Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.Έχω μια περίπτωση που κατά πάσα πιθανότητα θα έχει απαντηθεί αλλού.Σε κτίριο κατοικιών με υπόγειο ισόγειο και όροφος, το υπόγειο(με οριζόντια και αυτοτελή ιδιοκτησία) έχει αλλάξει χρήση από αποθήκη σε κατοικία.Στην αυτοψία διαπίστωσα ότι υπάρχει και ξεμπάζωμα μπροστά, που αποκαλύπτει το υπόγειο του ιδιοκτήτη,ο οποίος χώρος όμως σύμφωνα με το συμβόλαιο ανήκει στα κοινόκτητα και κοινόχρηστα μέρη της οικοδομής.Μπορεί να δηλώσει ο ιδιοκτήτης το ξεμπάζωμα ή χρειάζεται συναίνεση συνιδιοκτητών;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χμ, κατέθεσα για πελάτη το παράβολο την Πέμπτη στην Εμπορική και ακόμα να ενημερωθεί το σύστημα. Λογικό ή κάτι άλλο συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Και σε πελάτη μου που πλήρωσε υπόλοιπο προστίμου την Πέμπτη, στο σύστημα φαίνεται ακόμα ανεξόφλητη. Δεν μου έχει ξανασυμβεί αλλά δε νομίζω να είναι ανησυχητικό επειδή έχω ξαναδιαβάσει για αντίστοιχες περιπτώσεις εδώ μέσα που καθυστέρησε να φανεί η πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση (θα εχει χιλιοαπαντηθει, αλλα.....)

 

Δωμα 10μ2, το οποιο στην αδεια = Βοηθητικος χωρος.

 

1) Τα 10μ2 γινονται Διαμερισμα

2) Επεικτεινεται το Δωμα (στο ιδιο υψος με το υπολοιπο κομματι) για αλλα 5μ2

 

 

 

Ερωτηση:

 

- Στην 1η περιπτωση εχω Υπερβαση ΚΥΡΙΑΣ χρησης?

- Στην 2η περιπτωση εχω και Υπερβαση Υψους?

Link to comment
Share on other sites

Και σε πελάτη μου που πλήρωσε υπόλοιπο προστίμου την Πέμπτη, στο σύστημα φαίνεται ακόμα ανεξόφλητη. Δεν μου έχει ξανασυμβεί αλλά δε νομίζω να είναι ανησυχητικό επειδή έχω ξαναδιαβάσει για αντίστοιχες περιπτώσεις εδώ μέσα που καθυστέρησε να φανεί η πληρωμή.

Έχω το ίδιο πρόβλημα, είναι λάθος του συστήματος ή να αρχίσω να ανησυχώ....:)
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.Έχω μια περίπτωση που κατά πάσα πιθανότητα θα έχει απαντηθεί αλλού.Σε κτίριο κατοικιών με υπόγειο ισόγειο και όροφος, το υπόγειο(με οριζόντια και αυτοτελή ιδιοκτησία) έχει αλλάξει χρήση από αποθήκη σε κατοικία.Στην αυτοψία διαπίστωσα ότι υπάρχει και ξεμπάζωμα μπροστά, που αποκαλύπτει το υπόγειο του ιδιοκτήτη,ο οποίος χώρος όμως σύμφωνα με το συμβόλαιο ανήκει στα κοινόκτητα και κοινόχρηστα μέρη της οικοδομής.Μπορεί να δηλώσει ο ιδιοκτήτης το ξεμπάζωμα ή χρειάζεται συναίνεση συνιδιοκτητών;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

 

παιδιά, τίποτα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα, είναι λάθος του συστήματος ή να αρχίσω να ανησυχώ.... :)

Να μην ανησυχείς ... μάλλον έπεσες στην περίπτωση μπλοκαρίσματος των τραπεζών (ΔΙΑΣ) από 6/4 έως 9/4 λόγω του Πάσχα των Καθολικών...

Από τις 10/4 είπαν δε θα υπάρχει θέμα ... έλεγξέ το αύριο ...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση (θα εχει χιλιοαπαντηθει, αλλα.....)

 

Δωμα 10μ2, το οποιο στην αδεια = Βοηθητικος χωρος.

 

1) Τα 10μ2 γινονται Διαμερισμα

2) Επεικτεινεται το Δωμα (στο ιδιο υψος με το υπολοιπο κομματι) για αλλα 5μ2

 

 

 

Ερωτηση:

 

- Στην 1η περιπτωση εχω Υπερβαση ΚΥΡΙΑΣ χρησης?

- Στην 2η περιπτωση εχω και Υπερβαση Υψους?

1) Ναι

2) Όχι

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, τίποτα κανείς;

 

Δε νομιζω να θέλει συναίνεση το ξεμπάζωμα., μου φαίνεται υπερβολικό.Δεν αποκτά χρήση μόνο αυτός επειδή ξεμπαζώθηκε.Εχουν να κάνουν όλοι.Αρα δεν μπορούν να του υπογράψουν χαρτί που να του δίνουν το δικαίωμα χρήσης στο ξεμπαζωμένο τμήμα του οικοπέδου αφού όλοι θα μπορού να το χρησιμοποιούν.Εκτός και αν έχει άλλους σκοπούς αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.