Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Πάντως μολονοτι και οι δύο απόψεις τεκμηριωνονται πολύ καλά, τεινω να συμφωνησω οτι η υπέρβαση υψους μέσα στα επιτρεπόμενα δεν περναει με συντελεστη αλλά με 13. Ο λόγος που το λέω αυτό είναι οτι από το πνεύμα του νόμου που είναι πιο πολύ προσανατολισμένος στην περιβαλλοντική επιβάρυνση και οχι στις διαφορες με την άδεια. το συναγω αυτό απο το γεγονος οτι και τις αυθαιρετες εσωτερικές διαρρυθμισεις που ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ λέει οτι για τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ νόμο δεν εκλαμβανονται ως τέτοιες και δεν χρειάζεται να συμπεριληφθουν. Για αυτό και θεωρώ οτι τα μεγέθη που δεν ξεπερνουν τα επιτρεπόμενα έχουν ευνοικοτερη αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14. Στο τέλος του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 προστί-

θεται παράγραφος 25 ως εξής:

«25. Για τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου που α-

φορά στην υπέρβαση ύψους (κατηγορία 6 του «φύλλου

καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ε-

νιαίου ειδικού προστίμου» του Παραρτήματος του παρό-

ντος), στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια

δεν προσμετράται το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει

προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος

χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί

σε αυτόν. Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος που έχει προ-

κύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου

της ή από εκχωματώσεις υπολογίζεται σύμφωνα με την

κατηγορία 13 του Παραρτήματος («Φύλλο καταγραφής

αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού

προστίμου»). Ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού δεν ε-

φαρμόζεται για τις αυθαίρετες κατασκευές της παρ. 24

του άρθρου 24.»

 

Με την κατηγορία 13 λαμβάνονται υπερβάσης ύψους που πορκύπτουν από τη διαμόρφωση του εδάφους, αν και εφόσον οι στάθμες των κτιρίων είναι στη σωστή θέση τους βάση υψομέτρων (οχι σχετικά με το οικόπεδο αλλά με τις ισουψείς)

Αν το ίδιο το κτίριο το τοποθετήσαμε σε άλλο απόλυτο υψόμετρο και άρα κάθε στάθμη βρίσκεται σε άλλη υψομετρική θέση από την άδεια τότε έχουμε υπέρβαση ύψους (κατηγορίας 6) και άρα πάμε με συντελεστές 1,2 ή 1,4 και 0,2 ή 0,4 αν εχουμε και υπερβάσεις δόμησεις ή όχι. (πχ στο υπόγειο που ήρθε σε θεση ισογείου οπότε και μετράει στη δόμησή πλέον.

 

3. Στην παρ. 6 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 προστί-

θεται εδάφιο ως εξής:

«Σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους νομίμως υφιστά-

μενων κτιρίων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέ-

χει υπέρβαση δόμησης, το πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς

να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής της υπέρβασης δό-

μησης (3α, β, γ, δ), αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπερ-

βάσεις αυτών έως 20% του επιτρεπόμενου ύψους και ο

συντελεστής 0,40 για υπερβάσεις μεγαλύτερες του 20%

του επιτρεπόμενου ύψους.»

 

Σε περιπτώσεις υπερβάσεων ύψους νομίμων υφιστάμενων κτιρίων ή τμημάτων τους (όπου τα κτίρια προκαλούν την διαφορά σε ύψος και όχι ο περιβάλλων χώρος) λέει χωρίς να διαχωρίζει αν ξεπερνάει το επιτρεπόμενο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

1. Τα επιπλέον παρά το γεγονός του ότι κατασκευάστηκαν εξαρχής, θα τα βάλω μετά το 1983 για να μην ακυρώσω τα επίσημα χαρτιά της εξαίρεσης, σωστά;;;

2. Τώρα που είναι πια στο σχέδιο... όλα αυτά τα επιπλέον είναι μέσα στη πρασιά του προς διάνοιξη δρόμου... Αναρωτιέμαι, εφόσον οι κατασκευές προϋπήρχαν και μετά εφαρμόστηκε ένα σχέδιο... ο Θεός ξέρει πώς... που τα βγάζει παράνομα.... τί να κάνω, να του βάλω και αυξητικούς συντελεστές υπέρβασης πρασιάς;;;

3. Η νομιμοποίηση του ν1337 δεν ασχολιόταν με τις διαμορφώσεις και τις πλακοστρώσεις... Τώρα εγώ θα δείξω ότι βλέπω και δεν αναφέρεται στα σχέδια του ν1337;;; Γιατί έτσι, έχω τουλάχιστον 30-40 τ.μ. μπετά και μια σκάλα...

