Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Όλα αυτά θα λυνόντουσαν με νέα παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ και όχι με ασαφείς ερωτοαπαντήσεις που ο καθένας τις ερμηνεύει κατά το δοκούν.

 

Σύμφωνοι απλά εγώ λέω ότι μέχρι τότε εμείς πρέπει να εξετάζουμε τα ευμενέστερα σενάρια για τους πολίτες και όχι τα δυσμενέστερα με κίνδυνο να είμαστε αυστηρότεροι από τον ίδιο το νόμο...δεν έχει λογική αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλες οι αυθαίρετες κατασκευές είναι καθ'υπέρβαση αδείας...δε χρειαζόταν να το λέει καν...εκτός αν είναι η ίδια η άδεια παράνομη...από κει και πέρα τιμωρείσαι για την υπέρβαση δόμησης. Αν το αυθαίρετο είναι όμως μέσα στο υπόλοιπο κάλυψης ή υψους που πιθανόν είχες δεν βάζεις τους αντίστοιχους συντελεστές...εξετάζεις μόνο αν υπερβαίνουν και αυτά τα μεγέθη τα επιτρεπόμενα στην περιοχή ώστε να υποβαθμίζεται το οικιστικό περιβάλλον...δε νομίζω ότι σε μια περιοχή που γύρω γύρω είναι κτισμένες πολυκατοικίες 4όροφες κι εσύ για κάποιο λόγο εξάντλησες το σ.δ. στο δεύτερο αν κάνεις αυθαίρετα 3ο πρέπει να τιμωρηθείς και για το ύψος...δε νομίζω ότι είναι αυτό το πνεύμα του νόμου...άποψή μου.

 

Πάντως νομίζω η συζήτηση πρέπει να μεταφερθεί αλλού...Μόνο ξεκάθαρες απαντήσεις δεν παίρνει κάποιος εδώ! :P

 

Ναι αλλά αν η 2 όροφη οικοδομή κατασκευάστηκε κατά 2 μέτρα όλη πιο ψηλά για καποιο λογο, τότε δεν έχεις υπέρβαση δόμησης ούτε και ύψους αλλά σου λέει να βάλεις το 0,2 ή 0,4 για τους συντελεστές.

Και όταν ξεπερνάς το ιδεατό στερεό στην κεκλιμένη πλευρά του χωρίς να ξεπερνάς το επιτρεπτό ύψος τότε πάλι εχεις υπερβαση ύψους χωρίς δόμησης και πάλι θα έχεις 0,2 ή 0,4.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν η 2 όροφη οικοδομή κατασκευάστηκε κατά 2 μέτρα όλη πιο ψηλά για καποιο λογο, τότε δεν έχεις υπέρβαση δόμησης ούτε και ύψους αλλά σου λέει να βάλεις το 0,2 ή 0,4 για τους συντελεστές.

Και όταν ξεπερνάς το ιδεατό στερεό στην κεκλιμένη πλευρά του χωρίς να ξεπερνάς το επιτρεπτό ύψος τότε πάλι εχεις υπερβαση ύψους χωρίς δόμησης και πάλι θα έχεις 0,2 ή 0,4.

 

Αυτά κατά τη γνώμη μου είναι πατέντες για να μπορείς να τακτοποιείς τα πάντα και να δίνεις τις βεβαιώσεις αλλιώς θα κόλλαγε το σύστημα αφού δε θα υπήρχε αυθαίρετη κατασκευή αλλά το ύψος δε θα συμφωνούσε με την άδεια! Εφόσον όμως έχεις τακτοποιήσει ως υπέρβαση δόμησης δε χρειάζεται να χώνεις συντελεστές

Link to comment
Share on other sites

Εάν μας ζητηθεί σήμερα βεβαίωση νομιμότητας με περίπτωση παραβίαση ύψους αδείας και όχι επιτρεπόμενου περιοχής, είτε έτσι υπολογισμένη είτε αλλιώς, θα τη δίνατε;;;; Ή θα τους λέγατε να περιμένουν να ξεκαθαρίσει το θέμα;;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία βρε παιδιά...Τακτοποιώ ένα υπόγειο και ισόγειο με ν1337 και μετά μπαίνει στο σχέδιο... Εν τω μεταξύ δεν ξέρω τί τύφλωση είχε πάθει ο συνάδελφος αλλά δεν έδειξε περίπου 40τ.μ. υπόγειο, μια βεράντα -Η/Χ στο ξεμπαζωμένο υπόγειο, ένα ισόγειο τμήμα περίπου 15τ.μ. και ενώ η πρόσοψη έχει 2 σπασίματα, αυτός το πήγε ίσιο, από τη μια πλευρά στην άλλη...

