Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Θέμα προς συζήτηση :

 

Δεδομένα:

Διόροφη ΕΝΙΑΙΑ κατοικία (μεζονέτα) με απόληξη κλιμακοστασίου.

 

Ισόγειο 70 τ.μ.

Α' όροφος 70 τ.μ.

(Απόληξη + έξτρα χώρος κολλητά) 30 τ.μ.

 

ΟΛΕΣ οι παραπάνω στάθμες έχουν ψηλώσει κατά 30 εκατοστά η καθεμιά με αποτέλεσμα η τελευταία στάθμη (δηλ. η απόληξη μαζί με τον έξτρα χώρο δίπλα της) να υπερβαίνει κατά 90 εκατοστά το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος.

 

Αυτή η τελευταία στάθμη δηλώνεται εξ ολοκλήρου σαν Υ.Δ με υπέρβαση ύψους <20%.

 

Το ισόγειο και ο α' όροφος έχουν ψηλώσει κατά 30 εκατοστά έκαστο.

 

Στην περίπτωση που η υπέρβαση αυτή δηλωνόταν με το 0.20..... τι θα δηλώνατε??????

 

 

 

140 τ.μ. με 30 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι ο κάθε όροφος (70τ.μ. + 70 τ.μ.) ψήλωσε κατά 30 εκατοστά ???

 

ή

 

70 τ.μ. με 60 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι η ιδιοκτησία (ως προβολή περιγράμματος) ψήλωσε κατά 60 εκ. συνολικά?

 

ή

 

40 τ.μ. με 60 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι τα υπόλοιπα 30 τ.μ. δηλ. τμήμα της ιδιοκτησίας (ως προβολή περιγράμματος) έχουν υπολογιστεί ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ τελευταία στάθμη που συνολικά έχει υπέρβαση 90 εκ. ???????????

 

 

Αρκετές διαφορές στα πρόστιμα των 3 περιπτώσεων..........

 

Ακούω γνώμες....

 

 

Επίσης..... μήπως άκουσε κανείς ΠΟΤΕ θα ενσωματωθεί στην εφαρμογή του ΤΕΕ ο υπολογισμός για τις υπερβάσεις ύψους ΧΩΡΙΣ υπερβάσεις δόμησης (δηλ. οι συνελεστές 0.20 και 0.40) ?????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως δεν διατύπωσα καλά την ερώτηση. Εννοούσα αν είχε τακτοποιήσει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Σήμερα τι θα κάνατε; Δε θα τη δίνατε τη βεβαίωση;

 

Μια χαρά την είχες διατυπώσει συνάδελφε την ερώτηση.

Συγγνώμη... εγώ δεν πρόσεξα την αναφορά σου που έλεγε "είτε έτσι υπολογισμένη είτε αλλιώς,"....

 

Απαντώντας εκ νέου λοιπόν,....

 

ΑΝ ήταν δηλωμένη η αυθαιρεσία και υπολογισμένο το πρόστιμό της... με ΟΠΟΙΟ τρόπο κι αν ήταν υπολογισμένο (αναλυτικό ή φύλλο καταγραφής).... με βάση τα όσα έχω υποστηρίξει, ΝΑΙ, προσωπικά θα την έδινα ΚΑΙ στις ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

 

Αρκεί να είχε "αποτυπωθεί" με όποιο από τα δυο σκεπτικά...

Link to comment
Share on other sites

Θα πας με τον δεύτερο τρόπο, δηλαδή με τον συντελεστή για τα συνολικά τμ!

 

Γιατί απλά δεν κοιτάς το παράδειγμα της εγκυκλίου 13 (που είναι και εγκύκλιος) που υπολογίζει ξεχωριστά τα 110 + 110 τ.μ. της υπέρβασης ως προς τα αρχικά τ.μ. της Άδεια? Το ξέρω ότι σε μπερδεύω αλλά εγώ σε σχέση με όλα αυτά τα φύλλα των ερωτοαπαντήσεων, προτιμώ να βασίζομαι στο παράδειγμα της εγκυκλίου που συμφέρει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πώς γίνεται ο συμψηφισμός προηγούμενων προστίμων με αυτό του 4014/11? Οι απαντήσεις στα ερωτήματα -πλέον- επιτρέπουν και σε πρόστιμα του Ν.3843 να συμψηφίζονται, αλλά δεν διευκρινίζεται πουθενά αν αφορά ΠΕΡΑΙΩΜΕΝΕΣ διαδικασίες ή σε εξέλιξη και κυρίως, πώς θα γίνει αυτό μέσω του προγράμματος του ΤΕΕ.

