Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό μου το έχουν πει και στην Πολεοδομία στα Γρεβενά. Εφόσον έχεις υπόλοιπο δόμησης, δεν μπορείς να τακτοποιήσεις με τον 3843/2011.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το "δεν προσμετρούν στην δόμηση" ήταν μια καραμέλα που χρησιμοποιήθηκε για να προσελκύσει περισσότερες αιτήσεις, με την συνενοχή των πολεοδομιών.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα,

 

γνωριζει κανεις και για παραταση δικαιολογητικων β΄φασης (για καταθέσεις απο 01/12/2011-28/02/12) μεχρι 31/05/2012?

Link to comment
Share on other sites

οκ, thanks βρηκα

 

Άρθρο 4 ΦΕΚ 268 Α 31-12-11

 

 

Ρυθμίσεις επειγόντων θεμάτων Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής

1. α. Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών, που προβλέπονται στο πρώτο εδάφιο της παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (Α’ 209), παρατείνεται μέχρι την 28.2.2012.

β. Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενι­αίου ειδικού προστίμου του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 για όλες τις υποβαλλόμενες μέχρι 31.12.2011 αιτήσεις παρατείνεται μέχρι τις 31.1.2012.

γ. Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενι­αίου ειδικού προστίμου του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 για όλες τις υποβαλλόμενες μετά τις 31.12.2011 αιτή­σεις είναι ένας μήνας από την υποβολή τους. Για τις υποβαλλόμενες, από 1.12.2011 μέχρι 28.2.2012, αιτήσεις η προθεσμία του δευτέρου εδαφίου της παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ίδιου ως άνω νόμου παρατείνεται μέχρι την 30.5.2012.

δ. Δικαιολογητικά, που έχουν υποβληθεί μετά τις 30.11.2011 και μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος θεωρούνται νομίμως υποβληθέντα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ κάτι σχετικό... μάλλον επειδή δεν αποτελεί ξεχωριστό θέμα...

Αν υπάρχει κάτι και το έχετε επισημάνει, πείτε μου...

 

Η περίπτωση:

 

Οροφος με δύο διαμερίσματα του ίδιου ιδιοκτήτη, έχει κάνει όμως πράξη οριζοντίου οπότε είναι εντελώς ξεχωριστά.

Ενα μικρό, ένα μεγάλο

Κατά τη κατασκευή άλλαξε τους τοίχους μεταξύ των διαμερισμάτων, "χαρίζοντας" ένα υ/δ στο μικρό και ταυτόχρονα έκοψε και κάτι από σαλόνι... Ετσι, τα δύο τους πλησιάσαν κάπως στα τετραγωνικά... Αν ήταν δηλαδή 60 και 100, τώρα είναι 75 και 85...

 

Τα ζητήματα...

 

1. Αφού ο νόμος ασχολείται με παράβαση κάλυψης, δόμησης, όγκου (ύψους) και εδώ δεν έχω τίποτε από αυτά... τί κάνω;

Εχω μόνο έναν εξώστη λίγο μεγαλύτερο, άρα ένα απλό 500άρικο ανά διαμέρισμα... ή μήπως κάνω και κάτι για την αλλαγή τους;;;

 

2. Θεωρείται διαρρύθμιση; Μάλλον όχι, αφού δεν έχει να κάνει με εσωτ. τοίχους....

 

3. Αν πρέπει να εκδώσω βεβαίωση μή αυθαιρεσιών, γίνεται;;; Αν όχι, τί κάνω;;;; Τί τακτοποιώ;;;

Ειδικά το ένα, πάει για πούλημα!

 

Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο... ελπίζω να γνωρίζετε....

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Τροποποίηση της σύστασης οριζοντίου μπορείς να κάνεις επί νέων σχεδίων ?

Το δέχονται οι δύο ιδιοκτήτες ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ κάτι σχετικό... μάλλον επειδή δεν αποτελεί ξεχωριστό θέμα...

Αν υπάρχει κάτι και το έχετε επισημάνει, πείτε μου...

 

Η περίπτωση:

 

Οροφος με δύο διαμερίσματα του ίδιου ιδιοκτήτη, έχει κάνει όμως πράξη οριζοντίου οπότε είναι εντελώς ξεχωριστά.

Ενα μικρό, ένα μεγάλο

Κατά τη κατασκευή άλλαξε τους τοίχους μεταξύ των διαμερισμάτων, "χαρίζοντας" ένα υ/δ στο μικρό και ταυτόχρονα έκοψε και κάτι από σαλόνι... Ετσι, τα δύο τους πλησιάσαν κάπως στα τετραγωνικά... Αν ήταν δηλαδή 60 και 100, τώρα είναι 75 και 85...

 

Τα ζητήματα...

 

1. Αφού ο νόμος ασχολείται με παράβαση κάλυψης, δόμησης, όγκου (ύψους) και εδώ δεν έχω τίποτε από αυτά... τί κάνω;

Εχω μόνο έναν εξώστη λίγο μεγαλύτερο, άρα ένα απλό 500άρικο ανά διαμέρισμα... ή μήπως κάνω και κάτι για την αλλαγή τους;;;

 

2. Θεωρείται διαρρύθμιση; Μάλλον όχι, αφού δεν έχει να κάνει με εσωτ. τοίχους....

 

3. Αν πρέπει να εκδώσω βεβαίωση μή αυθαιρεσιών, γίνεται;;; Αν όχι, τί κάνω;;;; Τί τακτοποιώ;;;

Ειδικά το ένα, πάει για πούλημα!

 

Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο... ελπίζω να γνωρίζετε....

 

Έχει απαντηθεί εδώ μέσα σε ερώτημά μου από διάφορους συναδέλφους, πως τέτοια περίπτωση πας με άδεια μικρής κλίμακας.

Βέβαια αν βγει το νομοσχέδιο που αναφέρεται σε διαμερισμάτωση των ορόφων, τότε μπορείς να πας με 4014 και παράβολο, όσο τα τετραγωνικά, αλλά αυτή την περίπτωση αναμένουμε διευκρινήσεις για το ποια τμ βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.