Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πηγαινε στη δασικη υπηρεσια και κει θα τα δουνε αυτοι...

 

εχουν χαρτες παλιους στους οποιους φαινεται εαν ενα μερος ειναι δασος ή ηταν δασος..

 

θα σου λυθουν ολες οι αποριες...

 

και μετα προχωρας στην τακτοποιηση..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λόγω της απόστασης δεν είναι εφικτό και θα χάσει ο πελάτης την προθεσμία, αν γίνει η δήλωση πριν την επίσκεψη στο δασαρχείο εκτός από το να χάσει τα χρήματα του θα υπάρξει άλλο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι η αρχικη δηλωση μπορει να γινει μεχρι και τεταρτη...

 

δλδ να πληρωσει την τεταρτη το παραβολο την πεμπτη να ενημερωθει το συστημα και να κανεις προσωρινη υποβολη και παρασκευη να πληρωσει εφαπαξ το ποσο 'η να παει με δοσεις..

 

οποτε χρονος υπαρχει..

 

μπορει να παει κ ο ιδιος..οχι απαραιτητα μηχανικος...

 

απο την αλλη εαν ειναι δασος τοτε το οικημα θεωρειται κατεδαφιστεο  και δεν τακτοποιειται..

 

προσωπικα θα πηγαινα πρωτα να επιβεβαιωθω απο τη δασικη υπηρεσια

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κατάλαβα.Αν δεν ασχοληθώ καθόλου με το δασαρχείο και γίνει η ρύθμιση χωρίς την πράξη χαρακτηρισμού τι πρόβλημα θα υπάρξει στο μέλλον;Σίγουρα ο ιδιοκτήτης θα προτείνει να πάμε χωρίς δασαρχείο...οπότε θα μου γίνει η παραπάνω ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι εσυ σαν μηχανικος θα εχεις προβλημα...

 

προφανως και δε μπορεις να νομιμοποιησεις κατι που εγινε μεσα σε δασος (εαν ειναι τλκ δασος)

 

εαν ειναι δασος θα χαρακτηριστει ως κατεδαφιστεο..

 

και εσυ δεν ξερω τι κυρωσεις θα εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να έχω κυρώσεις για κάτι που εγώ τώρα το βλέπω σαν οικόπεδο με σπίτι (είναι στην άκρη του δάσους, εντός οικισμού) και πρέπει να ασχοληθώ με άλλα αντικείμενα εκτός της επιστήμης μου....Έχω νευριάσει επειδή λήγει η προθεσμία και προσπαθώ να αντιμετωπίσω ένα θέμα που δεν το κατέχω.

 

 

Είναι πάντως παράξενο που έβαλαν μέσα στα όρια του οικισμού δασική έκταση....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως εαν στειλεις καποιον να δει τους δασικους χαρτες της περιοχης θα το λυσεις ευκολα..

 

πιστευω οτι πρεπει πρωτα να το εξακριβωσεις...

 

μηπως το συμβολαιο που εχει ο πελατης σου εχει κανενα τοπογραφικο; ολα τα συμβολαια συνοδευονται απο τοπογραφικο

Link to comment
Share on other sites

Ερωταπαντήσεις Η-10:

"Στις περιπτώσει που δεν έχει καθοριστεί η ζώνη παραλίας..[...] να διαπιστωθεί από τον μηχανικό ότι τα αυθαίρετα βρίσκονται εκτός αιγιαλού...[...].Ο ιδιοκτήτης θα αποφασίσει αν θα διακινδυνεύσει να χάσει το παράβολο και την αμοιβή μηχανικού. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που δεν έχει χαρακτηριστεί αν είναι δασικό ή όχι ένα γήπεδο."

 

Για απόψε κοιμάσαι ήσυχος. Δευτέρα πρωί όμως κάνε μια βόλτα στο Δασαρχείο μην τυχόν και έχει δασικό χάρτη στην περιοχή ή είναι τίποτα χαρακτηρισμένη αναδασωτέα...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.