Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

architect_duth μιας και αναφέρεις στα Μουδανιά, μήπως γνωρίζεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος τι ισχύει με τις τιμές ζώνης εκεί?

 

Στο pdf του www.gsis.gr για τη Χαλκιδική έχει διάφορες τιμές ζώνης αλλά για την περίπτωσή μου (οδός Μακεδονίας) δεν είναι ξεκάθαρο ποιά τιμή είναι η σωστή (είμαι μεταξύ 850 ή 700 ευρώ) και αναγκάστηκα να πάρω τηλ. στην πολεοδομία όπου μου είπαν ότι αυτά δεν ισχύουν και ότι όλα τα Μουδανιά έχουν ενιάια τιμή 469 ευρώ! Πως είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια διαφορά και τι είναι τελικά το σωστό?

Και που πρεπει να ρωτήσουμε για μια σίγουρα σωστή απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι καλησπερα,

ως αναφορα τα φυλλα καταγραφης, οπου "καθε παραβαση περιγρφεται ξεχωριστα"...

 

εχω ενα οικοπεδο, οπου κτιστηκε ενα κτηριο και δεν εξαντληθηκε η καλυψη και η δομηση.

αργοτερα, κατασκευαστηκε ενα αλλο ισογειο κτηριο 1000τμ που παραβιαζει το Δ, οποτε δεν παω σε εκδοση νεας αδειας, και εχω...

υπερβαση καλυψης 600τμ (απο τα επιτρεπομενα ορια καλυψης, απο την αδεια εχω 1000τμ) και υπερβαση Δ 700τμ

ρωταω για τα φυλλα καταγραφης:

1. 600τμ Δομηση με ΥΚ και Δ

2. 100τμ Δομηση με παραβιαση Δ

3. 300τμ Δομηση?

 

ή πρεπει να παω σε αναλυση τυπου:

2. 600τμ ΥΚ

3. 700τμ Δ

(η αναλυση αυτη βεβαια καταληγει σαν να εχω μεγαλυτερο κτηριο)

 

Επισης, ειναι σωστο να μετραω την υπερβαση καλυψης αφου εχω εξαντλησει τον ΣΚ ή πρεπει να βαλω ολη την καλυψη του αυθαιρετου κτηριου? (δηλαδη να συγκρινω με την οικοδομικη αδεια κι οχι με την επιτρεπομενη)

 

απ'οτι καταλαβαινετε το προστιμο στις 2 περιπτωσεις ειναι πολυ διαφορετικο!

 

Παρακαλω για τις απαντησεις σας, αν εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο...

Link to comment
Share on other sites

architect_duth μιας και αναφέρεις στα Μουδανιά, μήπως γνωρίζεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος τι ισχύει με τις τιμές ζώνης εκεί?

 

Στο pdf του www.gsis.gr για τη Χαλκιδική έχει διάφορες τιμές ζώνης αλλά για την περίπτωσή μου (οδός Μακεδονίας) δεν είναι ξεκάθαρο ποιά τιμή είναι η σωστή (είμαι μεταξύ 850 ή 700 ευρώ) και αναγκάστηκα να πάρω τηλ. στην πολεοδομία όπου μου είπαν ότι αυτά δεν ισχύουν και ότι όλα τα Μουδανιά έχουν ενιάια τιμή 469 ευρώ! Πως είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια διαφορά και τι είναι τελικά το σωστό?

Και που πρεπει να ρωτήσουμε για μια σίγουρα σωστή απάντηση?

απ οτι καταλαβαινω η οδος που αναφερεις φαινεται σε δυο "ζωνες" στο gsis! προσπαθησε να σχηματισεις τα πολυγωνα που οριζουν οι οδοι που αναφερονται εκει και προσδιορισε σε ποιο ανηκεις! αυτο που σου ειπε η πολεοδομια ειναι σιγουρα (?) λαθος...
Link to comment
Share on other sites

απ οτι καταλαβαινω η οδος που αναφερεις φαινεται σε δυο "ζωνες" στο gsis! προσπαθησε να σχηματισεις τα πολυγωνα που οριζουν οι οδοι που αναφερονται εκει και προσδιορισε σε ποιο ανηκεις! αυτο που σου ειπε η πολεοδομια ειναι σιγουρα (?) λαθος...

 

ναι, για την ακρίβεια φαίνεται σε πολλές περισσότερες ζώνες (5-6) αλλά το ΟΤ όπως το βλέπω είναι σε δυο και δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω ποιο είναι το σωστό.

Η πολεοδομία με ξάφνιασε ομολογουμένως γιατί φανταζόμουν ότι κ άλλοι συνάδελφοι θα είχαν ρωτήσει σχετικά και θα ήταν τουλάχιστο ενήμεροι ....αλλά τζίφος!!!

 

Πάντως κι εγώ θεωρώ ότι το "469 ευρώ όλα τα Μουδανιά" είναι αδυνατο όταν υπάρχει το συγκεκριμένο αρχείο από το Υπουργείο...τι να τους πεις??? και ποιον άλλο να ρωτήσω???

