Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασύσταση φακέλλου


Recommended Posts

Εχω περαιωσει ηδη μια διαδικασια μερικης ανασυστασης φακελου ο οποιος ειχε απωλεσθει με υπαιτιοτητα της Πολεοδομιας, ουτως ωστε να εκδωσω βεβαιωση νομιμοτητας για ενα διαμερισμα και ΠΕΑ κλπ για μεταβιβαση....

 

Η σημερινη περιπτωση που μου ετυχε ειναι ιδιαζουσα....

Ο φακελος ανευρεθη αλλα μεσα δεν ειχε την κατοψη του οροφου μου, παρα μονο ισογειου, υπογειου, δωματος, τομες, οψεις κλπ.....

 

Εγω μπορω να παρω βεβαιωση απωλειας της κατοψης μου για να προχωρησω σε μερικη ανασυσταση του φακελου, με αποτυπωση ολων των χωρων, ολων των ιδιοκτησιων του οροφου μου....

Δεδομενο επισης οτι αναζητωντας σε συμβολαιογραφικες πραξεις του παρελθοντος, δεν βρηκα τιποτα σε αρχεια συμβολαιογραφων και υποθηκοφυλακεια....

 

Και ερωτω εγω ευλογα.....

Στην περιπτωση που προχωρησω σε ανασυσταση με αποτυπωση, κατι το οποιο εχω επαναλαβει και εγκριθηκε κανονικα και κατοπιν εγκρισης της αποτυπωσης μου απο την πολεοδομια και σφραγισματος των κατοψεων που θα χορηγησω για εκδοση βεβαιωσης, ΠΕΑ και αγοραπωλησιας του ακινητου, και μελλοντικα βρεθει απο αλλον ιδιωτη (ειτε απο ξεχασμενο αρχειο του, ειτε απο αρχειο συμβολαιογραφου λογου χαρη) η εγκεκριμενη κατοψη του οροφου, οπως ειχε κατατεθει στην πολεοδομια κατα την εκδοση της Ο.Α., η οποια εχει καποιες διαφοροποιησεις ως προς την αποτυπωση μου, τι συμβαινει?

 

Ποια κατοψη θα εχει ισχυ? Η παλαια η η νεα κατοπιν ανασυστασης?

 

Και αν ισχυει η παλια που βρεθηκε, θα εχω καποια κυρωση εγω που δεν την ειχα βρει και προχωρησα σε ανασυσταση με αποτυπωση η οποια εγκριθηκε κανονικα απο την πολεοδομια ομως?

 

Θεωρω πως δε θα εχω καμια κυρωση, απο τη στιγμη που θα εχω στα χερια μου βεβαιωση απωλειας και αποφαση μερικης ανασυστασης της κατοψης με αποτυπωση

 

Οι αποψεις σας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ πως αν έχεις βεβαιωση απωλειας από την πολεοδομία

δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

 

Βέβαια καλά κάνεις και προβληματίζεσαι τι τυχόν θα συμβεί σε περίπτωση που κάποια στιγμή προκύψει κάτοψη με διαφοροποιήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι υποχρεωμενος να ψαξω ολον τον κοσμο για να βρω επικυρωμενα αντιγραφα της πολεοδομιας για ενα φακελο που απωλεσθη με υπαιτιοτητα της υπηρεσιας....

 

Αλλα απο τη στιγμη που εχω στα χερια μου βεβαιωση απωλειας και εγκριση μερικης ανασυστασης ως προς τα στοιχεια που προσκομιζω, θελω να πιστευω οτι ειμαι καλυμενος...

 

Τωρα αν στο μελλον βρεθει κατι με διαφοροποιησεις, πιθανον για εκεινη την υποθεση να δεχθουν την αρχικη κατοψη και οχι της ανασυστασης μου, ομως αναδρομικη ισχυ δεν ξερω κατα ποσο μπορει να εχει.....

