Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ερώτηση πολύ σημαντική και για μένα και για όλους.

 

Αν υπάρχει μικρής κλίμακας, θεωρείται ότι υπάρχει οικοδομική άδεια και ο συντελεστής υπολογίζεται 1 και όχι 2? Για οποιαδήποτε μικρής κλίμακας? Δηλαδή αν πήρα μικρής κλίμακας για να επισκευάσω τη στέγη, υπολογίζω με 1?

 

Και δηλαδή, αν σήμερα για κάποιον που έχει αυθαίρετο χωρίς οικοδομική αδεια και του πάρω μικρής κλίμακας, υπολογίζω το πρόστιμο με 1 και όχι με 2??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χρόνος με τιμολόγια

η/χ ναι με 4014

αυτό οτι μάλλον θα αλλάξει πως το συμπεραίνεις?

 

και εγώ νομίζω οτι συνεχίζεται κανονικά η οικοδομή, αλλά δεν ξέρω με πια μέθοδο θα ρευματοδοτηθεί. Με τον παλιό τρόπο ή με το 4030? Γιατι με το 4030 , ενδέχεται να υπάρχουν προβλήματα σε απόδειξη χρόνου αυθαιρεσίας όπως αλλαγή χρήσης, ξεμπαζώματα υπογείων, και κατασκευών περιβ. χώρου (κατηγορίας 13).

Έχω και εγώ οικοδομή σε ενέργεια και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι η ένταξη της στον 4014, αλλά μάλλον θα είναι υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η "Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας" ΔΕΝ μπορεί να δηλωθεί ως "Οικοδομική άδεια".

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις συνιδιοκτησίες και την περίπτωση καθέτου ιδιοκτησίας, αλλά και τις περιπτώσεις, οριζόντιες με αποκλειστική χρήση (εκτός σχεδίου προ 1992 ή εντός σχεδίου), ο Καρατσώλης, νομικός συμβουλος του ΤΕΕ αναφέρει ότι όπου ο συντελεστής δόμησης έχει κατανεμηθεί αντιστοίχως με το ποσοστό συνιδιοκτησίας (ορίζεται συνήθως και συμβολαιογραφικά)

Η αυθαίρετη κατασκευή – σε αυτοτελή χώρο αποκλειστικής χρήσης.

 

• Δεν απαιτείται η κοινή δήλωση επί του κοινού “συνολικού” οικοπέδου.

 

• Η υπέρβαση δόμησης και η αυθαίρετη κατασκευή καταλογίζεται στον δικαιούχο

εμπραγμάτου δικαιώματος επί της καθέτου (του τμήματος δηλαδή).

 

Σε περίπτωση

μελλοντικής έκδοσης άδειας ο υπολογισμός για τον συντελεστή δόμησης αφορά σε κάθε

τμήμα αναλόγως των ποσοστών συνιδιοκτησίας. (Αποφάσεις ΣΤΕ)

 

Μπορείτε να το βρείτε εδώ

 

 

Καλό είναι να μην γινόμαστε και δικηγόροι και νομοθέτες και πολιτικοί, ας αφήσουμε τους δημοσιογράφους να το κάνουν.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ καλά τα λέει ο κ. Καρατσώλης.

Αλλά το θέμα είναι ποιος θα πληρώσει το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις συνιδιοκτησίες και την περίπτωση καθέτου ιδιοκτησίας, αλλά και τις περιπτώσεις, οριζόντιες με αποκλειστική χρήση (εκτός σχεδίου προ 1992 ή εντός σχεδίου), ο Καρατσώλης, νομικός συμβουλος του ΤΕΕ αναφέρει ότι όπου ο συντελεστής δόμησης έχει κατανεμηθεί αντιστοίχως με το ποσοστό συνιδιοκτησίας (ορίζεται συνήθως και συμβολαιογραφικά)

Η αυθαίρετη κατασκευή – σε αυτοτελή χώρο αποκλειστικής χρήσης.

 

• Δεν απαιτείται η κοινή δήλωση επί του κοινού “συνολικού” οικοπέδου.

 

• Η υπέρβαση δόμησης και η αυθαίρετη κατασκευή καταλογίζεται στον δικαιούχο

εμπραγμάτου δικαιώματος επί της καθέτου (του τμήματος δηλαδή).

 

Σε περίπτωση

μελλοντικής έκδοσης άδειας ο υπολογισμός για τον συντελεστή δόμησης αφορά σε κάθε

τμήμα αναλόγως των ποσοστών συνιδιοκτησίας. (Αποφάσεις ΣΤΕ)

 

Μπορείτε να το βρείτε εδώ

 

 

Καλό είναι να μην γινόμαστε και δικηγόροι και νομοθέτες και πολιτικοί, ας αφήσουμε τους δημοσιογράφους να το κάνουν.

 

 

????

Τα δύο πρωτα bullets λένε το ίδιο πράγμα...Προφανώς και δεν απαιτείται κοινή δήλωση...την υποβάλλει μόνο ο αυθαιρετών ιδιοκτήτης της μιας από τις δύο καθέτου (αφορά την υποβολή των αιτήσεων και ποιον βαρύνει η αυθαιρεσία!)...ΣΥΜΦΩΝΩ

 

Για το τελευταίο καλό είναι να δούμε τις αποφάσεις του ΣΤΕ και πώς αυτές σχετίζονται με το θέμα και τον υπολογισμό του προστίμου...Εγώ δεν κατάλαβα πάντως πως...