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια_17, μόνο η εφορία θα σου λύσει το πρόβλημα. Ή να καθήσεις να περάσεις τις ζώνες επάνω στον χάρτη των Μουδανιών.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11 αυτό με το χάρτη το έκανα από καιρό αλλά δε βγαίνει άκρη. Υποψιάζομαι ότι υπάρχει λάθος στο πως ορίζει τις περιοχές τιμών μέσα στο pdf. Περνά δυό φορές από το ίδιο τετράγωνο και μάλλον είναι λάθος...

Στην εφορία ρώτησα μέσω της λογίστριάς μου που βλέπει στο ίδιο σύστημα/πρόγραμμα και μου δίνει πάντα επαλήθευση για τις τιμές ζώνης και μου έιπε ότι κι αυτή βλέπει ενιαία τιμή ζώνης γιαυτό και πήρα στην πολεοδομία ως έσχατη λύση. Κάτι δεν πάει καλά γιαυτό θα πάω από εκεί αύριο να το δω στο σύστημα της εφορίας από κοντά. Ευχαριστώ πάντως πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Σε μια άδεια με ΓΟΚ 73 υπάρχει ενα βοηθητικό κτίσμα (δεν μετράει σε κάλυψη και δόμηση) το οποίο κολλάει στο όριο του οικοπέδου και έχει μετατραπεί σε κατοικία.

 

Ρυθμίζω ως υπέρβαση δόμησης, αλλά η ερώτηση μου έχει να κάνει με το Δ και την κάλυψη. Νομίζω ότι πρέπει να λάβω υπόψιν μου και αυτούς τους συντελεστές. Ποια η γνώμη σας?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη χρήσης γιατι συναδελφε? ΥΔ μαλλον εννοεις...

 

Το βοηθητικο κτίσμα ακουμπάει στο όριο του οικοπέδου...

 

ΥΓ : Η θεωρητική κάλυψη του ΓΟΚ 73 ξερει κανεις τι ειναι?

 

Βλεποντας το Δ.Κ διαπιστώνω οτι υπολογίζει ενα Ε πραγμ. = Ε κατοικίας + Ε βοηθητ. κτισματος + Ε θεωρητική < Ε επιτρ.

 

Άρα υπολογίζει στην κάλυψη την αποθήκη... :|

 

 

 

 

συναδελφοι καλησπερα,

ως αναφορα τα φυλλα καταγραφης, οπου "καθε παραβαση περιγρφεται ξεχωριστα"...

 

εχω ενα οικοπεδο, οπου κτιστηκε ενα κτηριο και δεν εξαντληθηκε η καλυψη και η δομηση.

αργοτερα, κατασκευαστηκε ενα αλλο ισογειο κτηριο 1000τμ που παραβιαζει το Δ, οποτε δεν παω σε εκδοση νεας αδειας, και εχω...

υπερβαση καλυψης 600τμ (απο τα επιτρεπομενα ορια καλυψης, απο την αδεια εχω 1000τμ) και υπερβαση Δ 700τμ

ρωταω για τα φυλλα καταγραφης:

1. 600τμ Δομηση με ΥΚ και Δ

2. 100τμ Δομηση με παραβιαση Δ

3. 300τμ Δομηση?

 

ή πρεπει να παω σε αναλυση τυπου:

2. 600τμ ΥΚ

3. 700τμ Δ

(η αναλυση αυτη βεβαια καταληγει σαν να εχω μεγαλυτερο κτηριο)

 

Επισης, ειναι σωστο να μετραω την υπερβαση καλυψης αφου εχω εξαντλησει τον ΣΚ ή πρεπει να βαλω ολη την καλυψη του αυθαιρετου κτηριου? (δηλαδη να συγκρινω με την οικοδομικη αδεια κι οχι με την επιτρεπομενη)

 

απ'οτι καταλαβαινετε το προστιμο στις 2 περιπτωσεις ειναι πολυ διαφορετικο!

 

Παρακαλω για τις απαντησεις σας, αν εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο...

 

 

Συγκρίνεις ΠΑΝΤΑ με την άδεια...και ανάλογα βρίσκεις τι είδους υπερβάσεις έχεις. Δόμησης, κάλυψης κτλ κτλ. Το ποσοστό αυτών των υπερβάσεων το βρίσκεις συγκρίνοντας με τα επιτρεπόμενα είτε τα τωρινά είτε της εποχής που βγήκε η άδεια...

 

Μπορεις να νομιμοποιήσεις οτι σε παίρνει με άδεια και το υπόλοιπο να το εντάξεις στον 4014....

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

1. Αφού από βοηθητικό κτίσμα έγινε κατοικία, δεν θα βάλεις αλλαγή χρήσης??

2. Αφού στην άδεια φαίνεται ότι ακουμπάει στο οικόπεδο, γιατί να βάλεις υπέρβαση ''Δ'' ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.