Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρετο που σε στελνει κατευθειαν φυλακη


Recommended Posts

αυτο λεω κι εγω οτι σ'αυτα που πανε με αναλυτικο υπολογιζει δ, προκηπιο κτλ και παλαιοτητα .Αν σε αυθαιρετο με προστιμο συνολο λογω παλαιοτητας 800 ευρω ας πουμε και εχει και 5 παραβασεις αναλυτικου και ειναι πριν το 83 αλλο ειναι να πληρωσει 5x500 + 800 = 3300 ευρω και αλλο αν ισχυει η παλαιοτητα 5x500x0,15 + 800 = 1175 ευρω.

 

Καλα ειναι να ειναι να μετραει η παλαιοτητα αλλ στο συστημα του τεε δεν γινεται να την υπολογισεις...

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα δε δέχεται την παλαιότητα στα 500άρικα αλλά το αναφέρουν στο Γ μέρος των ερωτοαπαντήσεων.....

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω μια παρόμοια περίπτωση στην οποία έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια κακώς εκδοθείσα όπως προέκυψε από τον έλεγχο των όρων δόμησης αφού πρόκειται για οικόπεδο 2στρ. εκτός σχεδίου εντός ζώνης οικισμού κάτι το οποίο δεν ισχύει αφού δν υπάρχει ζώνη οικισμού!

Επιπλέον υπάρχουν αυθαιρεσίες καθ΄υπέρβαση της οικοδομικής αδείας που ο ιδιοκτήτης θέλει να νομιμοποιήσει με το Ν.4014!

Εδώ μπαίνω εγώ αν δηλαδή δεν υπογράψω εγώ το καινούργιο τοπογραφικό(με ΕΓΣΑ) αλλά αναλάβω την υπάγωγή της άιτησης και λοιπές διαδικασίες έχω καποια ευθύνη? Είμαι υπέυθυνη και για τον έλεγχο εκδοθείσας οικοδομικής άδειας?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω μια παρόμοια περίπτωση στην οποία έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια κακώς εκδοθείσα όπως προέκυψε από τον έλεγχο των όρων δόμησης αφού πρόκειται για οικόπεδο 2στρ. εκτός σχεδίου εντός ζώνης οικισμού κάτι το οποίο δεν ισχύει αφού δν υπάρχει ζώνη οικισμού!

Επιπλέον υπάρχουν αυθαιρεσίες καθ΄υπέρβαση της οικοδομικής αδείας που ο ιδιοκτήτης θέλει να νομιμοποιήσει με το Ν.4014!

Εδώ μπαίνω εγώ αν δηλαδή δεν υπογράψω εγώ το καινούργιο τοπογραφικό(με ΕΓΣΑ) αλλά αναλάβω την υπάγωγή της άιτησης και λοιπές διαδικασίες έχω καποια ευθύνη? Είμαι υπέυθυνη και για τον έλεγχο εκδοθείσας οικοδομικής άδειας?

 

Καλή σου μέρα.Σύμφωνα με το άρθρο 22 του Ν.1577/85, όπως ισχύει μετά το Ν. 2831/00 (ΓΟΚ): « Για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, εντός ή εκτός οικισμού, απαιτείται οικοδομική άδεια της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας» . Aυθαίρετη θεωρείται κάθε κατασκευή που εκτελείται :α) Χωρίς οικοδομική άδεια β) Καθ' υπέρβαση υπάρχουσας άδειας Αφορά αυθαίρετες κατασκευές που κατασκευάστηκαν κατά τη διάρκεια ισχύος οικοδομικής αδείας, ενώ δεν προβλέποντο από αυτήν. Κατασκευές που γίνονται μετά τη λήξη της αδείας [πχ λόγω ρευματοδότησης, θεωρείται ότι εκτελέστηκαν χωρίς άδεια.γ) Με βάση άδεια που ανακλήθηκε (σύμφωνα με τη Νομολογία, ακόμα και η επί μακρόν διακοπή εργασιών, συνιστά ανάκληση αδείας. Σ’ αυτή την περίπτωση, οι κατασκευές δηλώνονται προς ρύθμιση;)ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ Σ" ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙδ) Κατά παράβαση των σχετικών διατάξεων ( Αρα ακόμα κι αν εκδόθηκε άδεια, κατασκευές που εγκρίθηκαν αλλά δεν υπάκουαν στις ισχύουσες διατάξεις κατά το χρόνο έκδοσής της, θεωρούνται αυθαίρετες ).Αρα κρίνεις και αποφασίζεις. (Μάλλον σε έβαλα σε περισσότερες σκέψεις!!!)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου ή καλύτερα για τη διάθεση να απαντήσεις γιατί δε μπορώ να πω ότι με ξεμπέρδεψες!

Είμαι νέα μηχανικός και δεν ξέρω πως να το χειριστώ και από ότι βλέπω αν συνεχίσουμε έτσι δε με βλέπω να έχω δουλειά με αυτά που μου τυχαίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια ερώτησή μου στα τηλέφωνα του υπεκά, ένας κύριος μου απάντησε το εξής:

Εφόσον η άδεια είναι παράνομη ή είναι άκυρη για κάποιο λόγο, τότε το πρόστιμο υπολογίζεται ως "χωρίς άδεια" και στην τεχνική περιγραφή αναφέρεις ακριβώς τι συμβαίνει, τον αριθμό της άδειας και για πιο λόγο είναι παράνομη ή άκυρη.

 

Ωστόσο, καλύτερα ρώτα και η ίδια σε κάποιον τηλεφΟνικό γκουρού του 4014 και εννοείται ότι θα πάρεις πάνω από 1 τηλεφΟνική γνώμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες θα ακούσεις σίγουρα πολλες γιατί απλά όλα είναι ρευστά...το μόνο που τους κίει είναι τα αρπάξουν όσο το δυνατόν συντομότερα και έτσι αποφάσισαν να μας κάνουν και χωροφύλακες και φοροεισπράκτορες!!!

τσπα...σήμερα είχαμε ημερίδα με Λεμπέση - Καρατσώλη απο ΤΕΕ και μας είπαν ότι δεν είναι δουλειά μας να ελέγξουμε άδειες...όπως βγήκαν βγήκαν...οπότε θα το έβαζα με άδεια γνωρίζοντας ότι απλά είναι όλο αυθαίρετο και δεν δύναται να νομιμοποιηθεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.