Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη πέργκολα με κεραμοσκεπή και τοίχο από την μια πλευρά στον εξώστη διαμερίσματος τελευταίου ορόφου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω να τακτοποιήσω αυτήν τη περίπτωση της ξύλινης πέργκολας με κεραμοσκεπή (περίπου 40 τμ ) και χτισμένο τοίχο από την μια πλευρά στον εξώστη διαμερίσματος.

θα το υπολογίσω ως μια πολεοδομική παράβαση?

θα το υπολογίσω ως υπέρβαση δόμησης και κάλυψης βοηθητικού χώρου?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της ύπαρξης του τοίχου, θα το υπολογίσεις ως υπέρβαση δόμησης και θα ελέγξεις αν υπάρχει υπέρβαση στην κάλυψη.

Το ερώτημα είναι αν το πας στους κύριους χώρους ή στους βοηθητικούς με αλλαγή χρήσης....

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε Δ' μέρος εροτοαπαντήσεων από το ΥΠΕΚΑ σήμερα και σχετικά με το θέμα λέει:

6. Πως υπολογίζεται το ενιαίο ειδικό πρόστιμο για στεγασμένους χώρους (ανοιχτούς) με υποστυλώματα όπως ημιυπαίθριοι, ανοιχτοί, κιόσκια κλπ;

Στεγασμένοι ανοιχτοί χώροι επί υποστηλωμάτων ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής τους (οπλισμένο σκυρόδεμα, ξυλοκατασκευή, σιδηροκατασκευή κλπ) υπάγονται στην κατηγορία 13 του φύλλου καταγραφής αυθαιρέτων κατασκευών και υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό. Στην ίδια κατηγορία 13 υπάγονται προστεγάσματα, αρχιτεκτονικές προεξοχές, ζαρντινιέρες, υπερβάσεις εξωστών.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αναφέρεται για ανοιχτούς στεγασμένους χώρους. Η ύπαρξη του τοίχου όμως στη μια πλευρά του εξώστη υποδηλώνει ότι δεν είναι τελείως ανοιχτός ο χώρος, συνεπώς δεν νομίζω ότι μπορεί να στηριχτεί σε αυτό και να το πάει με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Celena δεν έχεις δίκιο... ανοικτός στεγασμένος χώρος θεωρείται αυτός που έχει τουλάχιστον μία πλευρά πλήρως άκτιστη (ανοικτή), μην τα μπερδέυουμε τα πράγματα αν δεν ήμαστε σίγουροι για μία γνώμη που εκφράζουμε, άρα είναι τελεσίδικο ότι ο Η.Χ., όσες πλευρές κι αν έχει κλειστές, πάει με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

επειδή έχω και εγώ αντίστοιχη περίπτωση πέργκολας ( η οποία πλέον είναι στέγαστρο με κεραμίδια) στο δώμα μπορεί κάποιος, αφού δεν μου έχει ξανατύχει, να μου υποδείξει τον τρόπο υπολογισμού αναλυτικού προϋπολογισμού; Μπορεί να γίνει μόνο μέσω των λογισμικών κάποιων εταιρειών ή υπάρχει και άλλος τρόπος ή πρόγραμμα ανοικτό;

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Edited by INGPAK
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και σε άλλο τόπικ...όποιος συνάδελφος έχει υπολογίσει αναλυτικό πρ. για τέτοια παράβαση ας μας ενημερώσει ώστε να προκύψει μια τιμή ανά μ2 κατά προσέγγιση. :shock:

Link to comment
Share on other sites

ok milakis, αν δείς, μαθείς κάτι θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να μου το απαντήσεις σε αυτό το τόπικ. Ομοίως θα πράξω και εγώ.

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Celena δεν έχεις δίκιο... ανοικτός στεγασμένος χώρος θεωρείται αυτός που έχει τουλάχιστον μία πλευρά πλήρως άκτιστη (ανοικτή), μην τα μπερδέυουμε τα πράγματα αν δεν ήμαστε σίγουροι για μία γνώμη που εκφράζουμε, άρα είναι τελεσίδικο ότι ο Η.Χ., όσες πλευρές κι αν έχει κλειστές, πάει με αναλυτικό.

 

Δεκτή η παρατήρησή σου.

Γι αυτό εκφράζουμε εδώ τις απόψεις μας, για να συζητούνται και να διορθώνονται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.