Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκη εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα, γράφω πρώτη φορά και θέλω να ρωτήσω το εξής.

Ο πατερας μου εχει ενα οικοπεδο εκτος σχεδιου στα Γλυκά Νερά και θέλω να ρωτησω αν γινεται να φτιαξουμε μια αποθηκη για επαγγελματική χρήση. Το οικοπεδο ειναι καπου(αν θυμαμαι καλα) στα 250 τ.μ. (θα σας πω αυριο με σιγουρια γιατι μπορει να λεω και βλακειες). Γινετε αυτο ? στη περπτωση λυομενης κατασκευης αλλαζει τιποτα? Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γηπεδο εκτος σχεδιου, μη αρτιο και μη οικοδομησιμο, χωρις ο.α.

Στο συμβολαιο + τοπογραφικο αναγραφεται οτι υπαρχει παλαια ισογεια αποθηκη 40τ.μ. (ΚΑΙ μια δεξαμενη 3,68 τ.μ. που δεν αναγραφεται στο συμβολαιο, αλλα φαινεται στο τοπογραφικό).

Η ισογεια αποθηκη εχει μετατραπει σε οικια. Επιπλεον τωρα εχει χτιστει και οροφος απο πανω.

Το ισογειο πάει στα προ του 1983 και ο οροφος στα μετα το 2004. Καταθετω 2 φυλλα καταγραφης, σωστα?

Το ισογειο το βαζω σαν αλλαγη χρησης? Απο τη μια δεν υπαρχει ο.α. (οποτε, αλλαγη ως προς τι?), αλλα απο την αλλη αναφερεται σε συμβολαιο + τοπογραφικο ως αποθηκη.

Ισογειο + οροφος δηλωνονται ως κυριοι χωροι, ετσι?

Ημιυπαιθριος στο ισογειο + εξωτερικη σκαλα στο ισογειο που οδηγει στον οροφο + εξωστες στον οροφο + δεξαμενη, πανε με αναλυτικο...?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις Ο.Α ,όλο είναι αυθαίρετο άρα δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης.Αποψή μου ,ότι μετράει στη δόμηση και κάλυψη, μέτρησέ τα και τα άλλα αγνόησέ τα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα εγω θα "πατησω" στο οτι το συμβολαιο αναφερεται σε "παλαια ισογεια αποθηκη προ του 1980", για να βαλω το ισογειο στην κατηγορια πριν το 1983 (τον οροφο θα τον παω στην κατηγορια μετα το 2004).

Οποτε το ισογειο...αλλαγη χρησης ή οχι? Ιδου η απορια!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δε βάζεις συντελεστή αλλαγής χρήσης, γιατί δεν έχεις αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, αφού δεν υπάρχει άδεια. Έχεις αυθαίρετη κατασκευή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα του ΤΕΕ έχει αφαιρεθεί η μεταποίηση πρωτογενούς τομέα ως χρήση ή με απατούν τα μάτια μου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.