Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκη εκτός σχεδίου


Recommended Posts

a: Δηλαδή ,ότι στεγασμένο με κατακόρυφα φέροντα στοιχεία θεωρείται κύριος χώρος?

 

b: τιθεται και ενα αλλο θεμα πιο εξειδικευμένο

Αν εχω: Μπροστά σε χώρο αποθήκης -25τμ- σε εκτος σχεδιου μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο έχω κεραμοσκεπής βεράντα-30τμ.(πλακόστρωση ως μέρος και μετά τσιμεντοστεωση) με ξύλινο σκελετό.Κατω απο την κεραμοσκεπη υπάρχει επίσεις ΒΒQ και φουρνος. (εκτός σχεδιου μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο)

Θα δικαιολογέιται να παρω τιμη ζωνης -σαφώς πιο χαμηλή περιπου μιση- ως επαγγελματικος χώρος?

Σε τετοια περίπτωση θα είχα πάλι 55 τμ κυριων χώρων?

Μπορεί να δικαιολογηθεί ο επαγγελματικός χώρος -για να βαζει τα εργαλεία του και οτι χρειαζεται για καλιεργειες που υπάρχουν στο αγροτεμάχιο- αφου υπάρχει ΒΒQ και φούρνος?

 

c: προς architect_duth : ασκεπής βεράντα σε παραδειγμα του ΥΠΕΚΑ θεωρείται ωςλοιπή παράβαση και το πρόστημο βγαίνει βαση προυπολογισμόυ < ή> 5000 .

 

Υ.Γ. Σας ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια -γνώμες- συμπαράσταση....!!!!

Edited by DChris
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια....?

Ημαρτον, μην αναπαραγετε τις βλακειες του καθε υπαλληλικσου....

 

Ειναι δυνατον η σοφιτα και το παταρι να θεωρουνται βοηθητικοι χωροι και το μπαλκονι και η βεραντα κυριοι?

 

Ποσα θες να μας τρελανεις...?

 

Προσωπικα μιλωντας με καθε αυθαιρετουχο, τις βεραντες τις θεωρω 500αρικο, μιας και δεν ειναι ουτε κυριος ουτε βοηθητικος χωρος και τα αυτονομα στεγαστρα επισης 500αρικο...

Τη στεγη εφοσον δεν εδραζεται πανω σε πλακα δεν τη λαμβανω ως αυθαιρεσια, ουτε και την προεκταση της στεγης που δημιουργει στεγαστρακι πανω απο βεραντα...

 

Δε θα πληρωσει ο ανθρωπος προστιμο για 90τ.μ. σπιτι οταν εχει 50τ.μ. και τα υπολοιπα ειναι....βεραντα....

 

Αν ειναι ετσι, τοτε μετεπειτα εχει καθε δικαιωμα να την κλεισει τη βεραντα και να την κανει δωματιο χωρις να τον πει κανενας τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Οι εξωστες παντως, συμφωνα με τις ερωταπαντησεις του ΤΕΕ λογιζονται με αναλυτικο...

 

Κι εγω στο περιμενε τους εχω, προτρεποντας τους να καταθεσουμε την αιτηση τελευταιες ημερες του Νοεμβριου, μιας και δεν εμπλεκονται δημοσιες υπηρεσιες με πρωτοκολλα, ουρες, αναμονες κλπ, ενω ο χρονος ειναι με το μερος μας...

 

Και τον υπολογισμο του προστιμου τον κανω και το ανακοινωνω στον πελατη με πολλη επιφυλαξη γιατι απο τη μια μερα στην αλλη πολλα αλλαζουνε...

 

Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι δεν προκειται να υπαρξει καμια κυρωση σε κανενα μηχανικο για κανενα τετοιου ειδους λογο (πχ γιατι εβαλες τη βεραντα με αναλυτικο και οχι ως βοηθητικο χωρο η κυριο κλπ) πολυ απλα γιατι κανεις δε θα μπρει στη διαδικασια να ελεγξει κανεναν...

