Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Παιδια εγω δεν ειμαι μηχανικος αλλα νομιζω το υψος μετριεται απο ενα συγκεκριμενο επιδεδο αναφορας που στην προκειμενη περιπτωση θα ειναι μαλλον ο δρομος στη φατσα του κτιριου..Απο κει και υστερα εσυ μπορεισ να βαλεις το μετροποντικα και να σου σκαψει τριωροφο υπογειο ..κι ασ μην το μπαζωσεις γυρω γυρω παλι υπογειο θα ειναι κατα ΓΟΚ 85 Η παραβαση ειναι η υπερβαση δομησης και το ξεμπαζωμα με αναλυτικο και σε καμια περιπτωση υπερβαση υψους κατα την ταπεινη μου αποψη..Εκτος αν κατσει κανα μετρο ο δρομος στη φατσα που λεγαμε.. με τους δρομους που εχομε..βεβαιως βεβαιως

 

 

Αλήθεια.....από πού πηγάζει η πίστη σου ότι όλοι οι υπόλοιποι που συμβαίνει να είμαστε μηχανικοί είμαστε τόσο μ....ες που δε μπορούμε να δούμε αυτό το απλό που βλέπεις εσύ????????

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αντίστοιχη περίπτωση που ρώτησα στο ΤΕΕ μου είπαν ότι το 1,2 το βάζεις μόνο όταν δημιουργείται και επιπλέον δόμηση π.χ δημιουργία δωματίου σε ταράτσα και εφόσον υπερβαίνει το εγκεκριμένο!Το 0,2 μόνο όταν έχεις τα ίδια τετραγωνικά με την άδεια και έχει απλά μεγαλώσει το ύψος!Εφόσον δεν έχεις υπέρβαση δόμησης ταυτόχρονα με υπέρβαση ύψους πας με 0,2!Επομένως :

 

Περίπτωση 1: Αναλυτικός για το ξεμπάζωμα και 1 Φ.Κ. για τη δόμηση Υπογείου σε Ισόγειο εφόσον βέβαια έχει γίνει από υπόγειο κατοικία (χωρίς αλλαγή χρησης φυσικά)

Περίπτωση 2: Αναλυτικός για την επίχωση όλου του υπογείου , 1 Φ.Κ. Όλο το υπόγειο με Υ.Δ. και Υ.Υ. 1,2 (Υπέρβαση εγκεκριμένου κατά 3 μέτρα να υποθέσω και σύγκριση με επιτρεπόμενο) , αφού το υπόγειο με βάση τα σχέδια της άδειας φταίει για την ανύψωση του όλου κτιρίου!Αν είναι κοινόχρηστο φυσικά επιμερίζεται το πρόστιμο ανάλογα τα χιλιοστά.Επίσης αν υπάρχουν χιλιοστά σε αποθήκες και γκαράζ στο υπόγειο θα χρειαστεί να γίνουν πάνω από μία αιτήσεις!Μεγάλη μαμακία ενώ κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να γίνει μία όλο το υπόγειο και να επιμεριστεί το πρόστιμο ανάλογα των χιλιοστών!Με μία αμοιβή μηχανικού!

συναδελφε αλλη μια φορα το ΤΕΕ δινει διαφορετικες απαντησεις η τουλαχιστον εγω ετσι καταλαβα..

εμενα μου ειπαν οτι ξεμπαζωμα και αναλυτικο εχεις οταν ξεμπαζωνεις εξω απο το υπογειο για να εχεις προσβαση(ανοιγμα,πορτα) και οχι οταν αλλαζεις το υψος του υπογειου(επιχωση και λοιπα)...

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτησω κατι...στο υπογειο που εχω μονο υπερβαση υψους θεωρω οτι εχω μονο εκει η τελικα στο ολο κτιριο(εφοσον επηρεαζεται ολοκληρο το υψος του κτιριου)?

και σε ενα υπογειο που εχω με υψος<20% το προστιμο ειναι:0,2*15%*1400(τιμη ζωνης)*1(1α)*1(2α)*0,6(αλλη κατοικα)*0,15(προ του 83)=3,78 ευρω??

