Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου στην ισόγεια αποθήκη που έγινε κατοικία θα έπρεπε να μπει συντελεστής αλλαγής χρήσης και μόνο και όχι συντελεστής δόμησης, αλλά έτσι όπως το χουν κάνει δεν μπαίνει αλλαγή χρήσης σ'αυτό!Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν μπαίνει και υπέρβαση δόμησης αφού έχει κατασκευαστεί από την αρχή και είναι μέσα τον όγκο!Βέβαια δεν είναι μέσα στη δόμηση!Εκεί έπρεπε να πάει με 3843 νομίζω!!!!!!Ωραία φέτα!!!!!

Edited by jimaros288
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εαν σε κατοικια μπορει να βγει αδεια μεσα σε 3 χρονια γτ υπαρχει υπολοιπο ΣΔ και υπαρχει και εστω μια ακομη παραβιαση (Δ,πρασια,υψος) τι κανουμε?

 

παμε με 4014 εξ ολοκληρου η βγαζουμε αδεια και αν ναι, πως?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σοφίτα που αποτελεί ανεξάρτητο διαμέρισμα με είσοδο απ το κεντρικό κλιμακοστάσιο, πάει με μειωτικό συντελεστή?

Link to comment
Share on other sites

πας με 4014 για το τμημα που ΔΕΝ μπορει να βγει αδεια....και τα υπολοιπα με αδεια....

 

φυσικα αποσο εχω ρωτησει στα σχεδια της αδειας θαγουμε διαγραμμιση στο αυαθιρετο τμημα.......μην δειχνουμε σχεδια που κοβονται πανω στην πρασια και ειναι σαλονια χωρις παραθυρα

 

 

 

οσο για την υ.δ εδω την υπολογιζουν και στα υπογεια και στους ηχ δλδ μετρανε σ.δ που πηρε παραπανω........

 

 

 

εντιτ

natasamarkop ΝΑΙ 50 % και υδ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Η σοφίτα φαντάζομαι σε κάποια σημεία θα έχει ύψος μικρότερο από αυτό που πρέπει για να ισχύει κύριος χώρος.

Άρα σα χώρος μειονεκτεί και φυσικά όλη η επιφάνειά της θα μετρήσει ως ΥΔ οχι μονο το τμήμα που ισχύει για το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ akius!

 

μου έλεγαν κάποιοι ότι θα πρέπει να το υπολογίσω ως κύριο χώρο, αλλά σύμφωνα με τις διευκρινίσεις η σοφίτα πάει με 0,5.

Link to comment
Share on other sites

το ύψος στον κορφιά είναι 2,80 και το ελάχιστο 2,04. Υδ υπολογίζω όλη την επιφάνεια, έχω και υπέρβαση ύψους <20%, αλλά δεν ήξερα αν πάει σίγουρα με 50% επειδή αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία!

Edited by natasamarkop
Link to comment
Share on other sites

σε εκτος σχεδιου με οικοδομικη αδεια λυομενου με οικοπεδο < 4000 τμ, πιστευετε οτι πρεπει να λαμβανουμε τα 15 μετρα ως παραβιαση πρασιας ή αποστάσεις Δ??

αν ναι, γιατι να μη παιρνουμε και υπέρβαση δόμησης, κάλυψης? & με τι όρους δόμησης θα παιρνουμε υπερβασεις??ειναι άδικο να παίρνεις υπέρβαση με διατάξεις εκτός σχεδίου αφού ο ιδιοκτητης μετα τα 10 χρονια, θα πρέπει να κανει αγορα ωστε να συμπληρωσει τα 4 στρεμματα!!! και να δικαιολογησει το αυθερετο του.

 

πιστευω οτι τετοιες περιπτωσεις πρεπει να πηγαινουν χωρις υπερβαση δομησης, καλυψης, πλαγιων αποστασεων, Δ. ειδικα οταν το οικοπεδο ειναι <4000 τμ

 

τι λετε εσεις??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.