Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

@alexdam...

στην περίπτωσή μου δεν υπήρχε καθόλου στέγη στην οικοδομική άδεια, άρα από τη στιγμή που "φύτρωσε" ξαφνικά μια στέγη από το πουθενά, νομίζω έχει δίκιο ο Ιάσονας και πρέπει να δηλωθεί έτσι...

Ευτυχώς που έχει συντελεστή παλαιότητας η συγκεκριμένη στέγη, γιατί αλλιώς θα ήταν όντως υπερβολικό! Πάντως αυτή η λύση συμφωνεί κατά κάποιον τρόπο και με το Ν. 4030, Άρθρο 51, παρ3!

 

Διάβασε τα bold στο προηγούμενο post μου....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το bold συμφωνεί με αυτό που είχα γράψει στο πρώτο post από τις διευκρινίσεις της Λεμπέση, άρα σωστή η καθοδήγηση! :)

Όσο για το παράβολο, το είχα κάνει κατά λάθος έτσι σε άλλη δήλωση (είχα ξεχάσει κάτι) και έπιασε τόπο! Σ΄ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει "εξετάζεται τυχόν υπέρβαση ύψους"? Κάθε στέγη που δεν είναι στην άδεια αποτελεί υπέρβαση ύψους...

Δεν ξέρω ρε παιδιά. Εγώ πάλι διαφωνώ. Οι όροι δόμησης μιας περιοχής λένε π.χ. Η=9.00μ. + 2.00μ. στέγη. Αν η στέγη ύψους 1.70μ. υπήρχε στην άδεια θα ήταν νόμιμη. Τώρα πληρώνεται με αναλυτικό ακριβώς αυτό η κατασκευής της που δεν υπάρχει στην άδεια... Αν μιλούσαμε για ύψος στέγης 2.50μ. θα ήταν διαφορετικά. Μήπως αυτό εννοεί η Λεμπέση με το "εξετάζεται τυχόν υπέρβαση ύψους"?

Τέλος πάντων θεωρώ ότι είναι υπερβολικό να δηλωθεί δύο φορές... Την προσωπική μου άποψη εκφράζω...

 

*** Επίσης η Λεμπέση συμπληρώνει πως¨:

 

 

6.δ. Αυθαίρετη στέγη, χωρίς επισκέψιμο χώρο, επί νομίμως υφιστάμενης οικοδομής :

Γ΄11: Εμπίπτει στην Κατηγορία 13 (αναλυτικός προϋπολογισμός) [και εξετάζεται τυχόν

υπέρβαση ύψους (Κατηγορία 6)*].

 

* Στο Ηλεκτρονικό σύστημα δεν έχει συμπεριληφθεί η δυνατότητα να υπολογίζονται

άλλοι συντελεστές για τις κατασκευές της κατηγορίας 13, κατά συνέπεια δεν είναι δυνατόν να υπολογίζεται η τυχόν υπέρβαση ύψους της αυθαίρετης

στέγης, όπως αναφέρει η Γ΄11.

Edited by alexdam
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Οπότε βάζεις την δήλωση μόνο με κατ. 13 και ενημερώνεις, εγγράφως, τον πελάτη σου πως υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί και άλλο ποσό όταν θα γίνει ο έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση και από εμένα...

 

σε δώμα, πάνω από την απόληξη του κλιμακοστασίου έχει κατασκευαστεί στέγη η οποία καλύπτει όλη την επιφάνεια του δώματος και των εξωστών δημιουργώντας έτσι σοφίτα

 

Η ερώτησή μου αφορά τον τρόπο υπολογισμού των παραβάσεων..

α) αναλυτικός για στέγη σε εξώστες και απόληξη + ξεχωριστά σοφίτα για το υπόλοιπο δώμα ( 500 + σοφίτα υπόλοιπου δώματος)

β) αναλυτικός για στέγη σε εξώστη + αναλυτικός για στέγη απόληξης + ξεχωριστά σοφίτα για το υπόλοιπο δώμα ( 500 + 500 + σοφίτα υπόλοιπου δώματος)

γ) αναλυτικός για στέγη απόληξης - ξεχωριστά σοφίτα για εξώστες και υπόλοιπο δώμα ( 500 + σοφίτα υπόλοιπου δώματος και εξώστες )

 

Τι είναι σωστότερο;

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει "εξετάζεται τυχόν υπέρβαση ύψους"? Κάθε στέγη που δεν είναι στην άδεια αποτελεί υπέρβαση ύψους...

Δεν ξέρω ρε παιδιά. Εγώ πάλι διαφωνώ. Οι όροι δόμησης μιας περιοχής λένε π.χ. Η=9.00μ. + 2.00μ. στέγη. Αν η στέγη ύψους 1.70μ. υπήρχε στην άδεια θα ήταν νόμιμη. Τώρα πληρώνεται με αναλυτικό ακριβώς αυτό η κατασκευής της που δεν υπάρχει στην άδεια... Αν μιλούσαμε για ύψος στέγης 2.50μ. θα ήταν διαφορετικά. Μήπως αυτό εννοεί η Λεμπέση με το "εξετάζεται τυχόν υπέρβαση ύψους"?