 

Αν τα κρύψεις και πεις πως δν έγιναν τότε φυσικά και θα βάλεις συντελεστές!

Το σχέδιο πότε έγινε??Αν π.χ. το σχέδιο έγινε το 95 και αυτά δηλώσεις πως έγιναν το 85 τότε κατά την άποψη μου ΔΕΝ θα βάλεις τους συντελεστές, πρώτον γτ ήταν υφιστάμενη κατάσταση(πας με τους όρους της εποχής του που είναι ευμενεστερη) και δεύτερον γτ αυτός ο ανθρωπος κανονικα θα δικαιούται και αποζημιωση για τα τμ που μπορεί να του παινρει ο δρόμος.

Link to comment
Share on other sites

@Κathanas : Κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να μπουν οι συντελεστές....Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί! Είναι στο ΠΩΣ έγινε το σχέδιο στο σημείο αυτό,που το σπίτι προϋπήρχε και τοποθέτησαν την Ο.Γ. έτσι ώστε να κάνει το σπίτι του ανθρώπου παράνομο! Αλλο να το κάνεις μετά και άλλο να είναι εκεί και εσύ να περνάς την Ο.Γ. από το κτίριο!!!

 

@tanasi : Ναι, θα δείξω κι εγώ ότι δείχνει η πολεοδομία και η εξαίρεση κατεδάφισης και θα τα δείξω όλα μετά το 2004.... Το ωραίο είναι ότι τα σχέδια και η εξαίρεση από κατεδάφιση, έγιναν το 2008!!!! Αν δείς βέβαια το χώρο και τα πλακάκια, τα μωσαϊκά τα παράθυρα... καταλαβαίνεις αμέσως του πότε είναι...

 

@soundholics: τώρα πως γίνεται το υπόγειο να κατασκευάστηκε μετά από την κατασκευή του φορέα...Είναι καθ'υπέρβαση της κάλυψης απλώς όχι της επιτρεπόμενης. Και η οροφή του είναι η πλαϊνή βεράντα...ΜΕ ΚΟΛΩΝΕΣ και το υπόγειο όλο ξεμπάζωτο....

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δείτε και ένα άθλιο σκαρίφημα που έκανα μόλις τώρα...

 

Λέω λοιπόν...

1. Το υπόγειο υπ.δομ. Β.Χ.

2. Η δήθεν βεράντα και κολώνες, αφού δεν μπορώ να δείξω Η/Χ στο υπόγειο, πάει με αναλυτικό. Με παίρνει να κολλήσω

και κάποιες σκυροδετήσεις ως διαμόρφωση.

3. Ενα ακόμη 500άρι για το ξεμπάζωμα του υπογείου.

4. Συντελεστές πρασιάς.

Αυτά του φτάνουν..

post-19320-0-73926400-1322230044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπα?

Και ποιός σου λέει να βάζεις τα ευμενέστερα για τους πολίτες?

Και αν κάποια στιγμή πέσεις στον δειγματοληπτικό έλεγχο και διαπιστώσουν ότι κακώς έχεις τακτοποιήσει ή ότι το πρόστιμο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική υπέρβαση?

 

Και αν δεν το έχεις ρυθμίσει σωστά και έρθει ο μελλοντικός μηχανικό (ή ο ελεγκτής του) και δεν μπορεί να γίνεται μεταβίβαση ?

 

Αυτή την στιγμή εμείς καλούμαστε να ισορροπήσουμε αναμεσα στο συμφέρον των πελατών μας, την επαγγελματική μας ιδιότητα και την διαφύλαξη του δημοσίου συμφέροντος (αφου δεν υπάρχει πολεοδομία ή οποιοσδήποτε άλλος έλεγχος)

Άρα σόρρυ αλλά δεν θα βάζω έτσι στην τύχη τα ευμενέστερα...

 

Θα μπορούσα να σου απαντήσω ότι στην τύχη (αφού δεν υπάρχει κάτι ρητό και κατηγορηματικό) βάζεις εσύ τα δυσμενέστερα αλλά δε θαχε νόημα ούτε θα το κάνω...Σέβομαι την επιχειρηματολογία σου και δε θεωρώ ότι τα βάζεις στην τύχη...Και όλες σου οι ερωτήσεις έχουν και αντερωτήσεις αλλά σκέψου τες μόνος σου...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από τα παραδείγματα της μοναδικής εγκυκλίου

 

Παράδειγμα 3:

Β’κατοικία με οικοδομική άδεια 150τμ που επεκτάθηκε κατά 60τμ στο δώμα (επιπλέον όροφος) αποδεδειγμένα το 1995, ΚΑΘ’ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΕΓΙΣΤΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ σε ΤΖ 1500Ε.

