Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές Χρήσεων


Recommended Posts

Δε ξέρω αν εμπίπτει σε αυτό το νόμο ο διαχωρισμός της κατοικίας.

Ίσως να βάλεις με αναλυτικό προυπολογισμό παράβαση αλλά και πάλι δε θα σου εξασφαλίζει την αυθαιρεσία διαχωρισμού.

Δεν είναι αλλαγή χρήσης ο διαχωρισμός.

Κάποιος έμπειρος ίσως μας πει πως ξεπερνάς το σκόπελο για την θέση στάθμευσης ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν εμπίπτει σε αυτό το νόμο ο διαχωρισμός της κατοικίας.

Ίσως να βάλεις με αναλυτικό προυπολογισμό παράβαση αλλά και πάλι δε θα σου εξασφαλίζει την αυθαιρεσία διαχωρισμού.

Δεν είναι αλλαγή χρήσης ο διαχωρισμός.

Κάποιος έμπειρος ίσως μας πει πως ξεπερνάς το σκόπελο για την θέση στάθμευσης ή όχι.

 

Οι θέσεις στάθμευσης όταν δε μπορούν να εξασφαλιστούν μπορούν να εξαγοραστούν.

Link to comment
Share on other sites

Οι θεσεις εξαγοραζονται μόνο οταν εχεις μικρο εμβαδον οικοπεδου!!!Και όχι πάντα και σε καθε περιπτωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας...

Έχω περίπτωση κτιρίου που στην οικ. άδεια αναφέρεται κτίριο γραφείων και καταστημάτων, με καταστήματα στο ισόγειο και γραφεία στους υπόλοιπους ορόφους.

Στο ισόγειο αντί για κατάστημα όμως χρησιμοποιείται ο χώρος ως γραφείο και έχουν γίνει εσωτερικές διαρρυθμίσεις με κινητά χωρίσματα (με διαφορετική διαρρύθμιση από ό,τι φαίνεται στην άδεια).

Από ό,τι αντιλαμβάνομαι, η περίπτωση αυτή υπάγεται στην Απόφαση 48669/89, σωστά? Δεν αντίκειται στις γενικές κ πολεοδομικές διατάξεις και στον κτιριοδομικό, δε συνεπάγεται μεταβολή τιμής μονάδας όγκου και δε δημιουργούνται πρόσθετες θέσεις στάθμευσης (αφού τα καταστήματα προϋποθέτουν περισσότερες θέσεις στάθμευσης από τα γραφεία).

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν χρειάζεται να γίνει κάποια ενέργεια σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις μια μικρής κλίμακας και να νομιμοποιήσεις με αυτόν τον τρόπο τα εσωτερικά χωρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή χρήση του γκαράζ θα πάει με το εμβαδόν της (υπέρβαση δηλαδή) αλλά με 0,5 σαν βοηθητικός χώρος (σύμφωνα με την απάντηση 27 του Β μέρους)Αν και αυτή η απάντηση του Β μέρους έχει δοθεί με τα σημερινά δεδομένα των γκαράζ περί συντελεστή δόμησης και κάλυψης

 

Αυτό για τους κλειστούς ισόγειους χώρους στάθμευσης που έχουν μετατραπεί σε κατοικία ή καταστήματα δεν είμαι σίγουρη πως έχει ξεκαθαρίσει . Είσαι βέβαιος πώς θα τους βάλω με 0,50 συντελεστή?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση διαχωρισμού ενός διαμερίσματος σε δύο, απαιτείται ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΕΝΟΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΥΟ από την οικεία πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τους κλειστούς ισόγειους χώρους στάθμευσης που έχουν μετατραπεί σε κατοικία ή καταστήματα δεν είμαι σίγουρη πως έχει ξεκαθαρίσει . Είσαι βέβαιος πώς θα τους βάλω με 0,50 συντελεστή?

 

Όχι μειωτικός στο ισόγειο μόνο όσα έχουν βοηθητική χρήση. Λογικό γιατί υπάρχει κανείς που να έκανε το σπίτι του γκαραζ ή αποθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα με υπόγειο που στην άδεια υπάρχει και w.c. στο ισόγειο, αν τελικά έχει κατασκευαστεί αυτό στο υπόγειο (που ξεκάθαρα λειτουργεί ως αποθηκευτικός χώρος).... εντάσσεται στον νόμο?

Το w.c. λογικά δεν αποτελεί χώρο κύριας χρήσης.... Σωστά?

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.