 

Στην τελικη, σιγα να μην ασχοληθει κανεις με αλλη ιδιοκτησια απο αυτη που τον ενδιαφερει για να συγκρινει, ενω ακομα και σε περιπτωση μεταβιβασης της ιδιας ιδιοκτησιας με μενα σε καποια χρονια, νομιζω πως αμα βρεθει η παλια κατοψη ελαφρως διαφοροποιημενη, νομιζω "βολευει" τον ενδιαφερομενο να χρησιμοποιησει την ανασυσταση...

Link to comment
Share on other sites

Αυριο το πρωι θα κανω τις σχετικες κινησεις μου στην οικεια πολεοδομια και θα ενημερωσω περι του θεματος, μιας και βλεπω πως δεν εχετε αποψη να εκφρασετε.

Link to comment
Share on other sites

Στη βεβαίωση της πολεοδομίας λέει ότι αν ευρεθεί θα ειδοποιηθείς τηλεφωνικά.... Θεωρώ και εγώ ότι αφού κάνεις ανασύσταση του φακέλου μέσω πολεοδομίας δεν έχεις πρόβλημα. Μιας και το θέτεις, βάλε αν δε βαριέσαι τα βήματα της ανασύστασης και τι χαρτιά χρειάζαται για την πολεοδομία. Και αν δεν υπάρχει κανένα σχέδιο κάνεις κανονικά τη μελέτη με το ΓΟΚ που ίσχυε όταν υποθέτεις ότι έγινε η μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

Ακουσον ακουσον....

Καλα κανω εγω και δεν εχω καμια ορεξη να μιλαω με το ΤΕΕ Θεσσαλονικης γιατι οι ανθρωποι ειναι ασχετοι και καθολου επεξηγηματικοι σε οτι και να τους ρωτησεις....

 

Ρωταω υπαλληλο την ευλογη απορια μου περι του τι θα συμβει εφοσον η ανασυσταση βασει αποτυπωσης εγκριθει και μεταγενεστερα βρεθει αντιγραφο της κατοψης που χαθηκε, για την οποια και εκανα αποτυπωση, σε αρχειο καποιου συμβολαιογραφου η ιδιωτη και αυτη εχει διαφοροποιησεις ως προς την κατοψη της ανασυστασης....

 

Η απαντηση?

 

Ε, το πολυ πολυ να σου κανουν καμια μηνυση και κανα δικαστηριο...

 

Και τωρα αυτοι οι ανθρωποι θεωρουνται συναδελφοι μας που βρισκονται σε αυτα τα ποστα για να μας εξυπηρετουν, προασπιζοντας τα συμφεροντα μας... Δεν παμε καλα...

 

Στο προκειμενο, η προισταμενη της Πολεοδομιας με ειπε πως δεν εχει συμβει ποτε ως τωρα να βρεθει αντιγραφο σχεδιου που απωλεσθη, να ειναι διαφορετικο απο της ανασυστασης, οποτε δεν ξερει τι μπορει να συμβει.... Η ανασυσταση πιστοποιει περιτυπωμα οικοδομης, ενω επιφυλασσεται για τις εσωτερικες διαστασεις, κατι το οποιο με μια απλη ΕΕΜΚ να τακτοποιηθει....

Οσον αφορα κοινοχρηστους χωρους, μπαλκονια και λοιπες ενδεχομενες παραβασεις που θα εχριζαν νομιμοποιησης αντι ΕΕΜΚ, 3843, 4014 κλπ, η απαντηση ηταν αφοπλιστικη....

 

Εδω γινονται τερατα, θα ασχοληθει κανεις με 1τ.μ. παραβιασης?

 

Αναδρομικη ισχυς, με λιγα λογια, ακυρωτικης αποφασης ανασυστασης σε περιπτωση ανευρεσης του απωλεσθεντος δυσκολα να υπαρξει....

 

Και σε οτι ρωτησες πιο πανω συναδελφε, δεν κανουμε καμια ιδιαιτερη μελετη....