Καταβολή παραβόλου:1000Ε

Ειδικό πρόστιμο:

60τμ Χ 1500Τ.Ζ. Χ 0,15 Χ 1,0 (εντός σχεδίου) Χ 0,6 (άλλη κατοικία με ΤΖ >1000Ε) Χ 1 (υπέρβαση δόμησης<50%) Χ 1,4 (υπέρβαση υψους>20%) Χ 0,8 (παλαιότητα) = 9.072Ε

Συνολική οφειλή: παράβολο 1000Ε

Και ειδικό πρόστιμο 9.072Ε (-παράβολο) = 8.072Ε

(εφάπαξ εξόφληση = 9.072Ε-20%=7.257,60Ε)

 

Αναρωτιέμαι...πόσο εύκολο θα ήταν να μην γράφει τίποτα (αφού εξυπακούεται ότι είναι της αδείας υπέρβαση)! Η' εύκολα να γράφει καθ'υπέρβαση του ύψους της αδείας αν ίσχυαν όσα λέει ο soundholics! Το ότι γράφει ρητά καθ'υπέρβαση του μέγιστου ύψους της περιοχής και χρησιμοποιεί το συντελεστή (1,4) τί σας μοιάζει ότι εξετάζει ο συγκεκριμένος στο παράδειγμα; Αν έχει υπέρβαση της άδειας; (που σίγουρα έχει) ή του ΜΕΓΙΣΤΟΥ ύψους ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ; Εγώ διαλέγω στην ΤΥΧΗ το δεύτερο!

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι...πόσο εύκολο θα ήταν να μην γράφει τίποτα (αφού εξυπακούεται ότι είναι της αδείας υπέρβαση)! Η' εύκολα να γράφει καθ'υπέρβαση του ύψους της αδείας αν ίσχυαν όσα λέει ο soundholics! Το ότι γράφει ρητά καθ'υπέρβαση του μέγιστου ύψους της περιοχής και χρησιμοποιεί το συντελεστή (1,4) τί σας μοιάζει ότι εξετάζει ο συγκεκριμένος στο παράδειγμα; Αν έχει υπέρβαση της άδειας; (που σίγουρα έχει) ή του ΜΕΓΙΣΤΟΥ ύψους ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ; Εγώ διαλέγω στην ΤΥΧΗ το δεύτερο!

 

Κατ'αρχας ζητω συγνωμη αν η απαντηση μου σε προσεβαλλε. Η αναφορα και η προθεση μου ηταν γενικη και όχι προσωπική, και να σου πω την αληθεια λιγο εκνευρισμενη επειδη σχεδον καθημερινα ακουω απο τους πελατες παραπονα γιατι "το κρατος τους ζηταει τοσα λεφτα για τα αυθαιρετα τους" και γιατι "το κρατος δουλευει για τους μηχανικους".

 

Κατα την γνωμη αν ενα θεμα δεν ειναι ξεκαθαρο προτιμω να παρω το δυσμενεστερο για να ειμαι απολυτα καλυμμενος. Αυτο δεν κανουμε εξαλλου και στον ελεγχο ΓΟΚ ή μαλλον μας πιεζουν να κανουμε οι ελεγκτες ΓΟΚ;

 

Οσον αφορα το παραδειγμα που παραθετεις, απαντησα και προηγουμενως οτι σχεδον ολα τα παραδειγματα ειναι λαθος. Εξαλλου πως δεχεσαι εσυ την διατυπωση της ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑΣ που τροποποιει το νομο και αναφέρει πιο πάνω ο thodoris ;;; Μιλά πεντακάθαρα για Υπερβση ύψους νομίμως υφιστάμενων κτηρίων.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας ζητω συγνωμη αν η απαντηση μου σε προσεβαλλε. Η αναφορα και η προθεση μου ηταν γενικη και όχι προσωπική, και να σου πω την αληθεια λιγο εκνευρισμενη επειδη σχεδον καθημερινα ακουω απο τους πελατες παραπονα γιατι "το κρατος τους ζηταει τοσα λεφτα για τα αυθαιρετα τους" και γιατι "το κρατος δουλευει για τους μηχανικους".

