Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

πελατης μου ειχε προστιμο 170 ευρω...πληρωσε το παραβολο των 500 ευρω και επειτα οταν εκανα οριστικη υποβολη μου εβγαλε αριθμο λογαριασμου ανεξοφλητο...

μηπως πρεπει να περασει μια εργασιμη ημερα για να το δουνε απο το συστημα;;

 

Ναι, ειδικά αν έγινε αυτές τις ημέρες οι τράπεζες είχαν πρόβλημα λόγω του Πάσχα των Καθολικών (θα φανούν όλα από σήμερα και στο εξής).

 

Για να κάνεις Οριστική πρέπει να το δεις πρώτα εσύ ως εξοφλημένο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειδα εξοφλημενο το παραβολο των 500 ευρω...

αυτος ειχε προστιμο 170 ευρω

 

παταω να κανω οριστικη υποβολη και μου λεει οτι ειναι ανεξοφλητη η εφαπαξ δοση...αυτη δεν πρεπει να ειναι μηδενικη;;;

 

θα το θεωρησουν μηδεν οταν το τσεκαρουν και απο κατω και τοτε θα κανω την 2η οριστικη;;

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα των δηλώσεων του ΤΕΕ σου δείχνει εξοφλημένο το παράβολο και χωρίς υπόλοιπο πρόστιμο;;;;

Αν ναι, μπορείς να κάνεις οριστική (αν δεν γίνεται μάλλον κάποιο "λάκο έχει η φάβα").

Αν όχι, περίμενε να στο δείξει έτσι και μετά κάνε.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα των δηλώσεων του ΤΕΕ σου δείχνει εξοφλημένο το παράβολο και χωρίς υπόλοιπο πρόστιμο;;;;

Αν ναι, μπορείς να κάνεις οριστική (αν δεν γίνεται μάλλον κάποιο "λάκο έχει η φάβα").

Αν όχι, περίμενε να στο δείξει έτσι και μετά κάνε.

 

Παραβολο = εξοφλημενο

 

εφαπαξ δοση = ανεξοφλητη (δειχνει και εναν κωδικο πληρωμης και λεει ποσο = 0 ευρω)

 

αλλα το συνολο του προστιμου εξ αρχης ηταν 170 ευρω..θα επρεπε να πληρωσει παραβολο και να μη χρειαζεται κατι αλλο...ή μηπως ετσι το δειχνει το συστημα;;

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

κάτι γίνεται με το σύστημα και δεν λειτουργεί κανονικά

 

Είχα δήλωση περαιωμένη -την οποία ξεκλείδωσα με αίτηση

Πλήρωσε ο πελάτης μου άλλα 2039 ευρώ

 

Τώρα την ξαναέκανα σε "οριστική υποβολή"

Αλλά όταν πηγαίνω να πάρω βεβαίωση "κύριας χρήσης" μου δείχνει μόνο

τα 2 άλλα πληρωθέντα και "εξοφλημένα" (παράβολο - και πρώτη εξόφληση) και δεν μου δείχνει

και το τελευταίο πληρωθέν 2039 πρόστιμο παρότι σε όλες τις υπόλοιπες "φόρμες" -δηλ παντού μου-

το δείχνει και αυτό ως "εξοφλημένο"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και σε κάποιες δικές μου δηλώσεις υπάρχει ανεξόφλητο ποσό 0 ευρώ, αλλά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Βεβαίως εγώ ακόμα δεν στέλνω καμία σε οριστική υπαγωγή (εκτός από τρεις που ήθελαν συμβόλαια άμεσα).

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να το εξετασουν απο κατω και μετα να το μετατρεψουν σε εξοφλημενη;;αυριο ας πουμε..

 

το συστημα δινει μετα βεβαιωση οτι ολα εχουν νομιμοποιηθει;;

Link to comment
Share on other sites

Πότε πληρώθηκε το παράβολο;;;;;; Ημερομηνία;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να μην έχεις πρόβλημα. Στείλε fax στο ΤΕΕ περιγράφοντας το πρόβλημα που έχεις και ζητώντας να πάνε αυτοί τη δήλωση σε Οριστική Υπαγωγή.

Μην ξεχάσεις τα στοιχεία σου (+τηλέφωνο) και τα πλήρη στοιχεία της δήλωσης. Σε 3-4 ημέρες θα στο λύσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.