Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Και κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί για θέματα που δεν είναι αποσαφηνισμένα κάποιοι επιλέγουν τα δυσμενέστερα σενάρια για τους πολίτες...είμαστε οι σκληροί ελεγκτές του κράτους κι έτσι; Ποιος μας πληρώνει και ποιος μας τα παίρνει στην τελική; Αν ο νόμος σου αφήνει περιθώρια για ερμηνείες ευμενέστερες για τον πελάτη σου και τις οποίες μπορείς να τεκμηριώσεις σχετικά εύκολα με ποια λογική θα κοιτάξεις να του βγάλεις υπέρογκο πρόστιμο; Τί είμαστε; Μπάτσοι λίγο πριν τις γιορτές; Που ξεχυνόμαστε στους δρόμους και γράφουμε επειδή μιλάει ο άλλος στο κινητό;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.

οποιαδήποτε πρόταση/παρέμβαση είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη.

 

2.

Χρησιμοποιείται πράγματι ορθά, αλλά για άλλο λόγο, το οποίο εντόπισε συναδέλφισσα (της βγάζω το καπέλο)

η αναφορά στο ΙΔΕΑΤΟ ΣΤΕΡΕΟ λοιπόν γίνεται επειδή πράγματι μπορεί να έχεις υπέρβαση του ΙΔΕΑΤΟΥ στερεού ΧΩΡΙΣ να έχεις υπέρβαση ύψους......

 

αν δεν γίνομαι κατανοητός μπορώ να ποστάρω και σχέδιο.

 

3.

ΟΧΙ!

Πρόσεξε να δεις τι λέει αυτή η παρατηρηση, την οποία παραθέτω αυτούσια...

 

Για τι γίνεται εδώ αναφέρω το εξής παραδειγμα για μένα.

Υπέρβαση κάλυψης 20 τ.μ.

τα 10 τ.μ. μέσα σε πρασιά.

Τα 10 τ.μ. έχουν υπερβαση κάλυψης. Τα υπολοιπα 10 τ.μ. εντός πρασιάς έχουν παραβίαση πρασιάς ΜΟΝΟ. Αν έχει εξαντληθεί η κάλυψη, έχουν και άλλο εναν υπερβατικο συντελεστή.

Θέλω να το δεις με την λογική ότι παραβίαση πρασιάς, Δ, και καλυψης είναι το ΙΔΙΟ πράγμα. Είναι υπέρβαση κάλυψης.

 

4.

Λες τον εξής παραλογισμό για τα επιτρεπόμενα αφου θες να μπουμε στο πνεύμα του νόμου.

Ότι δηλ. αυτός που έκλεισε εναν Η.Χ. (υπέρβαση δόμησης) θα πληρώσει τα ίδια λεφτά με αυτόν που έκανε προσθήκη κατ'επέκταση (παραβίαση και δόμησης και κάλυψης) ή προσθήκη καθ'υψος (δόμηση και ύψος) αν είναι κάτω από τα επιτρεπόμενα ?

Είναι δίκαιο αυτό?

Γιαυτό η Δόμηση έχει συντελεστή 1 και τα υπόλοιπα είναι προσαυξητικά (είναι και λογικό αφου βασίζονται πάνω σε τετραγωνικά υπέρβασης δόμησης)

 

5.

Να συζητήσουμε και αυτό το παραδειγμα ?

Αν και αφου έπεισες τον φίλο ssouanis (100 χρόνια Ηρακλή) θα σηκώνει κουβέντα... :smile:

1> Εννοείται

2> Εγώ πιστεύω ότι μπήκε για την κλασσική περίπτωση κεραμοσκεπής + τζαμαρία + τζακι + φλοκατη κλπ σε ρετιρέ: πράγματι δεν ξεπερνά το μεγ. ύψος αλλά κόβει το κεκλιμ του στερεού

Για το μπαλκονι στείλε και σκαρίφημα. Δεν το χα σκεφτεί...

3> περιμενε γράφω

4> Συμφωνούμε στον παραλογισμό απλώς ανέφερα ότι με βάση την (προσωπική) ερμηνεία μου, ο νόμος βγάζει στο συγκεκριμμένο σημείο νόημα. Αν κατάλαβα από την αναφορά στους Η/Χ, η δική σου ερμηνεία κινείται στο ότι (λίγο ή πολύ) όλοι οι χώροι (πλυν των τύπου 3843) θα πληρωθούν με συντελεστή. Στην ερώτηση για το ύψος των χωρίς άδεια, τελικά απαντάς ναι;

5> Θα ψάξω να το Linkάρω. Πάνε μέρες τώρα... ουφ!

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη φάση που σου ζητάει να αποδεχτείς την επανυποβολή, σου υπολογίζει το νέο πρόστιμο

 

Ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω τώρα!

Link to comment
Share on other sites

[Σόρρυ για το διπλό post αλλά δεν μπόρεσα να κάνω edit παραπάνω]

3> Η διαδικασία υπολογισμού που περιέγραψες αν καταλαβαίνω καλά είναι η εξής:

Οτιδήποτε υπερβαίνει την εγκεκρ κάλυψη παίρνει συντ κάλυψης,

- εκτός αν ταυτόχρονα βρίσκεται εντός προκηπίου-Δ, οπότε παίρνει μόνο συντ προκ-Δ,

- εκτός εάν υπερβαίνει και την επιτρ κάλυψη, οπότε παίρνει και συντ κάλυψης.