Link to comment
Share on other sites

<p>

<br />

Θεωρω σωστο το οτι κτισματα που εχουν ολοκληρωσει Β φαση του τριτση να θεωρουνται ανευ αδειας....<br />

και νομιζω βολευει και ολους μας...<br />

</p>

 

Καλησπέρα σε όλους

 

26. Αυθαίρετη κατασκευή εκτός σχεδίου με α’ και β’ φάση του Ν. 1337/83, αλλά δεν έχει γίνει η τρίτη φάση εξαιρείται από την υποχρέωση υπαγωγής στο ν.

4014/11;

> Ναι, δεν απαιτείται υποβολή δήλωσης.

(από Απαντήσεις σε Ερωτήματα, σε ημερίδα ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ)

Απλά το είχα δει πρόσφατα...

Λυπάμαι για το ξεβόλεμα...

Edited by irsam
Link to comment
Share on other sites

Deal !! :)

 

Μέσα κι εγώ...για το 3 φώναζα τόσο καιρό και βράχνιασα

 

Βέβαια πρέπει να λύσουμε και αυτό που πέταξε η Λεμπέση στον αέρα....ότι το ΜΕΓΙΣΤΟ επιτρεπόμενο της ΠΕΡΙΟΧΗΣ είναι το ύψος που εξαντλείται ο σ.δ.!

 

Με το οποίο ΔΙΑΦΩΝΩ ...εννοειται :P

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

<p></p>

 

Καλησπέρα σε όλους

 

26. Αυθαίρετη κατασκευή εκτός σχεδίου με α’ και β’ φάση του Ν. 1337/83, αλλά δεν έχει γίνει η τρίτη φάση εξαιρείται από την υποχρέωση υπαγωγής στο ν.

4014/11;

> Ναι, δεν απαιτείται υποβολή δήλωσης.

(από Απαντήσεις σε Ερωτήματα, σε ημερίδα ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ)

Απλά το είχα δει πρόσφατα...

Λυπάμαι για το ξεβόλεμα...

 

irsam,

ο συνάδελφος αναφέρεται σε περιπτώσεις αυθαιρετων προσθηκών που έγιναν σε κτίσμα του 83 που δεν είχαν δηλωθεί στην α' και στην β' φάση.

Εννοείται ότι το κτίσμα που εξαιρέθηκε με τον 1337 δεν ειναι υπόχρεο, αλλά οι υπόλοιπες προσθήκες θα τακτοποιηθούν με το Ν.4014 σαν να μην ειχε το οικοπεδο άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση που ρώτησα στο ΤΕΕ μου είπαν ότι το 1,2 το βάζεις μόνο όταν δημιουργείται και επιπλέον δόμηση π.χ δημιουργία δωματίου σε ταράτσα και εφόσον υπερβαίνει το εγκεκριμένο!Το 0,2 μόνο όταν έχεις τα ίδια τετραγωνικά με την άδεια και έχει απλά μεγαλώσει το ύψος!Εφόσον δεν έχεις υπέρβαση δόμησης ταυτόχρονα με υπέρβαση ύψους πας με 0,2!Επομένως :

 

Περίπτωση 1: Αναλυτικός για το ξεμπάζωμα και 1 Φ.Κ. για τη δόμηση Υπογείου σε Ισόγειο εφόσον βέβαια έχει γίνει από υπόγειο κατοικία (χωρίς αλλαγή χρησης φυσικά)

Περίπτωση 2: Αναλυτικός για την επίχωση όλου του υπογείου , 1 Φ.Κ. Όλο το υπόγειο με Υ.Δ. και Υ.Υ. 1,2 (Υπέρβαση εγκεκριμένου κατά 3 μέτρα να υποθέσω και σύγκριση με επιτρεπόμενο) , αφού το υπόγειο με βάση τα σχέδια της άδειας φταίει για την ανύψωση του όλου κτιρίου!Αν είναι κοινόχρηστο φυσικά επιμερίζεται το πρόστιμο ανάλογα τα χιλιοστά.Επίσης αν υπάρχουν χιλιοστά σε αποθήκες και γκαράζ στο υπόγειο θα χρειαστεί να γίνουν πάνω από μία αιτήσεις!Μεγάλη μαμακία ενώ κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να γίνει μία όλο το υπόγειο και να επιμεριστεί το πρόστιμο ανάλογα των χιλιοστών!Με μία αμοιβή μηχανικού!

