Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

#876 soundholics

 

 

ελπιζω να καλυψω αρκετα ερωτηματα και να μην εχω και κανενα λαθος..

σε ολες τις περιπτωσεις Υ.Δ και

 

1. υπογεια που υπηρχαν στην αδεια και κατασκευαστηκαν αρχικα στην σωστη σταθμη 0,5 και αναλυτικο ξεμπαζωμα

α. αν ηταν εντος περιγραμματος δεν εχουν Υ.Κ β αν δεν ηταν εντος περιγραμματος και Υ.Κ

2. υπογεια που δεν υπηρχαν στην αδεια και ειναι ακομα υπογεια 0,5 υ.κ αν ειναι εκτος περιγραμματος και αναλυτικο ξεμπαζωμα για να δημιουργηθουν (στον αναλυτικο θα μουν και τα κ.μ του υπογειου)

3. υπογεια που απο την μια μερια ειναι ισογεια αν δεν υπηρχαν στην αδεια ελεγχουμε την τομη να δουμε αν ηταν σε υπογειο τμημα πριν τις εκσκαφες και αν ηταν τοτε 0,5 και ανλυτικο ξεμπαζωμα

4. υπογεια που κατασκευαστηκαν σε αλλη σταθμη δλδ το υπογειο εγινε ισογειο τοτε ΔΕΝ θα παρει 0,5

5. 0,5 εχουν και ολες οι βοηθητικες χρησεις στο ισογειο αποθηκες-κλειστες θεσεις σταθμευσης-λεβητοστασια και οσα ειναι κατω του 2,4 σε ολα τα τμηματα του κτισματος

 

γενικα ελεγχουμε αν εκει που εγινε η κατασκευη σε συγκριση με το αρχικο εδαφος ειχε στοιχεια υπογειου και αν ακομα εχει στοιχεια υπογειου δλδ να μην ειναι ξεμπαζωμενο απο παντου....

αυτο το λεω γιατι σε πολλες αδειες αντι να γραφουν υπογειο-ισογειο κτλ γραφουν 1 σταθμη 2 σταθμη κτλ και πολλες φορες η 1 σταθμη ειναι μιση ισογειο πουχει μετρησει στον Σ.Δ και το υπολοιπο υπογειο που ΔΕΝ εχει μετρησει στον σ.δ

 

σε οσες περιπτωσεις υπογεις ειναι εκτος περιγραμματος κανουμε και ελεγχο αποστασεων

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

akius,

 

πολύ αναλυτική και πολύ χρηστική η απάντησή σου.

Αμφιβάλλω όμως ακόμη στο γιατι να θεωρείται υ.δ. ένα υπόγειο που ξεμπαζώθηκε.

Αναλυτικός ναι για το ξεμπάζωμα.

Αλλά στο υπόγειο, που πλέον έγινε ισόγειο, δεν υπάρχει ούτε αλλαγή χρήσης ουτε αυθαίρετη κατασκευή.

 

Βέβαια αν είχε κατασκευαστεί εξαρχής ισόγειο θα έπρεπε να μετρήσει στα τετραγωνικά της αδείας.

 

Και πάλι όμως κατι δεν μου αρέσει στην λογική.

Link to comment
Share on other sites

η βασικη λογικη αποσους εχω μιλησει ειναι........κανε διαγραμμα καλυψης με την τωρινη κατασταση και δες τις διαφορες με της αδειας ....

Link to comment
Share on other sites

Το ξεμπαζωμένο υπόγειο για να πάρει συντελεστή 0,5, ανεξάρτητα από τη χρήση του ,θα πρέπει το δάπεδό του να είναι κατασκευασμένο τουλάχιστον 1,5 μ (με τα παλιά , 2,.20μ με τα καινούρια) κάτω από το υψόμετρο του φυσικού ή διαμορφωμένου εδάφους της οικοδομικής αδείας. Δηλαδή να είναι σε "υπόγεια" στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεμπαζωμένο υπόγειο για να πάρει συντελεστή 0,5, ανεξάρτητα από τη χρήση του ,θα πρέπει το δάπεδό του να είναι κατασκευασμένο τουλάχιστον 1,5 μ (με τα παλιά , 2,.20μ με τα καινούρια) κάτω από το υψόμετρο του φυσικού ή διαμορφωμένου εδάφους της οικοδομικής αδείας. Δηλαδή να είναι σε "υπόγεια" στάθμη.