Τέλος πάντων, παίρνει τη Γ' Φάση για το ελλιπές κτίριο το 2007 με νέα σχέδια όπου η συνάδελφος πάλι έμπειρη στο copy-paste δείχνει τα ίδια με παλιά...

 

1. Τα επιπλέον παρά το γεγονός του ότι κατασκευάστηκαν εξαρχής, θα τα βάλω μετά το 1983 για να μην ακυρώσω τα επίσημα χαρτιά της εξαίρεσης, σωστά;;;

2. Τώρα που είναι πια στο σχέδιο... όλα αυτά τα επιπλέον είναι μέσα στη πρασιά του προς διάνοιξη δρόμου... Αναρωτιέμαι, εφόσον οι κατασκευές προϋπήρχαν και μετά εφαρμόστηκε ένα σχέδιο... ο Θεός ξέρει πώς... που τα βγάζει παράνομα.... τί να κάνω, να του βάλω και αυξητικούς συντελεστές υπέρβασης πρασιάς;;;

3. Η νομιμοποίηση του ν1337 δεν ασχολιόταν με τις διαμορφώσεις και τις πλακοστρώσεις... Τώρα εγώ θα δείξω ότι βλέπω και δεν αναφέρεται στα σχέδια του ν1337;;; Γιατί έτσι, έχω τουλάχιστον 30-40 τ.μ. μπετά και μια σκάλα...

 

Δεν βλέπω προθυμία...

Κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο; Η σημερινή κατάσταση είναι ένα τοπογραφικό που δείχνει όλα τα αυθαίρετα σε υπέρβαση πρασιάς! Ενώ είναι εκεί από το 1980! Αλλά αν το κάνω έτσι, ακυρώνω τη Γ'φάση του 1337 ως αναληθή οπότε δε μας συμφέρει, έτσι; Στα πρόστιμα όμως τώρα πρέπει να προσθέσω και υπέρβαση πρασιάς;;; Αφού υπάρχει πλέον σχέδιο στη περιοχή;

Ισως είναι προφανείς οι απαντήσεις και μάλλον τις ξέρω, αλλά θέλω μια 2η γνώμη γιατί δεν του περισσεύουν του ανθρώπου... Δεν φταίει κιόλας, τα βρήκε από τον πατέρα του!

Link to comment
Share on other sites

@jtb

 

Προφανώς βάζεις ότι υπάρχει άδεια για τον υπολογισμό του προστίμου (εγώ δεν το έχω ξεκαθαρίσει απόλυτα αυτό από τις ερωταπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ), άρα εφόσον είναι στην πρασιά πρέπει να βάλεις τους αυξητικούς συντελεστές κατά τη γνώμη μου. Για ότι θα έδινα βεβαίωση ότι δεν επηρεάζει δόμηση, κάλυψη κοκ (ότι λέει η βεβαίωση του Ν.4014/2011) δε θα τα υπολόγιζα στο πρόστιμο, μόνο ότι τα επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι απλά εγώ λέω ότι μέχρι τότε εμείς πρέπει να εξετάζουμε τα ευμενέστερα σενάρια για τους πολίτες και όχι τα δυσμενέστερα με κίνδυνο να είμαστε αυστηρότεροι από τον ίδιο το νόμο...δεν έχει λογική αυτό.

 

Μπα?

Και ποιός σου λέει να βάζεις τα ευμενέστερα για τους πολίτες?

Και αν κάποια στιγμή πέσεις στον δειγματοληπτικό έλεγχο και διαπιστώσουν ότι κακώς έχεις τακτοποιήσει ή ότι το πρόστιμο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική υπέρβαση?

 

Και αν δεν το έχεις ρυθμίσει σωστά και έρθει ο μελλοντικός μηχανικό (ή ο ελεγκτής του) και δεν μπορεί να γίνεται μεταβίβαση ?

 

Αυτή την στιγμή εμείς καλούμαστε να ισορροπήσουμε αναμεσα στο συμφέρον των πελατών μας, την επαγγελματική μας ιδιότητα και την διαφύλαξη του δημοσίου συμφέροντος (αφου δεν υπάρχει πολεοδομία ή οποιοσδήποτε άλλος έλεγχος)

Άρα σόρρυ αλλά δεν θα βάζω έτσι στην τύχη τα ευμενέστερα...

Link to comment
Share on other sites

JTB, αν έχεις ισχυρά αποδεικτικά οτι είναι πριν το 1983, τα δείχνεις. Αν αναφέρει εκθεση της πολεοδομίας κάτι, το αναφέρεις και εσυ έτσι, άσχετα πως είναι, για να μπορέσει να συμψηφιστεί το πρόστιμο. (συμβουλή της κ. Λεμπέση, απο χθεσινή ημερίδα).