 

Εκτός αν ο κ.Καρτσώλης εννοεί ότι θα πρέπει και στο τοπογραφικό να δείξουμε μόνο τη μια κάθετη ως οικόπεδο με δικούς της συντελεστές δόμησης και επιτρεπόμενα μεγέθη...Επίσης ενδιαφέρον θα είχε να μας πει τι γίνεται όταν η δόμηση δεν έχει κατανεμηθεί αντιστοίχως με το ποσοστό συνιδιοκτησίας.

 

Εγώ γενικά δεν κατάλαβα τι λέει...Αν τον έχει παρακολουθήσει κάποιος ας μας πει...Ελπίζω μόνο να μην ήταν ένας από αυτούς που θα θέλανε να χανε γράψει το νόμο αν και προς τα εκεί τείνω αφού μάλλον θέλει ναλλάξει και τον ΓΟΚ και το δίκαιο ολόκληρο απότι βλέπω. Σεβαστά...Να τα κάνει...αλλά τι σχέση έχουν με το θέμα μας;

 

soundholics εσύ μάλλον κατάλαβες για να τα παραθέτεις...δε μου εξηγείς; Πιθανόν κι εσύ Faethon;

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Σε ημερίδα πάντως μας υπέδειξε να μετρούμε τις υπερβάσεις δόμησης στα ποσοστά που αναλογούν στον καθένα στην περίπτωση της καθέτου (και της οριζόντιας με αποκλειστική)

και μας έδειξε το παραπάνω slide.

Προσωπικά το βρίσκω λογικό (και όσον με αφορά ΔΕΝ θα ήθελα να είχα γράψει το νόμο) από την στιγμή που αν έβγαζε κάποιος άδεια τώρα, τα επιτρεπόμενά του θα αφορούσαν τα ποσοστά που του αναλογούν, παρότι πράγματι το οικόπεδο θεωρείται ενιαίο.

Επειδή δεν έχω παράπανω γνώσεις νομικές, αρκούμαι στην απάντησή του, μέχρι να δω γραπτώς κάτι που να το ανατρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδή βρίσκω λογικό αν έχω άδεια για ένα κτίριο και έχω κάνει δεύτερο να βάλω το δεύτερο χωρίς άδεια λέω να κάνω όλα τα παραπάνω και να βάλω και συντελεστή Χ 2...Λοιπον το αποφάσισα...θα βάλω υπέβαση δόμησης, καλυψης, υψους (αφού έχει ύψος) και Χ 2...

 

και θα εξετάσω και τις αποστάσεις φυσικά και θα βάλω και τη στέγη ξεχωριστά με αναλυτικό και αν μένει κατω κόρη πάνω γιος και στο υπόγειο πατέρας όλα τα παραπάνω επί 3

 

Και αν έχουν υλοποιήσει το ύψος του κάθε ορόφου διαφορετικά απαυτό που είχαν στο μυαλό τους όταν το χτίζανε θα βάλω και απαυτό

 

Επίσης αν αυτό ανήκει νομικά στον μπαμπά που είχε το 50% του ολου ΠΑΛΙΟΥ οικοπεδου (κοινώς παλιοοικοπέδου) στο συμβόλαιο (ο αδελφός του είχε το άλλο 50% με το νομιμο κτίριο) θα φτιάξω τρία εξαρτημένα τοπογραφικά διαφορετικά με συντεταγμένες στο οικόπεδο (το μισό εννοείται) και στον κάθε όροφο ξεχωριστά για τον καθένα...(αν θέλει και ο θείος το δικό του μισό οικόπεδο με τα δικά του σημαδάκια σε ΕΓΣΑ ξεχωριστα! ΜΟΝΟ)...οι υπερβάσεις όλες υπολογισμένες στο οικόπεδο του καθενός ώστε να βγάινουν πάνω από 50% των επιτρεπόμενων (κάναν χοντρή μαμακία...πρέπει να πληρώσουν)...

 

Θα τους κάνω δώρο τη μάντρα και τις κούνιες που είναι βιδωμένες...Θα τα πληρώσω εγώ

Edited by Dryft
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Τρίπολη στα μέσα του Οκτώβρη η Ξυνομηλάκη και ο Καρατσώλης είπαν ότι θεωρούν ότι οτιδήποτε δεν είναι σε επαφή ή είναι ανεξάρτητο λειτουργικά από κτίσμα με άδεια θεωρείται ότι ΔΕΝ έχει άδεια. Στα τέλη Οκτώβρη στην Καλαμάτα αναθεώρησαν.

Ο ίδιος ο νόμος στην αρχή έγραφε άλλα για τα υπόγεια (αλλαγή χρήσης), άλλα για τους κλειστούς Η.Χ. (υπ. δόμησης με αλλαγή χρήσης), άλλα για τα ανεξάρτητα αυτοτελή (μια αίτηση σε περίπτωση μη οριζοντίου)

τα δε μισά παραδειγματα της εγκυκλίου 13 είναι λανθασμένα, ενώ έχει φροντίσει να επαναφέρει νέους ορισμούς (δεν έχουμε αλλαγή χρησης από βοηθ. χώρο κατοικίας σε κυριο χώρο κατοικίας).

και ακομη δεν έχουμε βρεί τι γίνεται για τα επιτρεπόμενα και τα εγκεκριμένα της αδείας (για να μην ξεχνάμε ότι θεωρείται κατά το νόμο υπέρβαση στα εγκεκριμένα της αδείας - άρθρο 24 παρ.1)

ούτε για την κάλυψη ούτε για το ύψος.

 

Είπαμε ο νόμος είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ, οποιαδήποτε προσπάθεια να τον φέρουμε στην λογική μας ειναι a priori αποτυχημένη.

 

Απο εκεί και πέρα κάνε ό,τι σε φωτίσει η Παναγία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.