Τέλος πάντων θεωρώ ότι είναι υπερβολικό να δηλωθεί δύο φορές... Την προσωπική μου άποψη εκφράζω...

 

*** Επίσης η Λεμπέση συμπληρώνει πως¨:

 

 

6.δ. Αυθαίρετη στέγη, χωρίς επισκέψιμο χώρο, επί νομίμως υφιστάμενης οικοδομής :

Γ΄11: Εμπίπτει στην Κατηγορία 13 (αναλυτικός προϋπολογισμός) [και εξετάζεται τυχόν

υπέρβαση ύψους (Κατηγορία 6)*].

 

* Στο Ηλεκτρονικό σύστημα δεν έχει συμπεριληφθεί η δυνατότητα να υπολογίζονται

άλλοι συντελεστές για τις κατασκευές της κατηγορίας 13, κατά συνέπεια δεν είναι δυνατόν να υπολογίζεται η τυχόν υπέρβαση ύψους της αυθαίρετης

στέγης, όπως αναφέρει η Γ΄11.

 

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Οπότε βάζεις την δήλωση μόνο με κατ. 13 και ενημερώνεις, εγγράφως, τον πελάτη σου πως υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί και άλλο ποσό όταν θα γίνει ο έλεγχος.

 

Βάζεις και την υπέρβαση ύψους, χωρίς υπέρβαση δόμησης (δηλαδή, βάζεις τα τ.μ. της στέγης, χωρίς ΥΔ, τα εκατοστά της υπέρβασης ύψους κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση και από εμένα...

 

σε δώμα, πάνω από την απόληξη του κλιμακοστασίου έχει κατασκευαστεί στέγη η οποία καλύπτει όλη την επιφάνεια του δώματος και των εξωστών δημιουργώντας έτσι σοφίτα

 

Η ερώτησή μου αφορά τον τρόπο υπολογισμού των παραβάσεων..

α) αναλυτικός για στέγη σε εξώστες και απόληξη + ξεχωριστά σοφίτα για το υπόλοιπο δώμα ( 500 + σοφίτα υπόλοιπου δώματος)

β) αναλυτικός για στέγη σε εξώστη + αναλυτικός για στέγη απόληξης + ξεχωριστά σοφίτα για το υπόλοιπο δώμα ( 500 + 500 + σοφίτα υπόλοιπου δώματος)

γ) αναλυτικός για στέγη απόληξης - ξεχωριστά σοφίτα για εξώστες και υπόλοιπο δώμα ( 500 + σοφίτα υπόλοιπου δώματος και εξώστες )

 

Τι είναι σωστότερο;

 

Από την στιγμή που η στέγη εμπεριέχει όλο το περιτύπωμα ( εξώστες, απόληξη ) δημιουργώντας σοφίτα με όλους τους χώρους προσβάσιμους, θα έβαζα όλο το εμβαδόν ως υπέρβαση δόμησης ( συμπεριλαμβανομένου και του εμβαδού της απόληξης αν δεν είχε προσμετρηθεί ως δόμηση στην αντίστοιχη άδεια ).

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις και την υπέρβαση ύψους, χωρίς υπέρβαση δόμησης (δηλαδή, βάζεις τα τ.μ. της στέγης, χωρίς ΥΔ, τα εκατοστά της υπέρβασης ύψους κ.λπ.).

Πραγματικά δεδομένα

Στέγη εμβαδού 100μ², ύψους στο κέντρο 2,50μ, με ποσοστό υπέρβασης 2,50/11,00=23% > 20%, κατασκευασμένη το 1990 και ΤΖ=1100€.

Εντός σχεδίου με ΟΑ

1ος τρόπος

Κατηγορία 13, προϋπολογισμός 4500€ -> 1 παράβαση -> 500€ πρόστιμο

Αυξητικός συντελεστής 1,4 λόγω ΥΥ -> πρόστιμο 700€

2ος τρόπος

Κατηγορία 13, προϋπολογισμός 4500€ -> 1 παράβαση -> 500€ πρόστιμο

Χωρίς ΥΔ, 100μ² ΒΧ με αυξητικό συντελεστή 0,4 λόγω ΥΥ --> (100x0,5)x1100x15%x(0,6x0,4x0,80)=1584€ πρόστιμο

Συνολικό πρόστιμο 2084€

 

Γιατί να χαρίσω στο κράτος 1384€ ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε οπότε ενημερώνουμε, εγγράφως, τον πελάτη μας πως υπάρχει περίιπτωση να αυξηθεί το πρόστιμό του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.