Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Νατάσσα, έχω την εντυπωση ότι έχεις μπερδευτεί (ή εσύ, ή εγώ!) :)

 

Δεν άλλαξε η "θεώρηση υπερβασης". Και πριν και τώρα, ο συντελεστής υπολογίζεται ως εξής: <υπερβαση ύψους/μέγιστο επιτρεπομενο περιοχής>. Δεν είναι δηλαδή <υπερβαση υψους/υψος κτιριου>. Η διαφορά ομως τώρα είναι οτι ξεκαθαρίστηκε πως υπερβαση υψους έχεις οταν έχεις διαφορετικό υψος στην πράξη απ'ότι περιγραφεται στην άδεια, άσχετα με το αν υπερβαινεις ή όχι το μεγιστο της περιοχής.

Να το κάνω λιανά: Πολλοί μέχρι χτες πιστευαν ότι αν δεν υπερβαινεις το μεγιστο της περιοχής, ΔΕΝ θεωρείς υπερβαση υψους ακομα κι αν εχεις διαφορα με την άδεια. Απο χτες ξεκαθαρίστηκε: οταν έχεις διαφορετικό ύψος απο την άδεια, έχεις παράβαση. Τη συγκρινεις ομως (πάλι) με το μεγιστο της αδείας. Αρα, αν πριν ήσουν κάτω απο 20%, είσαι και τώρα.

 

Εννοώ ότι αλλάζω ποσοστό, τώρα που θα το υπολογίσω σε σχέση με την ΟΑ. Έχω πει ήδη το πρόστιμο στον πελάτη, οπότε τώρα θα έχω άλλο συντελεστή από 1,2 σε 1,4.

 

Αυτό που θέλω να διευκρινίσω είναι τι βάζω για να βρω το ποσοστό υπέρβασης. Δλδ εγώ έχω ας πούμε υ ορόφου 3 στην άδεια, ύψους κτιρίου 12 και υ επιτρεπομενο 20. Το υ ορόφου το πραγματοποιούμενο είναι 3,50, το υ κτιρίου 14 αντίστοιχα. Υπολογίζω 0,50/20 ή 2/20??????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ντροπή και ξεφτίλα για όλους μας είναι να ανεχόμαστε τέτοιους άχρηστους... Τόσο του ΥΠΕΚΑ όσο και του ΤΕΕ...

Γελοιοποιούμαστε και στους πελάτες....

Θα έχετε ήδη αντιληφθεί πως όταν μιλάμε με πελάτη μας κοιτάει εντελώς διαφορετικά από ένα δικηγόρο ή ένα γιατρό...Αφού στο 90% των περιπτώσεων ότι λέμε, μπάζει νερά... τίποτα σίγουρο, τίποτα απόλυτο...

Πρώτη φορά βρίσκομαι σε τέτοια θέση... Ξύλο θέλουνε... Ξύλο και όχι ερωτήσεις από το τηλέφωνο... Παίζουν με τις ζωές και τις δουλειές μας..

Να παίρνω τηλέφωνο το Σάββατο το πελάτη και να του λέω τα νούμερα... και σήμερα να του δείχνω άλλα!!

 

ντροπη και ξεφτιλα σε αυτους αλλα και σε μας...

εχω ξαναπει οτι μεσα σε αυτο το χαος και οταν βλεπουμε οτι πανε να τα αρπαξουν απο τον κοσμο (και ναι οκ ειναι αυθαιρετος ο τυπος αλλα δεν μπορω να του πω την μια μερα οτι το προστιμο ειναι Χ και μετα ω του θαυματος να γινει Υ, και το Υ να ειναι ενα ποσο που αδυνατει να πληρωσει) με εναν χαοτικο νομο, επρεπε να μπλοκαρουμε την διαδικασια (καταληψη των σερβερ που φιλοξενουν το συστημα του τεε πχ)..αλλα ειδαμε κι εμεις χρημα κακα τα ψεματα..

ειναι καποιοι που μου λενε, πες μου ποσο ειναι το προστιμο να δω αν θα το κανω, αλλιως θα το γκρεμίσω να πα να γ#$η^%....

και ναι καποιος θα πει, οταν τα κανες αυθαιρετα μαγκα μου ηταν καλα,πληρωνε τωρα..

ναι νταξει μπορουμε να τους κρεμασουμε κιολας στη μεση της πλατειας και να βιασουμε τις παρθενες κορες τους για παραδειγματισμο..

(οχι δεν ειναι και τοσο παραλληλισμός..ποσοι δεν αυτοκτόνησαν τα τελευταία χρονια της "κρίσης" -βλέπε κρητη- και ποσο οδευουμε σε αυτο που ειχε πει ο Καστοριαδης, οτι θα γινουμε οι σερβιτοροι και οι πορνες της ευρωπης...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

natasamarkop

(3,5 πραγματοποιούμενο - 3,00 εγκεκριμένο) / 20 (επιτρεπόμενο περιοχής)

για τον όροφο.

 

Σου υπολείπεται άλλο 1,5 μ. υπέρβασης ύψους αφού το κτήριο από 12 μ. εγκεκριμένο έγινε 14 μ. πραγματοποιούμενο.