 

Κατα την γνωμη αν ενα θεμα δεν ειναι ξεκαθαρο προτιμω να παρω το δυσμενεστερο για να ειμαι απολυτα καλυμμενος. Αυτο δεν κανουμε εξαλλου και στον ελεγχο ΓΟΚ ή μαλλον μας πιεζουν να κανουμε οι ελεγκτες ΓΟΚ;

 

Οσον αφορα το παραδειγμα που παραθετεις, απαντησα και προηγουμενως οτι σχεδον ολα τα παραδειγματα ειναι λαθος. Εξαλλου πως δεχεσαι εσυ την διατυπωση της ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑΣ που τροποποιει το νομο και αναφέρει πιο πάνω ο thodoris ;;; Μιλά πεντακάθαρα για Υπερβση ύψους νομίμως υφιστάμενων κτηρίων.

 

soundholics εντάξει δε θίχτηκα πολύ...Ίσα που τσιτώθηκα λίγο...ωραία είναι αυτά...μ'αρέσουν :P

Το θέμα είναι ότι έχουν βάλει όλον τον κόσμο να ψάχνεται και αυτό δεν είναι ωραίο...δεν έχω καμία διάθεση να τσακωθώ με σένα ούτε με κανέναν άλλον για @%^κίες άλλων...Κι εσύ τη δουλειά σου θες να κάνεις κι εγώ κι ο άλλος...Είναι κατάντια να μη μας αφήνουν να την κάνουμε όμορφα και υπό normal προϋποθέσεις...4-5 συντελεστές είναι ρε ..μπιπ...μου...20 σειρές να έγραφαν ναναλύσουν τον καθένα λίγο παραπάνω θα ταν όλα καλύτερα...αντ'αυτού χύνουν μελάνια σε απαντήσεις μονολεκτικές που γεννάνε περισσότερες απορίες απόσες λύνουν...Είναι κατάντια πραγματικά. Και γι αυτούς και για μας που προσπαθούμε να τους ερμηνεύσουμε.

 

Όσον αφορά το θέμα εγώ έχω καταλάβει αυτά και αυτά λέω. Επιμένω αλλά δεν είμαι και απόλυτος γιατί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...Την τελευταία φορά που επέμεινα για κάτι ήταν με το πλήθος αιτήσεων και τις περιπτώσεις συνιδιοκτησίας όταν βγήκε ξάφνου ο όρος "λειτουργικά" αυτοτελής κατοικία και έπηξε πάλι ο κόσμος και δικαιώθηκα μαζί με άλλους που λέγαν τα ίδια μετά από κανα δυο μέρες...Ακόμα και γι αυτό όμως ανάθεμα κι αν είναι κανείς σίγουρος ακόμα...Όλα είναι υπ'ατμόν...εγώ σέβομαι τις απόψεις σου και δε διαφωνώ ότι άνετα θα μπορούσε να ήταν και έτσι...Απλά ο νόμος όπως διατυπώθηκε από την αρχή και μέχρι σήμερα νομίζω παραπέμπει περισσότερο στα επιτρεπόμενα μεγέθη του οικοπέδου παρά σε οτιδήποτε άλλο...Σε πολλές διατυπώσεις και παραδείγματα

 

Για την τροπολογία απάντησα και πιο πάνω και νομίζω ότι είναι άσχετη με το θέμα γιατί αναφέρεται σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Δηλαδή ένα κτίριο που απλά έχει ψηλώσει και το τακτοποιεί κατ'εξαίρεση των γνωστών και με μειωτικούς συντελεστές απλά για να μπορούν απρόσκοπτα να βγαίνουν οι βεβαιώσεις για τις μεταβιβάσεις...νομίζω είναι άλλη περίπτωση απαυτήν που συζητάμε...ήταν ένα ζήτημα υπαρκτό και καλά κάνει και το ενσωματώνει κάπως μέσα αλλά δεν αναιρεί τα προηγούμενα

Link to comment
Share on other sites

εαν σε κατοικια μπορει να βγει αδεια μεσα σε 3 χρονια γτ υπαρχει υπολοιπο ΣΔ και υπαρχει και εστω μια ακομη παραβιαση (Δ,πρασια,υψος) τι κανουμε?

 

παμε με 4014 εξ ολοκληρου η βγαζουμε αδεια και αν ναι, πως?

Link to comment
Share on other sites

Yπογεια-παταρια -σοφιτες με 50% και ισογειες θεσεις σταθμευσης παλι με 50%

 

αποθηκες στο ισογειο μέσα στην κάλυψη του ισογείου και αποθήκες βοηθητικές στον κήπο πουχαν οι παλιες αδειες περνουν 50% ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.