ λογικά συμπληρώνεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

letom, συμφωνώ, απλά στην περίπτωση χωρίς Ο.Α εγώ καταλαβαίνω ότι τα τετραγωνικά θα τα βάλεις όλα σαν Κύριοι Χώροι και όχι κάποια σαν Βοηθητικούς(και άντε βάζεις κάποια, ποια θα βάλεις? σύμφωνα με το τι πιστεύουμε εγώ και εσύ?)...λέω εγώ τώρα...γιαυτό και ρωτάω:)

Link to comment
Share on other sites

το 50% το ειπα με την λογικη του παραδειγματος στην εγκυκλιο...σε υπογειο εκτος αδειας δεν εχει 50%.....

 

 

το παραξενο θαναι οταν το τμημα πουχει αδεια και αλλαζει χρηση θα εχει 1.4 ενω το τμημα πουγινε κατυπερβαση θα κοστιζει λιγοτερο....

 

δλδ γραφειο που γινεται κατοικια 1.4.....και αν εχεις κανει και 50 τ.μ παραπανω αυτα δεν θαχουν 1.4 !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.