Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος μεταλλικής κατασκευής - ATOE


 

Recommended Posts

Έτσι είναι.

Αλλά και στις κατασκευές από σκυρόδεμα πάλι έτσι είναι. Αλλού τα μπετά, αλλού οι τοιχοποιιες, αλλου...

 

Ναι,αλλά θέλω να πω οτι ο κατεξοχήν φέρων σκελετός δεν δίδεται κάπου σαν ενιαία ενότητα.

Τυπικά δεν θα φτιάξω πρώτα ένα ανεξάρτητο κατακόρυφο τοιχοπέτασμα & μετά να το "καπακώσω" με ξεχωριστό σκελετό στέγης (κατά ΑΤΟΕ),

αλλά θα έχω μία σειρά συνδεόμενων πλαισίων που θα αποτελέσει σκελετό κατακόρυφων & οριζόντιων επιφανειών...

 

Αυτό δεν βλέπω να περιγράφεται κάπου στον ΑΟΤΕ με αυτήν την λογική...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω οτι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με μελέτη δημοσίων έργων παρά μόνο με κατασκευή.

Από τα λίγα που (νομίζω οτι) ξέρω θα υπολογίσεις άλλη τιμή για τη φέρουσα κατασκευή χωρίς τη στέγη και άλλη για τη στέγη αφού υπάρχουν διαφορετικά άρθρα (στην επιμέτρηση και πιστοποίηση πάντως έτσι τα έχω δει).

6105 και 6106 ανάλογα με τις διατομές και για τη στέγη 6129

 

τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη (καλύτερα θα τα ξέρει κάποιος που έχει ασχοληθεί με μελέτη φαντάζομαι)

Link to comment
Share on other sites

61.05 & 61.06 για το σκελετό

61.31 για γαλβανισμένα Ζ,C κλπ. με τροποποίηση της περιγραφής

72.30-72.65 για επιστέγαση ανάλογα με τον τύπο

72.80 για πλαγιοκάλυψη

 

Σε γενικές γραμμές αυτά, δεν χρειάζεσαι το 61.29 αν έχεις το 61.05 ή 61.06, μιλάει για υπάρχουσα υποδομή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η τοποθέτηση των αγκυρίων χρεωνεται 5€/τεμ.

 

Ξερει κανεις ποιες ποιοτητες διμικου χαλυβα κυκλοφορούν στην αγορά και τι τιμές εχουν το κιλο.

Συγκεκριμενα με ενδιαφέρει η διαφορά κόστους Fe360 και Fe430.

Mo εχουν πει οτι το fe360 δεν κυκλοφορεί πια στην αγορά διοτι εχει πια την ιδια τιμή με το fe430 oπότε προτιμάται.

Για το fe510 πριν καποια χρονια μου ειχαν πει ότι πρεπει να γινει παραγγελια απο το εξωτερικό για να ερθει.

Ισχυουν αυτες οι πληροφορίες μου???

Link to comment
Share on other sites

Eδω βρηκα και σε αλλες ποιότητες... http://www.sidma.gr/default.asp?pid=153&la=1

Γενικα εχω την εντύπωση ότι μαλλον ο S235(fe360-ST37) ειναι που διακινείται..

Τιμες δεν βλεπω πουθενα....

Ξερεται αλλες εταιρείες που εμπορευονται μορφοσίδηρο? κοιταξα και στη Σιδενορ αλλα δεν δίνει πολλα στοιχεια..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά απ' ό,τι θυμάμαι σε συζήτηση στο γραφείο για έργο μεγάλης κλίμακας, συνέφερε ο S275. Υπήρχαν διατομές όμως που έβγαιναν μόνο σε S235, όπως οι IPE100, IPE 120, UPN80 και UPN100. Επίσης πολλές διατομές τις φέρνουν πλέον μόνο σε S275, κοίταξέ το. Ο S355 δε χρησιμοποιείται τόσο πολύ ακόμα εδώ, βασικά λόγω κόστους πιθανόν και καθυστέρησης στους χρόνους έως ώτου να παραδωθούν από το εξωτερικό.

 

Πάρε τηλέφωνο στη ΣΙΔΜΑ και ρώτα κάποιον υπέυθυνο πωλήσεων ή τεχνικού τμήματος για τις ποιότητες και τιμές και θα σου πουν αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.