 

δεν είναι σωστό αυτό.

κατ'αρχάς θα πρέπει η οροφή του υπογείου να μην ξεπερνά τα 0,80 για εκτός σχεδίου (ή το 1,50 μ. για εντός σχεδίου) από το διαμορφωμένο έδαφος.

ΔΕν έχουν πάει όλα με 2.20 όπως γράφεις από το δάπεδο.

 

έπειτα ο νόμος 4014 αναγνωρίζει και ισόγειους χώρους ως χώρους βοηθητικης χρήσης (ισογεια γκαραζ, ισογειες αποθηκες κοκ - διευκρίνηση Β27)

συνεπώς αν η χρήση παραμένει βοηθητική διατηρεί το 0.5 είτε ξεμπαζώθηκε είτε όχι...

 

το θέμα είναι αν εμείς παίρνουμε υ.δ.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

 

3. υπογεια που απο την μια μερια ειναι ισογεια αν δεν υπηρχαν στην αδεια ελεγχουμε την τομη να δουμε αν ηταν σε υπογειο τμημα πριν τις εκσκαφες και αν ηταν τοτε 0,5 και ανλυτικο ξεμπαζωμα

 

 

άρα στην παραπανω περίπτωση το 0,5 μόνο αν η χρηση παραμένει βοηθητική μετα το ξεμπαζωμα

Link to comment
Share on other sites

..... Αμφιβάλλω όμως ακόμη στο γιατι να θεωρείται υ.δ. ένα υπόγειο που ξεμπαζώθηκε.

Αναλυτικός ναι για το ξεμπάζωμα.

Αλλά στο υπόγειο, που πλέον έγινε ισόγειο, δεν υπάρχει ούτε αλλαγή χρήσης ουτε αυθαίρετη κατασκευή.

.....

Αυτό το ερώτημα έχω κι εγώ και δεν μου χει απαντηθεί μάλλον αν κρίνω απ'αυτά που υποστηριζει ο akius, έχω παραθέσει το σχετικό ερώτημα και εδώ : http://www.michaniko...post__p__374539 όταν υφισταται μόνο ξεμπάζωμα από μία μεριά χωρίς αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, γιατί να πάρουμε υπέρβαση δόμησης (έστω με 0.5), είναι υπερβολή νομίζω....τί γνώμη έχετε?

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Οχι η υπέρβαση ενός εξώστη... αλλά του ποσοστού...

Οταν σε ένα κτίριο υπερβούμε τους εξώστες... τί γίνεται κατά ΓΟΚ;;; Πού μετράνε; αυτό μάλλον σκέφτονται... τώρα για το ΚΧ ή ΒΧ δεν ξέρω...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Αμα αφαιρέσεις το 0,80 απο το 3 τότε έχουμε το 2,20 που λέω και αυτό είναι για τα εκτός.

 

Επετρεψε μου να επεμενω με ολη την συμπαθεια.

Η απαντηση σου προυποθετει οτι το υψος του υπογειου ειναι 3 μ.

Επισης, αν δεις την διατυπωση μου, που ειναι διατυπωση του ΓΟΚ θα δεις οτι η πλακα οροφης υπογειου δεν υπολογιζεται στο επιτρεπ. Υψος απο το εδαφος, με αποτελεσμα το 0.80 και 1.50 να μπορει να γινει 1.00 και 1.70 στην πραξη.

 

Τελος, επεμεινα στην σπαντηση γιατι καποιοι συναδελφοι με το νομο Σουφλια μπερδευτηκαν και πιστευουν ακομη οτι για τα υπογεια εχουμε παει στο 0,80 σε ολες τις περιπτωσεις, ενω η διαταξη αυτη καταργηθηκε.

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.