 

Οποτε τσαμπα ασχολουμαστε νομιζω... οπως και στα εξ αδιαιρετου που υπαρχει πληρης συγχυση αλλα στην τελικη, οποιοι τα προχωρανε ειναι οι πιο "μαγκες" για μενα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά στο σεμινάριο του ιεκεμ απαντήθηκε ξεκάθαρα ότι βεράντες σκεπασμένες είναι η/χ βοηθητικοί. Αυτό που επίσης ειπώθηκε με κάποια όμως αμφιβολία, χρήζει περαιτέρω διευκρίνισης από υπεκα, είναι ότι χώροι με ελεύθερο ύψος κάτω των 2.20 είναι βοηθητικοί. Με αναλυτικό ότι δεν μπορεί να εννοηθεί ως επιφάνεια. Στέγη σε νομίμως υφιστάμενο που δεν υπήρχε σε άδεια με αναλυτικό.

inzaghi οι μαγκιές μπορεί να αργούν αλλά πληρώνονται...

Link to comment
Share on other sites

Στα: 'παιδιά στο σεμινάριο του ιεκεμ απαντήθηκε ξεκάθαρα ότι βεράντες σκεπασμένες είναι η/χ βοηθητικοί.'

1)Η/Χ βοηθητικοί πως δηλώνονται?

Αν υπαρχει οικοδομικη άδεια: Ως ειδος χρήσης κυρια κατοικια

υπερβαση δόμησης >< 50%

Υ.Δ κύριων χώρων, ή Υ.Δ. βοηθητικών χώρων με μειωτικό συντελεστή 0,5?

Αν ΔΕΝ υπαρχει οικοδομικη άδεια και μη αρτιο-οικοδομίσιμο: τι διαφορά με πάνω?

 

2)Υπαρχει διαφορά αν καποιος εκανε παράνομο Η/Χ (με χρήση Η/Χ) και αν εκανε παρανομο Η/Χ βοηθητικό( σκεπασμένη βεράντα)?

ΑΝ ναι , εχει να κανει με το υλικό του φερον οργανισμού της στεγης? Μπετον ή ξύλινη?

Πως δηλώνονται οι παράνομοι Η/Χ(με χρήση Η/Χ)? Ως υπέρβαση δόμησης κυριας χρήσης ή βοηθ. χρησης με μειωτικό συντελεστή? Διοτι αν δηλώνονται ως κυρια χρήση τοτε ποια η διαφορα στο προστημο με το αν ειχαν κλείσει οι χώροι αυτοι?

Link to comment
Share on other sites

έχω τις εξής απορίες:

1) παράνομη αποθηκη σε εκτός σχεδιου μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο.

έχει χρήση ως αποθήκη γενικής φύσεως και αγροτικής.

1α)Μπορώ να την δηλώσω ως αποθήκη και ως τι αποθήκη αφού κανείς δεν είναι αγρότης ,ως επαγγελματική αποθηκη μπορώ?

1β)Στο τεε πως την δηλώνω (κηρία και μοναδικη κατοικία, άλλη κατοικία, τουρισμός βιομηχανια, υπηρεσίες)? Είναι κύριος χώρος η βοηθητικός? Είτε πάει στην περίπτωση του αριθμού παραβάσεων (με αναλυτικό προϋπολογισμό)?

Για τα 1α και 1β τι λέτε? Έχω ίδια περίπτωση και δεν ξέρω τι συντελεστές να βάλω.
Link to comment
Share on other sites

1α)Μπορει να δηλωθει ως αποθήκη με την αντίστοιχη τιμή ζώνης (200).

 

1β)Με επιφυλαξη απο οσο έχω ψαξει ειναι βοηθήτικός χώρος. Σε ποια κατηγορια δηλώνεται δεν εβγαλα ακρη ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια που έχω γράφει ΑΠΟΘΗΚΗ (Γενικής Χρήσης). Αυτό μπαίνει στο τετραγωνίδιο της Κύριας και Μοναδικής κατοικίας (σαν πρωτογενής τομέας) ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα η αποθήκη απο οτι κατάλαβα ειναι βοηθητικής χρήσης με συντελεστή 0,5

Λογικα πρωτογενής τομέας. Παντως αλλη κατοικία και τουρισμός βιομηχανία απορρίπτονται.. Τωρα υπηρεσίες δεν καταλαβα τι εννοεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.