Που πήγες συνάδελφε το υπόλοιπο 1,5 μ.

Να βρεθεί και να προσκομιστεί πάραυτα στο ΥΠΕΚΑ.

 

dix e6

Γενικά έχεις δίκιο, αλλά να ξεκαθαρίσουμε ότι κάθε αυθαιρεσία είναι διαφορετική, αφου υπάρχουν αυθαιρετούντες για πολύ ξύλο και με πολύ θράσος.

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι όλοι αυτοί απέκτησαν ιδιοκτησία με μαύρη εργασία, ανασφάλιστη, δίχως να πληρώνουν αμοιβές και εισφορές

και είναι μέρος οι περισσοτεροι του προβλήματος που έριξε έξω την χώρα.

 

Στο φινάλε, αυτό είναι το πρόστιμο.

Αν δεν γουστάρουν, μην το δηλώσουν.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα soundholics! θα μου το ζητάνε λες??????

 

τυχαία νούμερα είπα! Αυτό που έχω είναι στέγη που έγινε σοφίτα! υ αδείας 1,20, ύψος πραγματοποιούμενο 3,00. Άρα υπολογίζω 1,80/9,50?????? 7,50 +2,00 στέγη είναι το μέγιστο

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω soundholics καθολου..

απλα πρεπει οι αγλαοί τυποι του υπεκα να καταλαβουν οτι πρεπει να ειναι μονοσυμαντα τα προστιμα

οπως επισης πρεπει να καταλαβει ο καθενας που χτιζει οτι πρεπει να ασφαλιζει και να αμοιβει

 

αλλα δεν ξερω κατα ποσο η "χωρα" επεσε εξω απο αυτα τεσπα αλλο θεμα ειναι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάμε για ξεκάθαρες απαντήσεις μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει: σε ένα αυθαίρετο ΕΚΤΟΣ σχεδίου και ΧΩΡΙΣ οικοδομική άδεια υπολογίζουμε με αναλυτικό εξώστες, Η/Χ, Πέργκολες, BBQ, ΣΤΈΓΗ κλπ, δηλαδή οτιδήποτε πλέον των κλειστών χώρων???

Το υπουργείο έδωσε απάντηση σε αυτό με την απάντηση ΣΤ΄7, αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω περιπτωση εκτος σχεδιου χωρις αδεια ενας οροφος πανω σε πυλωτη

θεωρω οτι περα απο τους κλειστους χωρους θα βαλω με κατηγορια 13 ολη την πυλωτη(εκτος απο τα τετραγωνικα του κλειστου κλιμακοστασιου που πανε με τους συντελεστες) και οι 8 εξωστες του οροφου

ισχυει (τι λεμε τωρα,τι να ισχυει με αυτο τον νομο) κατι αλλο?

 

εμενα δεν εχει στεγη παρα μονο αποληξη κλιμακοστασιου στο δωμα που δεν την υπολογιζω πουθενα

Link to comment
Share on other sites

εμενα εκει που θελω την ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΥΠΕΚΑ ΕΙΝΑΙ....

 

οταν εχει γινει περαιωση με λαθος συντελεστες για τις παρανομιες και πεσεις στο 10% που θα γινει ελεγχος τι γινεται?

1. πληρωνει την διαφορα ο ιδιοκτητης ?

2. ο μηχανικος παει για κρεμασμα?

3 ειναι ΑΚΥΡΗ η περαιωση ?

Link to comment
Share on other sites

εμενα εκει που θελω την ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΥΠΕΚΑ ΕΙΝΑΙ....

 

οταν εχει γινει περαιωση με λαθος συντελεστες για τις παρανομιες και πεσεις στο 10% που θα γινει ελεγχος τι γινεται?

1. πληρωνει την διαφορα ο ιδιοκτητης ?

2. ο μηχανικος παει για κρεμασμα?

3 ειναι ΑΚΥΡΗ η περαιωση ?

 

akius μην τρελλαινεσαι! το λογικό είναι ότι θα μπορείς να διορθώνεις "λάθη"...κανονικά όλα πρέπει να μπορείς...αλοίμονο...θα το φτιαξουν καποια στιγμη...τωρα για το άλλο λογικά ναι θα πληρωσει τη διαφορά...λογικα παντα...γιατι μπορει να περασουν και ολα ετσι και να μην ασχοληθει κανενας...εδω δεν εχουν λυσει την πρωτη φαση της υποβολής κι εσύ αναρωτιεσαι για κανα χρονο μετα; :P

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

συναδελφος που ειχε θεμα απου δηλωσε με εφαπαξ για να παει με δοσεις πρεπει να κανει αιτηση στο τεε....

 

επισης αλλος συναδελφος που θελει να διορθωσει το προστιμο οπως λεει ο νομος επειδη προσθετει και αλλες παραβασεις δεν μπορει

 

μαρεσει που εχω δυσκολη περιπτωσηπου θελει να περαιωσει με εφαπαξ και μετα αδεια κατεδαφισης και εγω το ψαχνω απο εδω και εκει το προστιμο........θα ριξω οπως νομιζω και αντε γεια....

 

πρεπει να το δουμε χαλαρα γιατι αγχωνομαστε για πραγματα που δεν φταιμε

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.