 

Συνάδελφε δεν αναφερόμασταν σε αυτές τις καταστάσεις ξεμπαζώματος ή επίχωσης, αλλά σε ανύψωση όλου του κτιρίου και τη στάθμη του υπογείου να όρίζεται πλέον ως ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό αναφέρομαι και εγώ συνάδελφε στην περίπτωση 2!Η ερώτηση δεν ήταν τι γίνεται όταν όλο το κτίριο μαζί και το υπόγειο έχει κατασκευαστεί από το διαμορφωμένο έδαφος της άδειας και πάνω?Δηλαδή αν έχει σηκωθεί έναν όροφο όλο το κτίριο!Ε!Κατά την άδεια εκεί που ήταν το υπόγειο τώρα έχεις έδαφος το οποίο σημαίνει ότι το μπάζωσες!Επομένως αναλυτικός επίχωσης!Και το ότι έχει ανέβει πάνω 3 μέτρα σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης του υπογείου (και καλά αυτός έχει κάνει τη μαμακία και έχει πάρει στο λαιμό του όλους τους από πάνω) είναι υπέρβαση δόμησης και ύψους αφού η οικοδομή έχει υπερβεί το εγκεκριμένο της άδειας λόγω του ότι το υπόγειο δεν κατασκευάστηκε στη στάθμη που έπρεπε!Επομένως το έχει κάνει ισόγειο και άρα είναι συνδυασμός υπέρβασης δόμησης ( όλο το υπόγειο) και ύψους (1,2 ή 1,4)!

 

Φυσικά όλες οι ερμηνείες είναι δεκτές με αυτό το νόμο και δεν πρόκειται να κάτσω να επιχειρηματολογήσω για κάτι το οποίο ούτε σίγουρος είμαι ότι είναι σωστό αλλά ούτε και λάθος!Στην τελική ο καθένας δίνει την δική του ερμηνεία και πράτει όπως καταλαβαίνει και με την ευθύνη που θα χει!

 

Προσωπικά έχω τέτοια περίπτωση που βέβαια δεν έχει γίνει το υπόγειο ισόγειο(ώστε να υπάρχει υπέρβαση δόμησης), αλλά έχει ανέβει όλο το κτίριο προς τα πάνω 0,5 μέτρο!Και ενώ στην αρχή νόμιζα ότι θα γλύτωνα με μια 13 επίχωση για τα 50 εκατοστά, μετά όμως συνειδητοποίησα ότι έχω και παραβίαση ύψους (του εγκεκριμένου) από αυτό το σήκωμα, για το οποίο κατέληξα, με τη βοήθεια του ΤΕΕ, ότι φταίει ο από κάτω (Εφόσον φυσικά όλοι οι όροφοι έχουν τα σωστά ελεύθερα ύψη της άδειας)!Και μάλλον το πρόστιμο θα πάει τετραγωνικά υπογείου επί 0,2!Δηλαδή για μία παράβαση 2 πρόστιμα (ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟΟ)! Όπως παράλογο είναι και το ότι για εξώστη πάνω σε Δ θα πάω και με αναλυτικό και με τετραγωνικά επί συντελεστές Δόμησης και πλάγιων αποστάσεων (ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟΟΟ = απάντηση ΤΕΕ σύμφωνα με ερωταπάντηση Γ 9), γιατί λέει ότι οι συντελεστές αυτοί πάνε μόνο σε τετραγωνικά και όχι σε παραβάσεις 13!

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα είναι μονοκατοικία οπότε ενας ιδιοκτητης ορόφου και υπογείου.

Επομένως ΥΔ για τα τμ του υπογείου και όπου αλλάζει το ύψος της άδειας (είτε και το επιτρεπόμενο είτε όχι) πάμε με 0,2 ή 0,4 τα τμ του ορόφου, ενώ αν εχει και επιπλέον μετρα δόμησης που περνάνε το επιτρεπόμενο της περιοχής τότε πάμε με 1,2 ή 1,4.