Περίπτωση που έχω είναι ο πελάτης να έχει πληρώσει τον Οκτώβριο του 2011 το πρόστιμο του 3843/11 για πατάρι (7000 ευρώ), για να προλάβει την προθεσμία του νόμου και δεδομένου ότι στις πρώτες απαντήσεις που έδινε το ΥΠΕΚΑ ο συμψηφισμός δεν αφορούσε το Ν.3843. Τελικά και παράταση δόθηκε για τους ημιυπαίθριους και τη δυνατότητα να το δηλώσει με τον 4014 έχει. (κοινώς, ο πελάτης μου την πάτησε μέσα στη συνέπειά του :( ... ) Και το θέμα είναι ότι το πρόστιμο με τον 4014/11 θα του βγει 929 ευρώ!!!! Φανταστείτε πόσο άσχετος μπορεί να φαίνεται ο μηχανικός στον κάθε πελάτη, που δεν μπορεί να του πει σαφώς μια απάντηση. Ενώ δηλαδή τον συμφέρει να το ξαναδηλώσει (μαζί με υπόλοιπες αυθαιρεσίες), θα πληρώσει το παράβολο και μετά δεν ξέρουμε πώς θα περαιωθεί η διαδικασία και πώς θα δηλώσουμε στο ΤΕΕ ότι έχει πληρωθεί το πρόστιμο των 7000 ευρώ με το Ν.3843 για να σταματήσει εκεί.

Καμία ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Όταν καταφέρουν να ενημερώσουν το σύστημα στο πως θα γίνεται αυτό τότε θα δεις μια λύση.

Επιπλέον και σε εξέλιξη και σε περαιωμένη αίτηση του 3843 πάλι συμψηφίζονται τα πρόστιμα μα σε καμία περίπτωση δε πρόκειται να του επιστραφεί μέρος των 7000 που εχει ηδη πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλά δεν κοιτάς το παράδειγμα της εγκυκλίου 13 (που είναι και εγκύκλιος) που υπολογίζει ξεχωριστά τα 110 + 110 τ.μ. της υπέρβασης ως προς τα αρχικά τ.μ. της Άδεια? Το ξέρω ότι σε μπερδεύω αλλά εγώ σε σχέση με όλα αυτά τα φύλλα των ερωτοαπαντήσεων, προτιμώ να βασίζομαι στο παράδειγμα της εγκυκλίου που συμφέρει κιόλας.

 

Αν αναφέρεσαι στο παράδειγμα 4 της εγκυκλίου για ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, εκεί αθροίζει τα 110 τμ μαζί ενώ τα 20 τμ της πρασιάς δε τα αθεοίζει γιατί αφορούν πρόχειρη κατασκευή και δεν μπορεί να προχωρήσει μάζι η τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ....σε εκτος σχεδιου τα σχεδια δειχνουν 3 οικιες που εχουν μεταξυ τους αποσταση 6 μετρα......τελικα σε αυτα τα 6 μετρα εγιναν προεκτασεις των 2 κτιριων ....αυτες οι προεκτασεις θα παρουν παραβαση Δ? γιατι στην ουσια αν ειχαμε συντελεστη θα μπορουσαμε να εχουμε Ο.Α ετσι οπως κατασκευαστηκαν τελικα

 

 

και επισης οταν εχω παραβιαση των 15 μετρων θα το παω σαν παραβιαση Δ οπου Δ= 15 ?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

kapa,

 

Κατ'αρχάς καλωσόρισες, ελπίζω να ήταν περαστική η ασθένειά σου.

 

Κατά δεύτερο αφού μπαίνεις στο κόπο να ασχοληθείς μαζί μου και με τον θυμό μου, καλό είναι να το έκανες ονομαστικά και να φροντιζες να απαντήσεις παράλληλα και σε όσα ερωτήματα σου έθεσα εγώ και άλλοι συνομιλητές την τελευταία φορά, γιατι όλως τυχαίως αναφέρθηκες μόνο σε όσα πόστ σε βόλευε.

 

Πληροφοριακά να σου αναφέρω επίσης έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία συναδέλφου μηχανικου με παρόμοια ερωτήματα με εμάς στο ΤΕΕ ΠΕλοποννήσου (Τρίπολη) δόθηκε η απάντηση την προηγούμενη εβδομάδα ότι η υπέρβαση ύψους γι΄αυτούς αναφέρεται στα εγκεκριμένα της αδείας, όπως οποιαδήποτε άλλη υπέρβαση στα εγκεκριμένα αδείας όταν υπάρχει άδεια. Να βασιστούμε λοιπόν σε προφορικές απαντήσεις? Εσυ τι λες? Κααααλυτερα λοιπόν να αναμένουμε μια εγκύκλιο ή κάποιο πιο σαφές παράδειγμα.

 

Για το παράδειγμα που ανέφερες:

Διόροφη ΕΝΙΑΙΑ κατοικία (μεζονέτα) με απόληξη κλιμακοστασίου.

Ισόγειο 70 τ.μ.

Α' όροφος 70 τ.μ.

(Απόληξη + έξτρα χώρος κολλητά) 30 τ.μ.