Δες και τις περιπτώσεις εξαίρεσης, αρ 23 παρ 2

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία βρε παιδιά...Τακτοποιώ ένα υπόγειο και ισόγειο με ν1337 και μετά μπαίνει στο σχέδιο... Εν τω μεταξύ δεν ξέρω τί τύφλωση είχε πάθει ο συνάδελφος αλλά δεν έδειξε περίπου 40τ.μ. υπόγειο, μια βεράντα -Η/Χ στο ξεμπαζωμένο υπόγειο, ένα ισόγειο τμήμα περίπου 15τ.μ. και ενώ η πρόσοψη έχει 2 σπασίματα, αυτός το πήγε ίσιο, από τη μια πλευρά στην άλλη...

Τέλος πάντων, παίρνει τη Γ' Φάση για το ελλιπές κτίριο το 2007 με νέα σχέδια όπου η συνάδελφος πάλι έμπειρη στο copy-paste δείχνει τα ίδια με παλιά...

 

1. Τα επιπλέον παρά το γεγονός του ότι κατασκευάστηκαν εξαρχής, θα τα βάλω μετά το 1983 για να μην ακυρώσω τα επίσημα χαρτιά της εξαίρεσης, σωστά;;;

2. Τώρα που είναι πια στο σχέδιο... όλα αυτά τα επιπλέον είναι μέσα στη πρασιά του προς διάνοιξη δρόμου... Αναρωτιέμαι, εφόσον οι κατασκευές προϋπήρχαν και μετά εφαρμόστηκε ένα σχέδιο... ο Θεός ξέρει πώς... που τα βγάζει παράνομα.... τί να κάνω, να του βάλω και αυξητικούς συντελεστές υπέρβασης πρασιάς;;;

3. Η νομιμοποίηση του ν1337 δεν ασχολιόταν με τις διαμορφώσεις και τις πλακοστρώσεις... Τώρα εγώ θα δείξω ότι βλέπω και δεν αναφέρεται στα σχέδια του ν1337;;; Γιατί έτσι, έχω τουλάχιστον 30-40 τ.μ. μπετά και μια σκάλα...

 

 

JTB, συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Προτείνω να θεωρούμε απο εδώ και στο εξής ότι έχει εξαίρεση από την κατεδάφιση ως οριστικά νομιμοποιημένο.

Ερχόμαστε λοιπόν και καταγράφουμε τα αυθαίρετα τώρα:

υπόγειο 40 τ.μ.:

λογικά αυτό δημιουργήθηκε την περιοδο που κτίστηκε ο φορέας (προ '83)

1. Θα μπορούσαμε λοιπόν να πούμε ότι έχουμε αυθαίρετο υπόγειο (ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ - αυτό μένει να διευκρινηστεί, αλλά συμφωνα με ημερίδα η υπαρξη εξαίρεσης νομιμοποιεί το κτίσμα, ΑΛΛΑ δεν αποτελεί άδεια για τα πρόσθετα αυθαίρετα τμήματα) προ του 1983 (π. χαμηλός συντελεστής), χωρίς υπέρβαση πρασιάς (με την λογική ότι δεν υπήρχε πρασιά όταν καλυφθηκε ο χώρος), χωρίς πλακόστρώσεις και τέτοια etc.

 

ΔΕΝ μπορώ να πω όμως με βεβαιότητα ότι αυτό δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με την εξαίρεση.

 

2. Αν δηλαδή πιστεύεις ότι μπορούν να αρχίσουν να το ψάχνουν, τότε ξεχνάμε αυτόματα την παλαιότητα,

και καταγράφουμε όλα τα αυθαίρετα σαν μετά το 2003:

υπόγειο, παράβαση πρασιάς, διαμορφώσεις πλακόστρωτων..

 

τώρα πως γίνεται το υπόγειο να κατασκευάστηκε μετά από την κατασκευή του φορέα, υπαρχει διευκρίνηση του ΥΠΕΧΩΔΕ που το αποδέχεται (όσο αστείο και αν ακούγεται):

ΥΠΕΧΩΔΕ 77971/14515/86

Aπαντώντας στην από 5.11.86 αίτησή σας σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 23 του ΓΟΚ/85, σας γνωρίζουμε ότι εφ' όσον η οικοδομή σας είναι νομίμως υφισταμένη είναι δυνατή η προσθήκη υπογείων στο ως άνω νόμιμο περίγραμμα

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.