Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Η εγκυκλιος 8/90 λεει οτι ο προυπολογισμος εξαγεται α)Α. Βάσει αναλυτικού προϋπολογισμού, που συντάσσεται με αναλυτική προμέτρηση και τιμές μονάδος εργασιών του συμβατικού αναλυτικού τιμολογίου που ως παράρτημα συνοδεύει την παρούσα, είτε με τιμές αναλυτικού τιμολογίου (ΑΤΟΕ, ΑΤΗΕ κ.λπ.).

Το αναλυτικο τιμολογιο που σνοδευει την εγκυκλιο ειναι αυτο που χρησιμοποιουμε για τις οικ.αδειες.Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτον τον αναλυτικο.Αναμενω τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εγκυκλιος 8/90 λεει οτι ο προυπολογισμος εξαγεται α)Α. Βάσει αναλυτικού προϋπολογισμού, που συντάσσεται με αναλυτική προμέτρηση και τιμές μονάδος εργασιών του συμβατικού αναλυτικού τιμολογίου που ως παράρτημα συνοδεύει την παρούσα, είτε με τιμές αναλυτικού τιμολογίου (ΑΤΟΕ, ΑΤΗΕ κ.λπ.).

Το αναλυτικο τιμολογιο που σνοδευει την εγκυκλιο ειναι αυτο που χρησιμοποιουμε για τις οικ.αδειες.Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτον τον αναλυτικο.Αναμενω τις αποψεις σας.

εγω μεχρι τωρα ειχα καταλαβει και απο τις προηγουμενες ερωτοαπαντησεις (πριν το θ μερος) οτι χρησιμοποιουμε τις τιμες της 8/90.πχ οπλισμενο σκυροδεμα 25000 δρχ.τωρα στο θ μερος των ερωτοαπαντησεων δεν καταλαβα ποιες ειναι οι τρεχουσες τιμες που λεει.δηλ. το οπλισμενο σκυροδεμα ποσο κανει?μηπως εχει καταλαβει κανεις τιποτα παραπανω?
Link to comment
Share on other sites

Σου λεει με τις τρεχουσες και σε καθε περιπτωση οι τιμες που χρησιμοποιουνται δεν μπορει να ειναι < απο τις αναφερομενες στην εγκυκλιο 8/90.Αρα ποιος θα μου απαγορευσει να παρω τις τιμες της εγκυκλιου (που χρησιμοποιουμε στις αδειες)?Σιγα μην ψαχνω να βρω ποσο εχει το μ2 κεραμιδι ή τα ξυλα για μια κεραμοσκεπη.Αλλιως ας μην ειχαν αναφερθει καθολου στην 8/90!!

 

Εχω γωνιακο οικοπεδο οπου στην μια πλευρα εχω μεγ.υψος 27μ βασει δρομου και στην αλλη 15μ βασει του αλλου.( κανοντας ιδεατο στερεο)Στην μια περιπτωση συγκρινοντας την υπερβαση υψους ειμαι <20% και στην αλλη >20% .Ποιο συντελεστη διαλεγω 1,20 ή 1,40?

Καμμια γνωμη????

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Απαντηση στην Dora22

 

Δεν ασχολουμαστε με το ιδεατο στερεο. Συγκρινουμε την υπερβαση υψους απο την οικοδομικη αδεια με το επιτρεπομενο υψος της περιοχης του οικοπεδου. Δηλαδη : υψος απο αδεια 21μ, πραγματοποιηθεν 23μ, επιτρεπομενο 27, υπερβαση (23-21)/27

Link to comment
Share on other sites

Οχι ισχυει ακομη, θα μπορουσαμε να εχουμε υπερβαση ιδεατου στερεου διχως υπερβαση υψους, για παραδειγμα προσθηκη κατεπεκταση ή κλεισμενος εξωστης που τεμνεται απο το ιδεατο στερεο. Το αυθαιρετο τμημα υπολογιζεται επι της οριζ επιφ σε εμβαδον κατα την 13.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Οχι ισχυει ακομη, θα μπορουσαμε να εχουμε υπερβαση ιδεατου στερεου διχως υπερβαση υψους, για παραδειγμα προσθηκη κατεπεκταση ή κλεισμενος εξωστης που τεμνεται απο το ιδεατο στερεο. Το αυθαιρετο τμημα υπολογιζεται επι της οριζ επιφ σε εμβαδον κατα την 13.

 

Συμφωνώ με τον soundholics...το ιδεατο στερεο το εξεταζεις ακομα...δεν εχει σχεση με τις τελευταιες ερωταπαντησεις

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi δεν ήταν έτσι... εμένα 2-3 φορές στα τηλέφΟνα του ΤΕΕ μου έλεγαν ότι ΔΕΝ υπάρχει αυθαιρεσία εάν δεν έχουν εξαντληθεί τα επιτρεπόμενα της περιοχής. Τώρα βέβαια ξεκαθαρίζει το τοπίο...

Ρε συναδελφε αφου οτι υπερβαινει την αδεια ειναι αυθαιρεσια...

Δεν ειναι λογικο αυτο...?

Απλως τωρα αποσαφηνιστηκε...

Ευτυχως που δε συμμετειχα στις συζητησεις με εντονο υφος (φανταζομαι αυτα με Bold γραμματα, χρωματακια κλπ) γιατι θα μπερδευομουνα...

 

Υ.Γ.: ΑΡΗΣ ΡΕ :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συναδελφε αφου οτι υπερβαινει την αδεια ειναι αυθαιρεσια...

Δεν ειναι λογικο αυτο...?

Απλως τωρα αποσαφηνιστηκε...

Ευτυχως που δε συμμετειχα στις συζητησεις με εντονο υφος (φανταζομαι αυτα με Bold γραμματα, χρωματακια κλπ) γιατι θα μπερδευομουνα...

 

Υ.Γ.: ΑΡΗΣ ΡΕ :mrgreen:

 

Inzaghi δεν ήταν έτσι απλοποιημένη η συζήτηση...δε συζητάγαμε τι είναι αυθαιρεσία...το πως τακτοποιείται η κάθε αυθαιρεσια λεγαμε...ποιους συντελεστες βαζουμε και γιατι...επίσης όλοι είχαν απαντήσεις από το ΤΕΕ (πιστεύω και ο ίδιος ο soundholics θα είχε) περί του αντιθέτου (όσον αφορά τις προσθήκες)...Επίσης αν εσύ στο παράδειγμα 4 της εγκυκλίου 13 για τα εντός σχεδίου έβαζες και υπέρβαση κάλυψης ενώ είχες υπόλοιπο κάλυψης πριν από σήμερα τότε τι να πω...μάλλον θα ταν όλα ξεκαθαρα και δεν το βλεπαμε

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.