Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Συμφωνώ μαζί σου, αν και ο Καρατσώλης έχει μιλήσει για αναλογούντα ποσοστα.

Μήπως όμως να μην το ξαναρωτήσεις στο ΤΕΕ, γιατι μπορεί να βάλουν το δυσμενέστερο.?

 

Αυτό ξαναπές το...αν δεν ξανασχοληθεί κανείς με το θέμα και μείνουν τα πράγματα ως έχουν πας σίγουρα με τα του ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ..

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με την ερ'ωτηση, για να είναι απόλυτα ολοκληρωμένη, έχουμε υπέρβαση δόμησης των παραπάνω των 600 τ.μ. που λειτουργούν σαν χώροι κυρίας χρήσης. Τώρα αν στην άδεια σου αυτοί οι χώροι προβλέπονταν σαν β.χ. της υπεραγοράς, τότε δεν θα βάλεις την αλλαγή χρήσης, όπως σωστά απαντά ο wolvie.

 

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Θλίβομαι όμως από όλα αυτά που γράφονται σε επίπεδο αντιπαράθεσης μεταξύ μηχανικών. Θα παρακαλέσω τους mods να σβήσουν τα σχετικά posts.

 

Όσον αφορά την ερώτησή μου δεν νομίζω ότι είναι Υ.Δ. διότι τα τετραγωνικά παραπάνω των 600 τ.μ. έχουν μετρήσει στο Σ.Δ. του ακινήτου και σίγουρα δεν είναι αλλαγή χρήσης. Θα έλεγα ότι πιο κατάλληλο είναι οι πολεοδομικές παραβάσεις (κόστος μετατροπής αποθηκευτικού χώρου σε χώρο πώλησης / 5000€).

 

Τέλος, η απάντηση Θ2 είναι μια δικαίωση του Thread η οποία έχει γραφτεί εδώ και πολύ καιρό στο 1ο post.

Edited by geo21
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα αλλάζει ο υπολογισμός προστίμου όσον αφορά το ποσοστό υπέρβασης καθ΄ύψος, σε περίπτωση που τακτοποιείται μία ιδιοκτησία, η υπέρβαση ύψους υπολογίζεται αναφορικά με το επιπλέον ύψος του συγκεκριμένου ορόφου προς το μέγιστο επιτρεπόμενο ή όλου του κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Εχω γωνιακο οικοπεδο οπου στην μια πλευρα εχω μεγ.υψος 27μ βασει δρομου και στην αλλη 15μ βασει του αλλου.( κανοντας ιδεατο στερεο)Στην μια περιπτωση συγκρινοντας την υπερβαση υψους ειμαι <20% και στην αλλη >20% .Ποιο συντελεστη διαλεγω 1,20 ή 1,40?

Link to comment
Share on other sites

Νατάσσα, δεν αλλαξε ο τρόπος υπολογισμού του ποσοστού υπέρβασης ύψους. Ξεκαθαριστηκε απλά το ποτέ θεωρούμε ότι έχουμε υπέρβαση ύψους και ποτέ οχι. Ο υπολογισμός παραμένει ως έχει: υπέρβαση ύψους προς μέγιστο επιτρεπόμενο περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.