 

Επομένως τα τμ που περνάνε το ύψος μπαίνουν και οχι του υπογειου επειδη φταίει για την ανύψωση.

 

 

Από εγκύκλιο 13: ''Σε περίπτωση υπέρβασης του ύψους ή/και του ιδεατού στερεού από τμήμα οικοδομής, ως βάση αναφορας για τον υπολογισμό των υποχρεώσεων λαμβάνεται η αντίστοιχη επιφάνεια (εμβαδόν) του αυαθίρετου τμήματος.''

 

Νομίζω εδώ αναφέρει ότι το τμήμα που περνάει το ύψος είναι και το υπεύθυνο για τον υπολογισμό του προστίμου

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ γενικώς!Αλλά κατά τη γνώμη μου αυτό που λέει στην εγκύκλιο το λέει για την περίπτωση κεκλιμένων οροφών!Εκεί δε θα βάλεις όλο τον τελευταίο όροφο!Αλλα το τμήμα που τέμνεται!

 

Επίσης, κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να μπαίνουν τετραγωνικά του τελευταίου ορόφου γιατί στην τελική αυτός σωστός είναι!Το ίδιο ελεύθερο ύψος έχει με αυτό της άδειας!Ίσως θα έπρεπε να γίνεται ως εξής: τετραγωνικά που υπερβαίνουν το εγκεκριμένο ύψος και το πρόστιμο αναλογικά στους ορόφους εφόσον έχουν σωστά ελεύθερα ύψη!

 

Για παράδειγμα το κτίριο έχει υπερβεί κατά 1 μέτρο τη προβλεπόμενη στάθμη και ο πρώτος όροφος έχει 30 εκ μεγαλύτερο ύψος ορόφου σύνολο 1,3 από το εγκεκριμένο ύψος!Ασ πούμε ότι είναι 2 οι όροφοι!Τότε ο πρώτος όροφος θα πληρώσει τα τετραγωνικά του επί το 0,2 και όλοι μαζί για το 1 μέτρο!Δεν είναι αυθαιρεσία του 2ου ορόφου για να ευθύνεται αυτός αλλά ευθύνεται όλο το κτίριο!Επομένως Για την υπέρβαση του 1 μέτρου κατά τη γνώμη μου θα πήγαινε αναλογικά στα χιλιοστά του οικοπέδου!Κατά τη γνώμη μου πάντα!Νομίζω είναι το πιο δίκαιο και σωστό!Αλλά φυσικά δεν είναι όλα δίκαια στη ζωή!Γιατί αν το πάμε όπως το λέτε σημαίνει ότι στην δικιά σας περίπτωση τότε ο τεέυταίος όροφος είναι τελείως αυθαίρετος γιατί υπερβαίνει εξολοκλήρου το εγκεκριμένο ύψος και πρέπει να πληρώσει μόνος του όλο το πρόστιμο! Οι υπόλοιποι από κάτω μια χαρά θα τη βγάλουν?Επίσης να προσθέσω ότι όλοι οι όροφοι έχουν υπερβεί κατά 3 μέτρα την προβλεπόμενη στάθμη τους!Άρα μήπως πρέπει να πληρώσουν όλοι για 3 μέτρα υπέρβαση από την εγκεκριμένη στάθμη τους?

 

Ουσιαστικά είναι μία παράβαση η οποία δημιουργεί από μία σε κάθε όροφο!Δηλαδή αν ήταν ενός ιδιοκτήτη θα πλήρωνε 1 φορά αν είναι πολυκατοικία και έχει γίνει σύσταση θα πληρωθεί η ίδια παράβαση 10 φορές?ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟΟ!!!!!

 

Και μάλλον καταλήγω στο ότι είναι κοινόχρηστη παράβαση και όχι του τελευταίου ορόφου μόνο!Επομένως θα πάει τετραγωνικά που υπερβαίνουν το εγκεκριμένο ύψος και το πρόστιμο αναλογικά στους ιδιοκτήτες του οικοπέδου!Συν φυσικά την επίχωση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.