Γιατί εγώ κατάλαβα ότι η απάντηση δίνεται για να ξεκαθαρίσει ότι:

Εννοείται ότι όταν κτίζουμε στην πρασσιά παραβαίνουμε την εγκεκριμένη κάλυψη, αλλά εμείς ενδιαφερόμαστε για τις υπερβάσεις των επιτρεπόμενων μεγεθών...

Αντ αυτού, εσύ υποστηρίζεις ότι η διευκρινιστική απάντηση που δόθηκε υποδεικνύει την παραπάνω διαδικασία που περιέγραψες/αντιλήφθηκα;

 

5> Το βρήκα

με αφορμή το παράδειγμα αυτό ξεκινήσαμε για το εγκεκρ vs επιτρ

τα ίδια έχω γράψει πάνω κάτω...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

5> Το βρήκα

με αφορμή το παράδειγμα αυτό ξεκινήσαμε για το εγκεκρ vs επιτρ

τα ίδια έχω γράψει πάνω κάτω..

http://www.michanikos.gr/topic/24489-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CE%BE%CE%B7-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7/page__st__20

Link to comment
Share on other sites

Sagiasd εγω τεινω στη δικη σου ερμηνεια.

Οτι αν υπαρχει υπολοιπο καλυψης τοτε δεν εχουμε υπερβαση καλυψης, οπως και οταν το υψος ειναι κατω απο το επιτρεπομενο της περιοχης δεν εχουμε υπερβαση υψους.

Οι αυθαιρεσιες αυτες που ειναι μεν καθ'υπερβαση της αδειας αλλα οχι καθ'υπερβαση των επιτρεπομενων μεγεθων "τιμωρουνται" με τα τετραγωνικα δομησης που υπολογιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να δούμε το διορθωμένο (τελικό) ποσό πρέπει να γινουν οι αλλαγές, να δηλωθεί τρόπος εξόφλησης και μετά επανυποβολή?

Και τι κάνουμε αν το ποσό είναι μεγάλο και τελικά είναι προτιμότερες οι δόσεις? :|

 

Γιατί δεν κάνεις μια νέα δήλωση στο αρχικό στάδιο της επεξεργασίας να βάλεις τα νέα δεδομένα και να βρεις το πρόστιμο και αν το αποδεχθεί προχωράς την άλλη δήλωση όπως σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως soundholics και την υπέρβαση δόμησης στο τέλος με τα επιτρεπόμενα στην περιοχή τη συγκρίνει και σου λέει άμα έχεις υπόλοιπο σ.δ. δεν τακτοποιείς...νομιμοποιείς! όλα με βάση τα επιτρεπόμενα στην περιοχή λοιπόν...μη βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας με υπεραναλύσεις...

 

Επίσης όταν δεν αναλύονται από τον ίδιο το νόμο αυτές οι έννοιες δεν προσπαθείς να τις αναλύσεις εσύ...το αποτέλεσμα θα είναι τελείως υποκειμενικό...π.χ. αν παγιωθεί η δική σου η άποψη εμένα θα με βρίσκει αντίθετο...δεν πάει έτσι...κάλυτερο απ'το να αναλύσουμε τις έννοιες του νόμου (που ανάθεμα τί είχε ο νομοθέτης στο μυαλό του) είναι να αναλύσουμε το πνεύμα του νόμου...

 

Ο νομος μιλα για αυθαιρετες κατασκευες καθ'υπερβαση αδειας. Αν εχεις υπερβαση δομησης κατω απο τα επιτρεπομενα, αλλα για χ, ψ λογους δεν βγαινει αδεια; (παραβιαση πρασιας, Δ, εξαντληση καλυψης, υπερβαση επιτρ. υψους) ; Φυλλο καταγραφης τετραγωνικων δεν συμπληρωνεις;

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αυθαίρετες κατασκευές είναι καθ'υπέρβαση αδείας...δε χρειαζόταν να το λέει καν...εκτός αν είναι η ίδια η άδεια παράνομη...από κει και πέρα τιμωρείσαι για την υπέρβαση δόμησης. Αν το αυθαίρετο είναι όμως μέσα στο υπόλοιπο κάλυψης ή υψους που πιθανόν είχες δεν βάζεις τους αντίστοιχους συντελεστές...εξετάζεις μόνο αν υπερβαίνουν και αυτά τα μεγέθη τα επιτρεπόμενα στην περιοχή ώστε να υποβαθμίζεται το οικιστικό περιβάλλον...δε νομίζω ότι σε μια περιοχή που γύρω γύρω είναι κτισμένες πολυκατοικίες 4όροφες κι εσύ για κάποιο λόγο εξάντλησες το σ.δ. στο δεύτερο αν κάνεις αυθαίρετα 3ο πρέπει να τιμωρηθείς και για το ύψος...δε νομίζω ότι είναι αυτό το πνεύμα του νόμου...άποψή μου.

 

Πάντως νομίζω η συζήτηση πρέπει να μεταφερθεί αλλού...Μόνο ξεκάθαρες απαντήσεις δεν παίρνει κάποιος εδώ! :P

Edited by Dryft
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά θα λυνόντουσαν με νέα παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ και όχι με ασαφείς ερωτοαπαντήσεις που ο καθένας τις ερμηνεύει κατά το δοκούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.