Αποτυπωση του οροφου μου ζητησανε,

συμβολαιο αγορας του διαμερισματος που με ενδιαφερει, στο οποιο ενδεχομενως να αναγραφεται εμβαδον διαμερισματος,

τεχνικη εκθεση μου,

ΥΔ ιδιοκτητη οτι τα σχεδια που προσκομιζω ειναι ομοια με της οικοδομικης αδειας,

φωτογραφιες ιδιοκτησιας, εξωτερικες φωτογραφιες και κοινοχρηστων χωρων

Και οτι αλλο στοιχειο ενδεχομενως εχω στα χερια μου απο το φακελο που μπορει να βοηθησει τη διαδικασια....

 

Ελαχιστες αμοιβες, κρατησεις κλπ ΔΕΝ απαιτουνται.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι εσύ δεν θα έχεις καμία κύρωση. Ανασύσταση γίνεται ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια. Αν πρόκειται για διαμέρισμα, συνεπώς δεν εμπλέκονται άλλες υπηρεσίες (πχ υγειονομικό κτλ), τότε η μόνη πηγή σου είναι η πολεοδομία. Παρατήρηση: η Πολεοδομία Κορίνθου αναφέρει στη σχετική δήλωση οτι ο φάκελος δεν βρέθηκε, όχι οτι δεν υπάρχει. Αυτό κατά τη γνώμη μου λέει πάρα πολλά...Εσύ ζητάς λοιπόν ένα φάκελο και δεν τον βρίσκουν. Επόμενο δεν είναι να αποτυπώσεις ό,τι βλέπεις;

 

Πάντως προσωπικά η υπόθεση που περιγράφεις με βάζει σε υποψίες...βρέθηκε όλος ο φάκελος, αλλά όχι η κάτοψη που σε ενδιαφέρει; Ύποπτο (όχι από μέρους σου φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ποσα τετοια περιστατικα μπορεις να βρεις.... απο απωλειες σχεδιων μεχρι και ολοκληρων φακελων...

 

Μου εχουν πει ιστοριες απο την πολεοδομια... παει ο αλλος για φωτοαντιγραφα σχεδιων και δεν επιστρεφει ΠΟΤΕ....

Δεν ελεγχεται κανενας, ουτε ταυτοτητες ουτε τι παιρνει για φωτοτυπιες....

 

Σχεδια που χανονται στα φωτοτυπαδικα.... σχεδια που ξεχνιουνται εκτος φακελων, μαζευονται οι φακελοι και μενουν αυτα εκτεθειμενα χωρις να ξερει κανενας σε ποιο φακελο ανηκουν....

Και μιλαμε τωρα για σχεδια 40 και 50 ετων...

 

Νομιζεις θα νοιαστει κανενας υπαλληλος να αναζητησει το φακελο να βαλει μεσα το σχεδιο... Δε νομιζω....

 

Γενικα επικρατει μια χαωδης κατασταση στα αρχεια Πολεοδομιας που δεν με εκπλησει τιποτα...

Ο υπαλληλος την αλλη φορα ηταν ετοιμος να μου χορηγησει βεβαιωση απωλειας φακελου, ενω αυτος βρισκοταν 3μ μακρυα του, σε εντελως διαφορετικη θεση απο το αρχειο...

Και αυτο επειδη ανακαλυψα οτι ο φακελος απο το κεντρικο αρχειο της πολεοδομιας ειχε μεταφερθει στην πολεοδομια δυτικης θεσσαλονικης πριν 15 μερες και φυσικα δεν ειχε τοποθετηθει στη θεση του, μετα τη χρησιμοποιηση του απο αυτον που τον ειχε αιτηθει....

 

Τι ψαχνεις τωρα.... Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ inzaghi πολυ κατατοπιστικά ολα αυτά αλλα δυστυχως στην πολεοδομία Θεσ/νίκης αυτο τινει να γινει ο κανόνας.

Έχω 3 περιπτώσεις που λείπει η κάτοψη ! Την βεβαίωση στην δίνουν στον 1ο όροφο (Αλέκος!) ?

Και με αυτήν πας για ανασύσταση ?

Και αφού ολοκληρωθεί η ανασύσταση δίνεις την βεβαίωση ?? - που σημαίνει χρονική καθυστέρηση γι αυτόν που καίγεται για το συμβόλαιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.