ΟΛΕΣ οι παραπάνω στάθμες έχουν ψηλώσει κατά 30 εκατοστά η καθεμιά με αποτέλεσμα η τελευταία στάθμη (δηλ. η απόληξη μαζί με τον έξτρα χώρο δίπλα της) να υπερβαίνει κατά 90 εκατοστά το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος.

Αυτή η τελευταία στάθμη δηλώνεται εξ ολοκλήρου σαν Υ.Δ με υπέρβαση ύψους <20%.

Το ισόγειο και ο α' όροφος έχουν ψηλώσει κατά 30 εκατοστά έκαστο.

Στην περίπτωση που η υπέρβαση αυτή δηλωνόταν με το 0.20..... τι θα δηλώνατε??????

140 τ.μ. με 30 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι ο κάθε όροφος (70τ.μ. + 70 τ.μ.) ψήλωσε κατά 30 εκατοστά ???

ή 70 τ.μ. με 60 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι η ιδιοκτησία (ως προβολή περιγράμματος) ψήλωσε κατά 60 εκ. συνολικά?

ή 40 τ.μ. με 60 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι τα υπόλοιπα 30 τ.μ. δηλ. τμήμα της ιδιοκτησίας (ως προβολή περιγράμματος) έχουν υπολογιστεί ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ τελευταία στάθμη που συνολικά έχει υπέρβαση 90 εκ. ???????????

 

Ξεκινάς εσφαλμένα την τοποθέτησή σου. Αφου κάθε όροφος έχει μεγαλώσει κατα 30 εκ., εσυ πρεπει να πας να τακτοποιήσεις αυτό που βλέπεις και όχι το όλον.

Αν το αντιμετωπίσεις σαν υπέρβαση συνολικής ιδιοκτησίας και ο αλλος αποφασίσει κάποια στιγμή να τα διαχωρίσει, θα έχει δύο υποκειμενους ορόφους με πρόβλημα ύψους.

Βέβαια εσύ θα έχεις πάει με το ευμενέστερο, αλλά μετά θα γίνει το έλα να δεις, αν άλλος μηχανικός δεν δίνει βεβαίωση, αφου απαιτείται να ελέγχει και ΤΟ ΥΨΟΣ της κάθε νέας ιδιοκτησίας.

 

Επίσης, αν η απόληξη σου έχει εξτρα χώρο κολλητά, έχεις υπέρβαση όλου του ύψους της απόληξης και του έξτρα χώρου + των 30 παραπάνω πόντων, στο αναφέρω, επειδή δεν βλέπω να το έλαβες υπόψη σου.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

bicci,

η χρήση του κτιρίου ήταν απλά αποθήκη σύμφωνα με την άδεια(μήπως είχε χαρακτηρισμό, π.χ αγροτική);

Αυτό στο λέω γιατί στη περίπτωση που είναι απλώς αποθήκη μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό που είπε πριν

ο soundholics, να θεωρήσεις με κάποιον τρόπο ότι ήταν βιοτεχνική αποθήκη, για να μη δηλώσεις αλλαγή χρήσης.

(Έχεις τσεκάρει αν επιτρεπόταν η βιοτεχνική χρήση τότε ή και τώρα)Για το αν είναι βοηθητικός χώρος, έχω κάποια ερωτηματικά, γιατί δεν είναι ένας αποθηκευτικός χώρος σε μια άδεια κατοικίας. Η αποθηκευτική χρήση σ΄αυτή τη περίπτωση είναι "αυτοτελής" και δεν ξέρω αν μπορεί

να δηλωθεί σαν βοηθητική..

Edited by nerak
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ....σε εκτος σχεδιου τα σχεδια δειχνουν 3 οικιες που εχουν μεταξυ τους αποσταση 6 μετρα......τελικα σε αυτα τα 6 μετρα εγιναν προεκτασεις των 2 κτιριων ....αυτες οι προεκτασεις θα παρουν παραβαση Δ? γιατι στην ουσια αν ειχαμε συντελεστη θα μπορουσαμε να εχουμε Ο.Α ετσι οπως κατασκευαστηκαν τελικα

 

 

και επισης οταν εχω παραβιαση των 15 μετρων θα το παω σαν παραβιαση Δ οπου Δ= 15 ?

 

Τα 3 κτίρια μεταξύ τους δεν είχανε κανένα ΗΧ που να τα συνδέει;

Θα έπρεπε για να θεωρούνται ενιαίος όγκος, έτσι δεν είναι;

Αν εχουν τότε δε κοιτάς τη μεταξύ τους απόσταση.

Αν δεν είχανε λογικά θα έπρεπε να κοιτάς το Δ αλλά πως είναι στα σχέδια εκτος σχεδίου 3 διαφορετικά κτίρια;

Λογικά οι πλάγιες αποστάσεις πάνε ως Δ με Δ όσο η πλάγια απόσταση στα εκτός σχεδίου ενώ η απόσταση από το δρόμο λογικά πάντα πάει ως παρβίαση προκηπίου στα εκτ΄ςο σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.